Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Clinica Virtuala Desprecopii.com

Operatie - ruptura de perineu

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

A_Iulia
membru de baza

Donator desprecopii.com

Romania
9928 Mesaje
14 Prieten(i)

Trimis la - 04/01/2008 :  20:54:48 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite A_Iulia un Mesaj Privat

Operatie - ruptura de perineu

Mama trebuie sa faca operatie pentru ruptura de perineu.

A mai trecut cineva prin asa ceva? Aveti idee in cat timp se recupereaza, cat e spitalizarea (dr a spus ca 4 zile, in alte tari am inteles ca se face externarea in aceeasi zi), cat e de dureros dupa...

As fi avut ceva planuri cu ea, s-o trimit cu fetita in Tenerife in ianuarie sau februarie, dar ma gandesc ca daca face operatie trebuie sa-mi iau gandul ceva timp. Cam cat? Ea este o femeie extrem de tonica, pozitiva si rezistenta, iar de durere nu i-a fost niciodata teama. Considera ca merge la operatia asta ca si cum i-ar extrage o masea.

Totusi nu m-as increde in spusele ei ca poate sa le faca chiar pe toate...

Adina + Olivia Q1.04
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

XIO
Steinbock Moria

Romania
12528 Mesaje
25 Prieten(i)
Trimis la: - 05/01/2008 :  11:17:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite XIO un Mesaj Privat
Cam ca la nastere.
CU anestezie rahi se vor reconstrui planurile de la nivelul perineului . Da , va avea dureri dupa asta , dar ca la orice operatie. Partea proasta este ca din cate stiu eu in jur de 1 luna va avea neplaceri si nu va putea face tot ce facea pana acum ...

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

A_Iulia
membru de baza

Donator pentru diana
 Romania
9928 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 05/01/2008 :  12:19:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite A_Iulia un Mesaj Privat
Xio, multumesc!

Inca o intrebare: zici ca e cam ca la o nastere. Ca la o nastere normala sau cezariana?

Eu, cu cezariana, imi amintesc ca primele 2 saptamani a fost foarte greu, cand incercam sa ma ridic din pat aveam niste dureri monstruoase. Despre asta e vorba?

Cica ii monteaza si o plasa.

Adina + Olivia Q1.04
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

XIO
Steinbock Moria

Romania
12528 Mesaje
25 Prieten(i)
Trimis la: - 06/01/2008 :  02:33:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite XIO un Mesaj Privat
Pai la destule nasteri naturale se practica epiziotomia , adica taierea perineului , unei portiuni , pt. a usura nasterea.
Chiar inainte de Sarbatori am ajutat la o reconstructie de perineu dupa o nastere cu probleme. Nu dureaza mult dar i-a spus doameni respective ca va avea dureri si inconfort dupa operatie.
Stiu ca si mama a avut epiziotomia asta, a spus ca nu adurut-o deloc dar ca dupa nastere 1 luna nu a putut sta normal pe scaun .
Nu stiu sigur cum se va desfasura la mama ta , ti-am descris ca sa ai o vaga idee despre cum se intampla.
Pt. mai multe detalii intreaba doctorul , ca nu vreau sa pun prostii

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com