Operatie - ruptura de perineu

Operatie - ruptura de perineu | Autor: A_Iulia

Link direct la acest mesaj

Mama trebuie sa faca operatie pentru ruptura de perineu.

A mai trecut cineva prin asa ceva? Aveti idee in cat timp se recupereaza, cat e spitalizarea (dr a spus ca 4 zile, in alte tari am inteles ca se face externarea in aceeasi zi), cat e de dureros dupa...

As fi avut ceva planuri cu ea, s-o trimit cu fetita in Tenerife in ianuarie sau februarie, dar ma gandesc ca daca face operatie trebuie sa-mi iau gandul ceva timp. Cam cat? Ea este o femeie extrem de tonica, pozitiva si rezistenta, iar de durere nu i-a fost niciodata teama. Considera ca merge la operatia asta ca si cum i-ar extrage o masea.

Totusi nu m-as increde in spusele ei ca poate sa le faca chiar pe toate...

Adina + Olivia Q1.04

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cam ca la nastere.
CU anestezie rahi se vor reconstrui planurile de la nivelul perineului . Da , va avea dureri dupa asta , dar ca la orice operatie. Partea proasta este ca din cate stiu eu in jur de 1 luna va avea neplaceri si nu va putea face tot ce facea pana acum ...

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Xio, multumesc!

Inca o intrebare: zici ca e cam ca la o nastere. Ca la o nastere normala sau cezariana?

Eu, cu cezariana, imi amintesc ca primele 2 saptamani a fost foarte greu, cand incercam sa ma ridic din pat aveam niste dureri monstruoase. Despre asta e vorba?

Cica ii monteaza si o plasa.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai la destule nasteri naturale se practica epiziotomia , adica taierea perineului , unei portiuni , pt. a usura nasterea.
Chiar inainte de Sarbatori am ajutat la o reconstructie de perineu dupa o nastere cu probleme. Nu dureaza mult dar i-a spus doameni respective ca va avea dureri si inconfort dupa operatie.
Stiu ca si mama a avut epiziotomia asta, a spus ca nu adurut-o deloc dar ca dupa nastere 1 luna nu a putut sta normal pe scaun .
Nu stiu sigur cum se va desfasura la mama ta , ti-am descris ca sa ai o vaga idee despre cum se intampla.
Pt. mai multe detalii intreaba doctorul , ca nu vreau sa pun prostii

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput