Urgent, ajutor: purpura Henoch-Schonlein!

Urgent, ajutor: purpura Henoch-Schonlein! | Autor: Carmenbr

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu de 3,6 ani a fost azi diagnosticat cu HSP virus (Henoch-Schonlein Purpura). Din cate am inteles de la dr, acest virus apare cu preponderenta la baieti intre 3-15 ani. Deocamdata e rosu din cap pana in picioare si pielea e umflata, abia merge si il mananca continuu pielea. Se plange nu f rau de dureri de burta. Mi s-a spus ca aceasta inflamare are loc si pe dinauntru, nu doar pe dinafara, iar aceasta inflamatie ar putea sugruma organele interne si se poate produce singerare interna. Mi s-a atras atentia ca daca vomita, trebuie sa ajungem de urgenta la ER, caci e in pericol de sangerare interna. I s-a administrat steroizi, are de luat primele 3 zile de 2 ori pe zi apoi inca 3 zile 1 data pe zi. Si Benadryl pt mancarimi.
Ce altceva mai stiti de acest virus pacatos? La ce sa mai fiu atenta? Mi s-a spus ca nu e contagios si ca l-a luat ca pe orice alt virus din aer. Orice informatie e vitala pt mine. Scuze daca nu sunt coerenta.

Va multumesc pt ajutor,

3 anisori...uraaa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Carmen, sanatate multa baiatului si sa nu se lase cu complicatii. Ce stiu (am vorbit cu o prietena despre asta) ca aceasta boala e o inflamatia a vaselor de sange. La ce sa te mai astepti: voma, sange in urina, dureri de genunchi. El a avut vreo raceala, streptococ in gat?
De obicei boala se vindeca excelent, fara complicatii, sunt rare cazurile cand pot interveni probleme cu rinichii, intestine (cu toate ca o sa aiba dureri abdominale)dar se pot intampla. Steroizii sunt buni pentru sistemul digestiv, dar nu se stie prea bine eficacitatea lor pentru rinichi.
Cam atata am aflat.
Tinem pumnii sa treceti cu bine peste boala asta. Sa ne tii la curent cu evolutia lui Eric.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mali spune:

Carmen, nepotul meu a avut asa ceva in urma cu vreo 22 de ani (cred ca avea 2 anishori atunci), se intampla in Romania si zeci de doctori dadeau din umeri nestiind ce sa-i faca. La el deja incepuse sa ii plesnesca vasele de sange de la picioruse, Dumnezeu a vrut sa gasim un profesor doctor universitar de vreo 80 de ani care l-a pus pe picioare in 2 saptamani. Sincer, acum nu iti pot da nici un fel de amanunt despre tratament (stiu ca a fost internat la Grigore Alexandrescu??), voi lua legatura cu cumnata mea si am s-o intreb. Ceea ce este destul de clar este ca se vindeca complet, fara urmari. AH, acum imi aduc aminte ca profesorul i-a interzis sa manace sau sa bea orice din comert, numai hrana facuta in casa (fara E-uri) si sucuri de fructe sau legume facute in casa (pana pe la 18 ani asa s-a hranit nepotul meu, de ceva ani manaca orice, de oriunde si nu i-a daunat...inca).
Sanatate la micutz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Sanatate multa, sper sa se faca rapid bine! M-am ingrozit, nu auzisem de asa ceva.
Tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

quote:
Mi s-a spus ca nu e contagios si ca l-a luat ca pe orice alt virus din aer.]



Stai ca nu inteleg ceva.Cum adica nu e contagios?Pai tot ce se transmite pe calea aerului e contagios...sau ceva imi scapa mie.
Nu stiu nimic despre acest virus dar imi doresc sa se faca repede bine.
Sanatate maxima!

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Carmen, in primul rand sanatate multa si Dumnezeu sa il ocroteasca pe Eric!

Purpura Henoch-Schonlein nu este cauzata de un virus ci este o boala autoimuna. Adica, din motive neelucidate pana acum (posibil, virusi sau alte substante care actioneaza ca alergeni pentru organismul baiatului tau) sistemul de aparare (adica cel imun) a inceput sa fabrice anticorpi (adica soldatii) impotriva propriiilor organe, acestia ataca in special peretii vaselor facandu-i usor de spart si de a sangera si rinichi pe care poate sa ii blocheze (rinichiul este ca un filtru iar acesti anticorpi pot sa ajunga la nivelul lui si sa il "infunde").
Mai sunt afectate pielea si articulatiile (se ummfla si dor) dar toate acestea sunt tranzitorii, principalele complicatii ale acestei boli care pot aparea fiind sangerarea si afectarea rincichiului.
De obicei se vindeca in 3-4 sapatamani (cu cortizon) fara sa lase urme, si nu recidiveaza decat in putine cazuri. In unele cazuri insa (la varste mai mari decat cea a lui Eric, si mai ales daca a existat deja afectarea rinichilor in timpul bolii acute) poate sa ramana un grad de afectare cronica a functiei renale.

Evident ca nu este contagioasa si in afara de urmarirea atenta a eventualelor sangerari (sunt rare cazurile de hemoragii mari) si a afectarii functiei renale (eu cred ca e cel mai important lucru de urmarit) in rest nu ai ce sa faci mai mult.
Regimul alimentar trebuie sa fie fara sare si, daca e cazul, cu mai putine proteine. Atentie la antiimflamatoare nesteroidiene (de genul diclofenac, ibuprofen), ele pot agrava efectele adverse ale cortizonului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nici eu n-am mai auzit de boala asta, e o boala destul de rara, nu?

De fapt am intrat ca sa-i urez lui Ericutzu multa sanatate si tie, Carmen, multa putere. Cum se mai simte acum?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Of Carmen ce mai tragi si tu puiul mic. Nici eu nu stiu nimic despre boala, voiam doar sa-ti spun ca sunt cu gandul la voi si va imbratisez cu drag si va urez sa treaca toate astea repede , repede.

Liliana

Poze noi

Poze 2

Poze cu maimutica mea

Poze 1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Carmen multa sanatate si refacere rapida lui Eric, tinem pumni sa fie totul bine



Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cius22 spune:

Carmen draga mea,

sunt de-a dreptul socata...habar nu aveam despre aceasta boala si doar cuvintele celor care ti-au scris ma mai linistesc...ca se va vindeca fara urmari...Iti trimit cel mai cald gand cu putinta,o imbratisare stransa si iti doresc multa putere sa treci peste asta...stiu ce inseamna sa iti vezi puiul in suferinta si imi dau seama ce e in sufletul tau. Sunt alaturi de tine cu tot sufletul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Va multumesc din suflet pt tot suportul. Eric nu e mai bine, apar mereu vase de sange sparte, fata ii e rosie, abia poate deschide un ochi, dar doctora ne incurajeaza. Azi vroia sa ne interneze, dar a zis sa mai asteptam 1 zi, ca spitalul e plin de alte minuni si ii e frica sa-l expuna pe Eric. Mergem zilnic sa-l vada doctora, seara ne suna sa vada cum se simte si suntem cu bagajele facute sa fugim la ER incaz de Doamne fereste. Pe langa prednisol, de azi are si Zyrtec de 2 ori pe zi 5 ml si Zantac de 2 ori pe zi cate 2,5 ml. Scriu toate astea, poate cineva a mai trecut prin asta si mai vine cu completari sau daca cineva se mai loveste de aceasta nenorocire sa stie cate ceva. Sper sa nu mai aiba nimeni nevoie.

Ana, multumesc mult de explicatii, acum am inteles mai bine. Poti sa imi spui de ce se intampla acest fenomen, ce anume poate declansa aceasta aparare, creare de anticorpi? Ce pot sa fac ca sa evit sa se intample iar, sau daca e ceva de facut sa nu mai ia alte minuni? Inseamna ca Eric nu are imunitate, de aia s-a intamplat asta sau dimpotriva, organismul a suprareactionat? Scuze daca nu sunt coerenta, inca nu sunt la murita ce si cum cu aceasta nenorocire.

Va multumim pt rugaciunile voastre, avem nevoie de fiecare gand bun.

3 anisori...uraaa!

Mergi la inceput