Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a-4

Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a-4 | Autor: helbi

Link direct la acest mesaj

Va invit cu drag, la un nou capitol!




O varianta de listuta a micilor nostri scolari



Ana (biluta28)-- Scoala gen. nr 22 .Bucuresti

Ana (madishor) - Scoala Eugene Coste (Calgary)

Ana (amai) - Scoala generala nr 97

Andrada (april)

Andreea ( amcris ) - Liceul Stefan Odoblejea Bucuresti

Andreea ( taedi) - Brasov

Antonia (oanagabriela) - College Marie de France (Montreal)

Alexandra (mitzisor)

BIANCA - Elena (helbi) - Martin- Buber Schule, Frankfurt, Germania - 04.01.2000

Bianca (Laura T) - Scoala "Elena Doamna" Ploiesti

Georgiana(camelia72)- Craiova

Ioana (catusha) - Scoala Europeana din Bucuresti

Laura (liliana csaki)- Scoala gen. nr. 11. 24.06.1999

Lia (ocu )- - Scoala gen. nr 79 Bucuresti

Melisa (alina71) - Bucuresti - ADA SCHOOL - 06.07.2000

Miruna (zana) - Romania

Oana (CristinaT)14.02.2000 - Bucuresti

Sara (Laura XXX) - Targoviste

Sanziana (Cristina)







Andrei (simonasirbu)- - Scoala gen nr 59 Bucuresti

Andrei Roberto (annitha_cl)-- Scoala Gen. Nr. 32-Bucuresti

Andrei (Andruska )- scoala generala nr 197 in clasa IA, Bucuresti

Adrian (cortez)-Scoala Generala nr. 193

Bogdan (Lala_D)- - Scoala gen nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti - 23. 06. 2000 (stangaci)

Bogdan (fannna2003)

Cosmin-Alexandru (RamonaD) - Scoala nr.98-Avram Iancu, Romania - 3. 10. 1999

Cristian ( mercedes) - Scoala gen. 16 Oradea

Darian Valeriu (alba)- Amerikanische Schule in Bremerhaven (stangaci )

David (mimitete)- clasa II , Academie Michele-Provost , Montreal.

Deiu (SiminaF)-clasa II , USA.

Gabi (squrriel) - clasa II C, Scoala generala nr. 51 , Bucuresti

George (Cld) - clasa II , Prahova

Matei (wesel) - clasa II A la Scoala Europeana.

Mihai (Rodica ) - cl II B scoala gen nr 114, Principesa Margareta

Mihnea (veras) - Scoala Generala nr. 193, clasa II B,

Radu(mamimo)- - Scoala gen nr 79 Bucuresti

Raul ( Kitty) - Scoala nr. 10 , Tirgu Mures

Sebi (Alma2006)- - Scoala gen. nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti - 23.10.1999

Victor(cge)- Canada, Scoala Guy-Drummond Montreal - 7.01.2000

Victor(Ana71)-Bucuresti-2.01.2000

Alex(onix) - Deva - 5.07.1999





Mult succes la scoala scolarilor nostrii, sa fie sanatosi si sa invete cu placere



Prima parte cu emotiile parintilor ( clasa I ):

aici
partea a IIa
a III a
a IV a

Clasa a II a :

1
2
3

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Andreia, nu sunt poze deloc. Si scrisul nu ne nici foarte mare sa zici ca merge repede. E mult tare. Ieri a citit 16 pagini si si-a scos 2 idei pe hartie, ca altfel cand termina cartea (daca o termina pana duminica....) n-o sa mai stie mai nimic. Ma gandesc ca pe sambata sa ii fac eu un rezumat din partea care nu reuseste sa o citeasca. Nu-mi place nici chestia asta deoarece apoi o sa stie ca pe net gasesti rezumate si n-o sa mai vrea sa citeasca. E bine ca-i impinge la citit, insa nici chiar asa. Macar daca le dadea 2 saptamani....Sunt curioasa cati copii o sa reusesca sa citeasca cartea si sa-si faca si lectiile.

Azi stau eu acasa cu ea....laringita nu cedeaza...s-a transformat in raceala....asa ca ne apucam de lectii si de lectura.

fulguletzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Anto, multa sanatate Andradei!

A citit destul ieri, zic eu. Si, as fi de parere sa o lasi cu cit reuseste sa citeasca. In definitiv, important e ca citeste, ca-si scoate si noteaza propriile idei, nu ale tale sau ale altora postate pe net si, daca nu va reusi sa termine cartea (desi, la cit e de ambitioasa, sunt siguzra ca o termina), nu cred ca va fi singura in situatia asta. Si asta ar fi un motiv ca sa i se explice Doamnei, ca sunt totusi clasa a 2-a si 160 pag. in 7 zile e f mult. Ei au scala dimineata, apoi mai primesc si alte lectii, ar trebui sa aiba timp si de joaca, ptr ca-s mici inca, asa ca nu stau cu cartea in mina mai mult de 2-3 ore pe zi......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

April, si eu zic sa o lasi sa se duca cu cat reuseste sa citeasca.
Sanatate multa, asta e important, sa se faca bine.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna seara si La multi ani! Va doresc un an nou fericit, sa fiti sanatosi, veseli si plini de note bune!

Cu intarziere mare, ii urez Lalei,felicitari,sa creasca mare,,sanatos si norocos noul membru al familiei. Sa va bucurati de baieti!


helbi, La multi ani ! cu intarziere Biancai. Sa iti traiasca si sa fie norocoasa si fericita!
Ma bucu ca a avut o petrecere de neuitat!

Cristina, La multi ani pentru Victor! Sa iti traisca sis a fie norocos si fericit!
Cum il cheama pe prietenul Columbian?
cartus de imprimanta?? Dar la ce ii trebuie?


april, felicitari pentru cursurile de schi. Si va doresc multa sanatate! Sper sa cedeze laringita usor! E tare grea boala asta.

quote:
Originally posted by april

Am o intrebare pt toate mamicile: vi se pare normal sa aiba un copil de clasa a II-a ca tema saptamanala citirea unei carti de 160 pag.???? adica de ieri pana luni?
E vorba de Vrajitorul din Oz.



Nu e correct, dare u cred ca depinde de profesoara. E nebuna, daca ea a specificat o anumita editura. Daca nu, sunt tot felul de edituri, poti gasi povestea foarte bine si in 50 de pagini. Trebuie sa cauti editura potrivita varstei,

camelia72, Mercedes, helbi, cge multumesc pentru urari. Va doresc numai bine!




www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 7 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

April tu probabil ca o ai pe asta:
http://www.steauanordului.ro/?p=productsMore&iProduct=9
(Nr. pagini: 160 )

dar uite exista asta

http://www.ishop.ro/carti/Vrajitorul-din-Oz_L-F-Baums.html
cu 224 pagini

eu as fi cumparat asta:
http://www.cartescolara.ro/vrajitorul-din-oz-librarie-online-pr-9258.html
64 pagini

sau cel mult asta:
http://www.librariilehumanitas.ro/product.php/Vrajitorul_din_Oz/6726/
cu 100 de pagini.


www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 7 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Sambata trecuta am fost la spital cu Oana cu degetelul ei i-a facut anestezie si a taiat-o si a cusut-o, i-a scos unghia pentru ca asta era problema se starnsese o gramada de sange sun unghie.

Am mai fost la schimbat pansamentul inclusiv azi, pare ca merge spre bine, week-end-ul viitor scoatem firele si in septembrie vom avea si unghiuta.

Ah... ne-a dat jos atela astazi.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 7 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Cristina, invatatoarea nu ne-a indicat editura, iar eu habar nu aveam ca aceeasi poveste poate fi scrisa in 60...100...160...sau 224 pagini. Pur si simplu asta am gasit in librarie si nu mi-am pus pb ca ar mai fi si carti cu pagini mai putine. Eu stiam ca o carte indiferent de editura tb sa aiba aproximativ acelasi nr de pagini....hai o dif de 10-15, dar nu de 150
Data viitoare o sa fiu mai atenta.


Acum ma gandesc ca si invatatoarea nu s-a gandit poate ca unii parinti o sa cumpere cartea cu cele mai multe pagini...dar e o invatatura pt noi. Mersi de observatie.
Aseara ajunsese la pag. 70. O sa vedem daca o sa o termine sau nu. E cam ambitioasa si si-a impartit paginile asa incat duminica sa termine. Pana acum s-a tinut de plan. Pb e ca pe zi ce trece tot mai multe pagini sunt, asa incat duminica ar trebui sa citeasca 35. Se intreba si ea cati copii o sa reuseasca sa termine cartea? Dar poate ca ceilalti copii au avut parinti mai isteti si le-au luat carte de 60 de pagini, nu ca mine

Cristina, sanatate Oanei, dar cum de s-a strans sange sub unghiutza? S-a lovit cumva?

Andrada a cam scapat de laringita, tuseste doar dimineata putin.
Maine merge la ziua unei colege de clasa. Abia asteapta. Face tot acolo unde i-am tinut si noi ziua. Le-a placut tare mult copiiilor asa incat fiecare zicea ca o sa-si tina ziua tot acolo. Fain.





fulguletzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by april

Cristina, sanatate Oanei, dar cum de s-a strans sange sub unghiutza? S-a lovit cumva?




cu placere.

ma bucur ca se simte mai bine Andrada.

Te rog frumos daca se poate sa-mi dai si mie link-ul de la petrecerea Andradei. Eu nu m-am ocupat inca de cea a Oanei pentru ca nu mai vrea la Mc. si de altceva nu cred ca am bani.

Inca o intrebare stiti cumva daca 14 februarie este in vacanta sau in timpul scolii?


Cat despre Oana am scris capitolul trecut ca dupa Craciun a fost la patinoar, a venit unu din spatele ei cu viteza, a intrat in ea, a cazut si ala a calcat-o cu patina pe deget. Ca sa nu va zic ca asta am visat eu noaptea, dar am zis sa nu-i stric bucuria copilului.
Curgea sangele siroie... mi s--a facut rau...rau.... nu mai pot povesti... este mai jos o poza cu degetelul la cateva zile.


www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 7 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

14 feb nu e in vacanta ci in prima sapt de dupa.
Vacanta incepe in 2 feb si tine pana in 10.


Vai saracutza de ea. Bine ca nu i-a taiat degetul, magaru'
Imi dau seama prin ce chinuri a trecut. Doamne, doamne.....


uite aici poze de la marea distractie:

21 dec.2007-8 anisori



fulguletzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Cristina, of, sanatate Oanei.
E nascuta pe 14 februarie ? Atunci e si sora mea. de sf. Valentin.

Si noi vrem sa il ducem la patinaj pe Victor weekendul asta. Ce e bine ca aici la anumite patinoare exista o ora 10-11 destinata copiilor.

A, Victor al nostru e mare afacerist, se joaca ca este patron de hoteluri. Face planul hotelului, il construieste si apoi trebuie sa le promoveze. Isi creaza pliante pe calculator pe care vrea sa le printeze color.
Aici un cartus este f. scump, aproape cat o imprimanta, asa ca i-am pus restrictii si si-a cumparat baiatul cartus.
Problema e ca mai avem si noi nevoie sa tiparim diverse, si ne taxeaza.

Pe prietenul lui il cheama Simon. Ma bucur ca si-a gasit un prieten cu care este pe aceeasi lungime de unda, ii lipsesc f. tare prietenii din Romania.
In fiecare seara, la culcare, vorbim despre ei.

Azi il duc la vaccinuri, ptr vaccinurile care se fac aici siin Ro nu.

April, distractie placuta la petrecere ca merita Andrada la cat a citit.

Un weekend placut,


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput