psiholog ortodox?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamacapra spune:

Lady, adevarata cauza a tulburarilor psihice este pacatul. Cei care sunt crestini ortodocsi practicanti chiar nu au nevoie de psiholog ci de un duhovnic experimentat si de hotarare de a parcurge calea spre vindecare.
Psihanaliza dureaza ani de zile, prin spovedanie adevarata te poti vindeca intr-o singura zi. Dupa multe terapii care nu inseamna decat a baga gunoiul sub pres, problemele revin,pt ca nu se lucreaza asupra cauzei, daca persoana este insa intr-o continua asceza, nevointa si incearca sa se curateasca de patimi, atunci problemele nu mai revin.

Si eu i-as recomanda pe parintele Iustin Pirvu, precum si Centrul Sf. Arhangheli din Craiova (cunosc personalul de acolo), precum si cartile lui Hierotheos Vlahos (Psihoterapia ortodoxa) si al e lui Dimitri Avdeev (un psihiatru ortodox rus).
Nadejde, rabdare si rugaciune, gand mereu indreptat spre Dumnezeu si vine si vindecarea.

- 39+ cu Mateias (DPN 29.01.2008), Teodora(28.10.1997) si Filothea (02.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Stiu ca a trecut mult timp de cand ati postat pe aici, Gabri, ai gasit ceea ce cautai? Mi s-ar parea super sa fie si psihologi/terapeuti ortodocsi, eu cunosc un preot dar nu ortodox, ci catolic iezuit, care este de fapt terapeut, are cabinet de consultatii si se concentreaza pe probleme familiale si sexuale. Bine, ca iezuitii sunt unii dintre (daca nu cei mai) intelectuali dintre catolici, studiaza o gramada nu numai teologia ci si psihologie, filosofie si o gramada de alte specialitati cum ar fi morfologie, grafologie etc.

Ideea e ca un astfel de "sfatuitor" este perfect, nu un simplu psiholog, ci o persona care sa vada lucrurile in complexitatea lor fara sa excluda pe Dumnezeu.

Deci exista in Romania astfel de terapeuti? Ortodocsi? As fi foarte interesata, multumesc!

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

lady j,a inviat Mintuitorul pe Lazar din morti si nu trateaza o anxietate??PSihologii unde or fi primit botezul??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Eu stiu unul, preot si terapeut, dar in Timisoara. Daca te intereseaza, da-mi un PM.

Hoinari suntem in viata asta, iar drumul spre casa cu greu il regasim

Mergi la inceput