Concediu risc maternal mame care alapteaza

Concediu risc maternal mame care alapteaza | Autor: TLC

Link direct la acest mesaj

Buna!

Am studiat legislatia (OUG 96/2003 si Normelor metodologice) si inteleg ca mamele care alapteaza pot beneficia de 120 de zile de concediu de risc maternal, acordat dupa expirarea concediului postnatal. (art. 10, alin 2, lit. b)

Am discutat acest aspect cu medicul de familie, dar nu e la curent si evita sa acorde acest concediu pentru a nu avea probleme cu casa de asigurari de sanatate. Eu lucrez la birou, in consultanta, o activitate stresanta si in momentul in care ma voi intoarce exista riscul sa pierd laptele din cauza stresului...Prin urmare, ma lupt sa obtin acest concediu...As vrea sa stiu daca a mai obtinut cineva aceste zile si ce a facut practic pentru a depasi toate NU-urile medicilor si angajatorilor.

Multumesc de ajutor!
Laura

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Laura,
ai rabdare pina maine si-o sa te lamuresc eu ce si cum.Sunt in plina ,,actiune'' de obtinere a concediului de risc maternal pentru alaptare,mai am un pas de facut si gata,maine o sa-ti povestesc in amanunt!
Am cautat si eu nopti in sir detalii si exemple ale fetelor care au luat asa ceva,dar am gasit fff putine,asa ca mi-am format singura o strategie de atac,ce pot sa-ti spun,este ca m-am lovit si eu de dezinformarea personalui HR,sunt praf cu legislatia,cu intrebari de genul:,,de ce n-a mai cerut nimeni din firma pina acum...????'' si alte faze de genul asta!
maine,imediat ce termin de alergat,intru si-ti scriu tot,pas cu pas!
Pup,
o zi buna!

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TLC spune:

Mercic mult! Intr-adevar si eu ma lupt de ceva timp...Astept cu interes detalii!

Maria mea e nascuta pe 13 octombrie 2007 .

Sa traiesti!
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_m spune:

si eu am incercat,dar am lasat-o balta intr-un final

ideea este ca acest concediu se da la recomandarea medicului de medicina a muncii care fece un raport cum ca la munca sunt conditii vitrege(de regula in constructii,subsatante chimice etc)

am vorbit cu medicul de medicina a muncii si mi-a zis de la obraz ca pentru munca de birou nu prea se solicita asa ceva(desi se poate invoca stresul);
oricum se anunta si angajatorul si trebuie sa fie si el de acord,acum depinde si de rigiditatea acestuia

demersurile se fac cam cu o luna inainte...eu m-am trezit si prea tarziu

succes, au mai fost si reusite...

si eu sunt de principiul ca trebuie sa exploatam orice chichita legislativa, in conditiile in care statul isi bate joc de mame, important este sa gasesti si intelegere, nu raspunsuri de genul...nu ne-am mai intalnit cu asa ceva

banii se dau de la casa de pensii,cica se fac si controale si daca se constata ca nu au fost indeplinite conditiile se poate lasa cu returnare de bani

cris_m

mami de Ioana(16.08.2007) si Andrei(30.10.1999)
http://www.flickr.com/photos/cris_m/?donelayout=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Am promis sa revin cu detalii in ceea ce priveste CRM pt. alaptare:
-am plecat marti dimineatza(08.01.2007) inarmata cu legi,ordonante,cereri,bla-bla si enorm de multa rabdare!
Ce-am rezolvat:am primit acceptul medicului de medicina muncii ca beneficiez de 120 zile de CRM pt. alaptare si astept ,,Informarea ''semnata de angajator ,in baza careia pot lua de la medicul de familie concediul.
Cu ce acte m-am prezentat:
-cerere pt. soliciatre CRM;
-adeverintza medic pediatru ca bb e alaptat;
-adeverintza medic de familie ca eu nu ma pot prezenta la servici la sf.celor 126 zile si indicatia de a-mi alapta copilul pina la 1 an;
-copie certificat de nastere copil;
-fisa postului din care rezulta toate indatoririle mele de servici

In baza acestor acte,am primit de la medicina muncii ,,Raport de evaluare a riscurilor la locul de munca'' si in baza acestui raport mi-a fost intocmita,tot de medicina muncii Informarea privind protectia maternitatii la locul de munca,cu care ma voi prezenta la medicul de familie pt. ridicarea CRM-ului!
In momentul da fatza ,astept sa-mi semneze angajatorul Informarea!
Totul a durat de marti-08.01.2008-vineri(11.01.2008),daca vineri er aresponsabilul cu protectia munci in firma,aveam deja informarea,cum el vine de citeva ori /luna,trebuie sa astept pina vineri!
Oricum,sunt in target!

O zi buna si bafta tuturor!

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TLC spune:

Buna Teodora!

Esti tare! Deci se poate!!!

Joi am si eu programare la medicul de medicina muncii...firma are contract cu Medlife...sper sa nimeresc pe cineva cu care sa pot avea o discutie normala...

Zi-mi, te rog, tu tot munca de birou ai? Ce scrie in raportul de evaluare a riscurilor? Si in adeverinta data de medicul de familie scrie si motivul pentru care nu te poti intoarce la birou?...Am o vaga presimtire ca medicul meu de familie o sa faca nazuri cand o sa-i cer asa adeverinta .

Mercic de ajutor!
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daiana_1974 spune:

Buna mamici,

eu sunt noua pe acest site si am constatat ca imi este foarte util. Eu ar trebui sa intru in CIC din 15 februarie asa ca si la mine "ticaie ceasul" ... si eu m-am lovit de problemele voastre si caut in continuare. Si eu am un serviciu stresant si nu as vrea sa pierd laptele din aceasta cauza , fara sa vorbesc de faptul ca ma atinge si financiar ... Daca mai aveti ceva noutati va rog din suflet sa le postati pe net.

Mii de multumiri,
na

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TLC spune:

Da...la mine nu a mers...nu ca n-ar fi posibil legal...da' cica tre' sa vina ITM-ul in control si le e teama pentru ca sunt si alte probleme nerezolvate...

Pana la urma sunt convinsa ca se poate obtine si pentru munca de birou...insa conteaza foarte mult intelegerea medicului de medicina muncii pentru ca el e cel care face raportul de evaluare a riscurilor...In cazul meu, medicul de medicina muncii e Medlife...no comment...

Eu zic sa incerci...poate te poti bate cu ei :-).

Bafta,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daiana_1974 spune:

neoficial si la mine a fost acelasi rasouns de la medicul de medicina muncii, dar nu ma las deocamdata... azi am intalnire cu cineva de la Directia Muncii , poate mai am o speranta ... intre timp astept sa se voteze (poate Lavinia Sandru va avea succes) acea faimoasa lege cu 85% pt CIC. Va tin la curent daca am reusit ceva.

Va pup,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Buna mamici,

Eu tocmai am aflat de ac.posibilitate de la o colega de forum. Intrebarea e cine da acesti bani? Angajatorul sau statul? Ca daca ii da angajatorul nu cred ca as avea sorti de izbanda.

Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

quote:
citat din mesajul lui socrate

Buna mamici,

Eu tocmai am aflat de ac.posibilitate de la o colega de forum. Intrebarea e cine da acesti bani? Angajatorul sau statul? Ca daca ii da angajatorul nu cred ca as avea sorti de izbanda.

mami de Edvin Sebastian
Sebastian





Statul!

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit

Povestea nasterii

Mergi la inceput