Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt 6

Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt 6 | Autor: mcrissa

Link direct la acest mesaj


Daca ovulatia lipseste sau nu este regulata, ea se poate provoca prin administrarea de medicamente intr–un anumit moment al ciclului menstrual. Aceasta stimulare medicamentoasa a ovulatiei provoaca o dezvoltare multipla de foliculi (cavitati mici pline cu lichid in interiorul carora se hraneste si dezvolta ovulul) si deci obtinerea in acelasi ciclu a mai multor ovule. Prin producerea stimularii ovariene se obtin ovule multiple, ce cresc sansa de conceptie in timpul unui ciclu menstrual, dar si posibilitatea aparitiei unei sarcini multiple (gemelara).
Terapia de stimulare hormonala ovariana, cuprinde in prima saptamana injectii de stimulare care se efectueaza zilnic. Urmeaza apoi o asa numita monitorizare a ciclului, efectuandu-se la anumite intervale controale ecografice si hormonale. Doza de hormoni se individualizeaza apoi in functie de aceste rezultate. Aceste controale se efectueaza pana ce se obtin valori optime in ceea ce priveste marimea si numarul foliculilor, si respectiv valorile hormonale din sange. Cand sunt obtinute conditiile optime, se administreaza un nou hormon in vederea pregatirii ovocitelor pentru recoltare. Acest hormon se numeste HCG, este tot o injectie care determina ruperea foliculilor si eliberarea ovocitelor.

CLOSTILBEGYT
Actiune terapeutica: Antiestrogen, actioneaza indeosebi la nivelul hipotalamo-hipofizar, cu consecinte stimulatoare asupra secretiei de gonadotrofine; provoaca maturarea foliculara, marirea ovarului, poate inlatura amenoreea, induce ovulatia si permite fertilizarea.

Indicatii: Pentru inducerea fertilitatii la femeile cu insuficienta ovulatorie; cazuri selectionate de amenoree secundara (mai ales in prezenta unei secretii adecvate de estrogeni).

Mod de administrare: Pentru inducerea fertilitatii se administreaza oral 1 comprimat (50 mg) zilnic timp de 5 zile intre zilele 5 si 9 ale ciclului (spontan sau indus), sau 5 zile succesiv in lipsa menstruatiei; daca s-a obtinut ovulatia se repeta aceeasi doza pana survine sarcina sau cel mai mult 3 cicluri; daca nu se produce ovulatia, se creste doza la 2 comprimate pe zi, administrandu-se in aceleasi conditii. In timpul tratamentului contactele sexuale trebuie sa coincida cu perioada de fecunditate. Tratamentul se face sub control strict, clinic si biologic (dozari hormonale).

GRAVIDUTE FERICITE:

1.dara d a reusit din prima serie de stimulari, acum e
2.bobitamica e dupa prima luna de stimulari
3.claudinna e dupa prima luna de stimulari cu closti

Acum, listuta cu aspirante:

1.mcrissa - prima serie de stimulari cu closti, a inceput a doua luna, fara monitorizare, pregnyl in Z12 si utogestan Z18-Z25
2.ioanara 23 - prima stimulare cu closti
3.RalMar - a 2 a serie de stimulari, prima cu closti, acum cu ova-mit, oligospermie
4.tushi - incepe prima stimulare pe 03.12.2007, amenoree secundara
5.busubl - a doua luna de stimulari cu clostilbegyt
6.speranta - stimulare cu clostilbegit, fara monitorizare, prima sarcina obtinuta tot in urma stimularii;
7.elaa - a doua luna de stimulare cu clostilbegyt
8.leonardo - infertilitate secundara, prima luna de stimulare cu closti, 2/zi
9.aerlilian - prima luna de stimulare
10.morene - prima luna de stimulare cu ova-mit
11.oana_oana26 - prima luna de stimulare cu clostilbegyt, 2pastile/zi Z4-Z7

Cristina in asteptarea mormolocului

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Va astept la capitol nou!sa dea DD sa plua cu gravidute pe aici.

Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Va astept la capitol nou!sa dea DD sa plua cu gravidute pe aici.

Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

salutare,
multumim ptr. noul capitol si sa dea DD sa fie cat mai multe gravidoase..printre care si eu:)
te rog daca poti sa modifici si la mine ca sunt la a doua luna de stimulare
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utica spune:

Salutare!
Speram ca acest capitol va aduce mai multa bucurie printre noi.
Mai este cineva care asteapta raspunsul saptamana asta?
Eu teoretic il astept prin data de 12. Inca nu simt nimic..nu stiu daca este de bine sau este de rau.
Va pup..si astept in continuare vesti de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_lolutza spune:

In seara asta incep stimularea cu clostilbegyt, 2 tablete. Pe 15 ma prezint la monitorizare. Am deja emotii foarte mari. Va rog sa-mi tineti pumnii. Pupici la toata lumea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

elaa am modificat.bafta multa luna asta!
utica eu nu-l astept, dar ar putea veni in jurul datei de 16.dar sper sa-si dea seama ca nu e bine venit si sa nu mai vina 9 luni.iti tin pumnii sa nu mai vina.ii arat eu lui
mari_lolutza tinem strans sa fie cu noroc.

Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utica spune:

Salutare!
mcrissa imi poti spune te rog a cata zi de la ovulatie este la tine data de 16?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

utica voi fi Z28pe 16 ianuarie.luna trecuta mi-a venit in z30.probabil voi face test in Z31, pentru ca este ziua sotului si de ani de zile isi doreste ca de ziua lui sa-i dau vestea ca sunt insarcinata.

Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utica spune:

mcrissa la cate zile de la ovulatie..sau cand ai ai ovulat? Vreau sa fac o comparatie si asta ar fi cel mai elocventa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

utica habar nu am cand am avut ovulatia.nu am facut monitorizare, nu am tinut cont de nimic.daca ma iau dupa semne eu zic ca am ovulat undeva prin z13, deci as fi cam ziua 9 de la ovulatie.

Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput