Dinozaurii au invadat Muzeul Antipa

Dinozaurii au invadat Muzeul Antipa | Autor: dinos

Link direct la acest mesaj

La Muzeul National de Istorie Naturala "Grigore Antipa" din Capitala s-a deschis expozitia "Dinozaurii din Argentina - Uriasii Patagoniei".

Dintre piesele senzationale expuse amintim doar cateva: Giganotosaurus carolini (15 m lungime) si Carnotaurus sastrei (8 m lungime)– singurul carnivor cu coarne descoperit pana in prezent!, Abelisaurus comahuensis (8 m lungime) si Rebbachisaurus tessonei (17 m) , scheletul unui pui de Mussaurus patagonicus alaturi de un cuib cu oua apartinand aceleiasi specii. În premiera absoluta în Europa, specia Buitreraptor gonzalensis – dinozaurul carnivor cu pene – al carui schelet fosilizat a fost descoperit recent în America de Sud. (reconstituire fidela 1:1).

Scheletele complete si impresionante ca dimensiune, reconstituirile stiintifice ale speciilor, informatiile paleontologice de ultima ora ca si scenografia inedita a expunerii si spatiile special amenajate pentru joaca si activitati interactive dedicate copiilor, fac din aceasta prezentare un eveniment muzeal unic în Romania.


Daca nu va sta gandul numai la cumparaturi si vreti sa va relaxati, va propun sa vizitati aceasta extraordinara expozitie.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Eu, care in general ma stramb cand vad anunturi in afara locurilor 'special amenajate' (adica la mica publicitate), vreau sa salut aparitia acestui mesaj care le aminteste parintilor cascati si ametiti (ca mine) ca mai exista si alte locuri de vizitat in Bucuresti decat McDonalds si balonul copiilor.

Deci, multam de anunt, Dinos, daca se poate sa ne inmoi posmagii si sa ne spui programul muzeului (eventual si cat timp vor fi expusi dinozaurii), imi scot si palaria!

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Multumesc si eu dinos poentru acest anunt.
Si pentru ca poate mai are si alta treaba fata uitati aici programul de vizitare http://www.antipa.ro/pvizitare.php ,
iar aici programele cu dinozaurii. http://www.antipa.ro/pexpozitii.php

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

multumesc pt informatie, am mers duminica. nu stiam ca tine pana in iunie si m-am grabit sa prind expozitia :)
oricum, se vede ca nu e facuta de romani.spatiile acelea interactive sunt reusite, mi-au placut mult

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Mergem si noi duminica sa vedem dinozaurii. Sper ca baiatul meu sa devina pasionat si de altceva decat de ciudatii din Ben 10 si Transformers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaghe spune:

Buna, interesant, chiar mi-ar place sa-i duc si eu pe baieti, stie cineva pina cind exact tine expozitia, am inteles iunie, dar cum pot afla exact data.Sun af. interesant
multumim de informatii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinos spune:

Expozitia Dinozaurii din Argentina - Urasii Patagoniei de la Muzeul Antipa va tine pana luna iunie.Apoi va parasii definitiv Europa si nu va mai putea fi vazuta.
Asa ca nu mai stati pe ganduri.........
Merita vazuta este ceva inedit care nu a mai fost in Romania ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Ce mi-ar fi placut si mie sa fiu la fata locului!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Si noi am fost, multumim Dino, fooooaaarte frumoos, dar exista riscul sa auziti apoi, in fiecare zi, de 10 ori pe zi: "mamiii, cand mai mergem la Muzeul Antipa?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinos spune:

Referitor la Expozitia de dinozauri de la Muzeul Antipa.
Pe site-ul www.antipa.ro este un program special dedicat acestei expozitii inedite.
M-am uitat pe acesta si am pierdut in luna februarie atelierul de origami pentru copii.
Dar sa stiti ca mai este si in luna martie un asemenea atelier intitulat:
Micii dinozauri giganti (II) Atelier de origami pentru copii coordonat de catre Asociatia pentru Teatru si Origami (A.C.T.O.R.). Vor face dinozauri si alte specii preistorice din hartie impaturita cu arta, iar ce va iesi....vom arata si celorlalti vizitatori.


De data aceasta nu o sa il mai pierd.

Mai multe detalii pentru cei interesati : http://www.antipa.ro/pexpozitii.php

Mergi la inceput