Circulara de cordon. E grav?

Circulara de cordon. E grav? | Autor: Medeea76

Link direct la acest mesaj

Sunt in saptamana 32 de sarcina si, de bine ce imi doream ca fetita mea sa se intoarca mai repede in pozitie de nastere, s-a intors cu tot cu cordon, mai bine spus, are circulara de cordon.
Sigur ca am sa astept pana aproape de termen pentru a lua cea mai buna decizie in privinta modului in care voi naste, insa ce ma framanta acum este urmatoarea intrebare: aceasta circulara de cordon poate afecta fetita cat timp aceasta este in burtica? Trebuie luate masuri speciale, gen ecografii dese sau altfel de masuri?

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu Ana mica in burtica (31+)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Nu mai!... Nu afecteaza, am o prietena care a nascut normal, o fetita cu tripla circulara de cordon.. Si eu ma ingrijoram la gandul forfotelii in burtica, dar sunt bine protejati acolo, flexibili, voie buna.. ..
Dar totusi, cred ca la sfarsit e bine sa discuti cu doctorul... cred ca travaliul nu trebuie sa fie lung in cazul acesta..
Pupci


Ajutati-o pe Sabina- un suflet curat!



Mami de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Adriana, iubita, multumesc pentru raspuns. Pitica mea e foarte, dar foarte activa in burtica. Poate si-l desface ea, dar pana la termen ma gandeam sa nu-si faca singura rau. Si fratii mei s-au nascut cu circulara, dar eu stiu ce se petrece acolo? Ma gandesc totusi ca fiind lichid nu prea are cum sa se stranguleze, nu?

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu Ana mica in burtica (31+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Medeea, si fetita mea a avut circulara de cordon in burtica, de mai multe ori chiar. Cu o saptamana inainte de nastere avea, ceea ce m-a panicat enorm, mai ales ca citisem despre cazuri terminate trist din acest motiv. Dr nu a parut insa ingrijorat prea tare, totusi m-a chemat la eco peste cateva zile. Surpriza, nu mai avea circulara. Peste alte doua zile am fost iar la eco, si iar avea. Nu-mi venea sa cred, se tot juca cu cordonul ala. Culmea, deci dimineata am fost la eco si avea, iar noaptea urmatoare am nascut...eram convinsa ca avea circulara ( dimineata o avea!! ) iar dupa nastere dr mi-a spus ca nu mai avea. Deci si-l scosese chiar inainte de nastere, cateva ore trecusera!!

Nu prea ai ce face, dar eventual, te-as sfatui sa faci ecografii ceva mai dese. Si inainte de nastere una, iar dr va decide cum e mai bine sa nasti. Desi imi doream enorm sa nasc natural, totusi circulara asta ma pusese un pic pe ganduri...Dr insa poate desfasura cordonul chiar la nastere, sper insa sa nu fie cazul.

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

e bine sa faci ecografii cu doppler sa vezi cum e fluxul pe cordon, sa verifici ca totul e in parametri normali. pericolul e sa nu functioneze cordonul bine, la asta se refera strangularea ( a cordonului, nu a fatului).
pe de alta parte ar trebui sa te asiguri ca bebe are intr-adevar circulara de cordon, altfel n-are rost sa faci 1000 de ecografii aiurea, eventual cere parerea unui alt doctor. mie la 32 de spt mi s-a spus ca bebe are circulara de cordon, m-am panicat total. apoi am mai facut ecografii, ultima cu 2 zile inainte sa nasc, si mi s-a spus ca tot are circulara. la nastere a ras doctorul (altul, nu ecografistul): ce circulara, doamna? nu are nici o circulara.

daca se confirma circulara, la nastere doctorul va monitoriza f atent copilul, tocmai ca sa se evite intreruperea fluxului catre bebe
(vezi cazul sebastian lungu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

mie mi-a spus medicul ca bebe isi poate trece cordonul ombilical peste gat si pana ma dau eu jos de pe patul pt ecografie,,,si sa nu ma mai stresez degeaba. si eu am auzit tot felul de povesti infioratoare, dar incerc sa le evit si sa gandesc pozitiv. comunica-i medicului toate temerile tale, intreaba-l orice, nu-ti fie jena, de-aia e medic. al meu tot timpul i-a urmarit si fluxul sanguin din cordon, care reflecta intr-adevar starea de confort a bebelusului, din cate am inteles, probabil ca si medicul tau a facut-o, dar nu ti=a explicat ce si cum. e adevarat, am un doctor super dragut... dar sunt convinsa ca marea majoritate explica, mai ales daca ii intrebi cu tact, sa nu li se para ca te dai "desteapta" si sa ii ofensezi (am intalnit si de-astia).

Mergi la inceput