Mancare sanatoasa de cina pt copil de peste 3 ani?

Mancare sanatoasa de cina pt copil de peste 3 ani? | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

buna!

am ajuns la limita imaginatiei. Nici timp din belsug nu am asa ca va rog sa-mi sugerati ceva meniuri sanatoase, usoare si satioase totodata pt masa de seara pt baietelul meu de 3 ani si 5 luni.

cu mezelurile ...hm, stiu ca nu e bine, dar noi adultii mai mancam, ce sa facem, asa ca vede si el si pofteste.

ideea e ca el mananca dejunul tarziu cand se trezeste (ora 11), o gustare pe la ora 14 (fructe, sau ceva de patiserie sau ceva lactat), apoi pranzul tarziu pe la ora 16-17, uneori chiar 18, apoi pe la 21 ar mai manca ceva, dar ce ? Cand era mic ii faceam un castronel de cereale, gris, iaurt cu biscuiti, acum ce sa-i mai fac?

Imaginatia mea s-a oprit la:

- sandwichiuri calde cu sunca si mozarela
- sandwichiuri reci cu diverse
- paste cu nuca sau mac
- cheerios cu lapte
- pizza (o fac eu)
- prajitura de casa
- fructe cu branza dulce si cereale

na, ca m-am impotmolit.

Adeseori as putea sa-i fac ceva cartofi cu carnita slaba de peste sau pui, gratar, chiftelute dietetice, numai ca el ma "blocheaza" serios ca nu agreeaza cartofii si nici alte legume. Cartofi prajiti, piure, copti, gratinati, natur....abia se atinge de ei, si-i mananca doar daca nu are de ales, adica la masa de pranz. Idem cu celelalte legume. Le mananca dar se vede ca doar pt ca nu are de ales. Asa a fost de mic si de aia a refuzat sa manance mancare gatita de 2 ori pe zi: pranz si cina, cum papa alti copii.

Numai ca asta imi limiteaza mie cam tare variantele. Si pediatra ne-a spus ca pe cat posibil sa evitam E-urile, ca si ea ii dadea copilului ei mezeluri si chestii din comert dar ca nu-i mai da de cand a citit atatea despre aditivi.

Asa ca...ce sa fie, ce sa fie pt masa de seara la varsta asta ?

merci
Lia


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mamaliguta cu branza si smantana
sufleu de conopida+brocoli
sufleu de spanac cu branzica si ciuperci
diverse paste cu branza
nugetts din piept de pui preparate in casa
file cod/merlucius cu garnitura de cartofi natur
branza de vaci+masline
cereale cu lapte
la fel fac si eu pizza in casa
chec cu lapte


eu ca sa evit mezelurile pun piept de pui la marinat, apoi il frig pe gratar si seara le mai fac sandwich cu crema de branza philadelphia si tai feliute subtiri din pieptul asta si le dau.
sau fierb in zeama de varza(un muschi de vita)il condimentez si la fel tai din el...

daca mananca chiftelute eu am reusit si am pacalit-o pe fetitza mea si i-am dat chiftelute din legume(cu mai mult dovlecel si cartof)

stiu ca este un sub aci la bucatarie...parca ce gatim pentru pitici?
spor la gatit
si-un an nou fericit!

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamifeli spune:

Nu-mi mai amintesc ce-i mai dadeam lui Andrei sa manance seara, la 3 ani si jumatate, dar acum la 6,5 ani mi-a cerut drob. De unde sa-i fac eu drob in decembrie? Si i-am facut o rulada din carne de curcan de care a fost foarte incantat si a a mancat cu placere,alaturi de cascaval si ceapa verde. Poti incerca si tu poate o sa-i placa.

mamifeli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mamifeli, poti sa-i faci drob din ficatei de pui, carne de vita tocata in casa, putin orez fiert pe jumatate, ceapa(verde sau uscata) oua, verdeatza9se calesc si se dau prin masina de tocat se amesteca) si se pun la cuptor in forma de chec sau forme mici de tarta le fac eu alor mei...baietelul mananca insa ruxi...prefera ficatel prajit

si tot din ficatei de pui puteti face pate de ficat preparat in casa..iese f gustos(insa nu trebuie facut in cantitate mare fiindca neavand conservant se innegreste repede)

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Seara, in afara de mezeluri, cremwursti (preferatii lor), incerc sa le dau paste cu branza, sau inventez alte sosuri, chiftelute din carnea de la supa plus multe legume, mamaliga cu branza si ou, pulpe de pui la gratar, peste la gratar si mai nou am descoperit "fondu". Facem un sos de cascaval (topit) si moaie cu furculitele speciale diverse bucatele de paine, carnita, legume. Se distreaza si mananca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Dorsilia,
morcovii ii plac?am gasit o reteta super pt masa de seara :paste fierte direct in sos de morcovi(o gasesti pe reteteculinare.ro la retete in imagini,e data de crista).cu parmesan deasupra ies minunate!si sunt si rapide.

Pe langa altele enumerate de fete,ar mai fi :salata de couscous(fierbi couscousul si adaugi o doza de legume cu porumb,mazare.ardei)

Pofta mare si succes(ca stiu ce-nseamna sa nu pape kinderu)
Si scuze ca -ti zic,dar cred ca ar trebui sa-i schimbi un pic programul.Asta m-a sfatuit si pe mine pediatrul si am observat schimbarea in bine.


Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Exista o mare varietate de budinci si sufleuri, dulci si picante...eu pana acum m-am cam chinuit sa le fac, am renuntat o vreme, insa mi-am luat cuptor cu microunde si o sa incerc sa le fac in acesta... Zic ca m-am chinuit pentru ca e incomod sa folosesti cuptorul obisnuit seara de seara... acum inca e ok ca e iarna si e frig, insa la vara...

Budinci:

budinca de mere
budinca de mere cu orez cu lapte
budinca de dovlecel cu cascaval
budinca cu branza dulce
budinca de biscuiti
budinca de branza de vaci cu morcovi
budinca de lamaie sau portocale
budinca de caramel

Sufleuri:
rosii cu branza de vaci
spanac
dovlecei
mazare
branza de vaci
telemea
fasole verde(conservata)
vanilie
fructe(mere, portocale sau lamai)

La budincile dulci eu folosesc fructoza in cantitati mult mai mici decat cele prevazute in retete.

Daca doresti o reteta anume, precizeaza care si, cand mai trec pe aici, o scriu.

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

multumesc, mi-am listat retetele si ideile voastre

Programul nu prea i-l pot schimba ca mai are o surioara de 1 an si incerc sa-i fac sa doarma deodata, in plus am incercat si cand il aveam numai pe el sa-i schimb programul si n-a tinut mai mult de 3-4 zile pt ca el e un mare dormitor in cursul diminetii si un plin de energie pana seara tarziu. El oricum pana pe la 2-3 dupa amiaza nu e cu bioritmul pe energie, se joaca linistit, nu-i place fugareala. Insa cum se lasa seara incepe sariturile, fugareala, topaiala, asa a fost de cand s-a nascut, bursucel dimineata si seara iedut. Ca uneori ma si intrebam daca are ceva, ca dimineata era asa linistit si tacut si cum trecea de ora 2 il apuca vorbaraia si alergatul si activitatile pline de adrenalina. Nu stiu de ce e asa, dar asa e. L-am si culcat seara devreme si s-a trezit devreme dar tot apatic a fost pana dupa masa. Lui ii place sa doarma pana aproape de amiaza, sa se trezeasca incet, sa leneveasca. Numai daca e vorba de plecat cu masina in concediu sare si la 6 a.m fara mutre. Oricum el mutre la trezire nu face chiar de-l scol devreme numai ca nu am vazut nici un avantaj, ca mancare oricum nu-i trebuie decat tot dupa programul lui.

O sa-ncerc sa vad ceva nou din lista voastra.
Cu ficatii nu e prieten, cum simte un colt de ficat ascuns pe undeva cum refuza toata mancarea ca "ale un gust groaznic, nu ma placa asta", asa ca nu-l pot ingretosa pe bietul copil. Nu i-a placut ficatul nici cand era mai mic, nici in sos, nici prajit, nici cu legume, nici pateu facut de mine, nici facut de altii, numai ala de comert e "foaaaaaaaalte bun"

Ce sa zic? incerc sa vad ce poate sa-i pice bine la papila gustativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamifeli spune:

Iti multumesc Monica pt reteta de drob. O sa incerc cat de curand. Si noi avem probleme cu mancarea. Mai ales seara nu prea stiu ce sa mai inventez. Nu-i plac budincile de nici un fel(apropo de exemplele lui LYLY), cred ca din cauza consistentei asemanatoare grisului cu lapte pe care nu l-a agreat niciodata. Asa ca ma mai "inspir" si eu de pe la voi.

mamifeli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

dorsilia,

parerea mea este ca ar trebui sa-i schimbi nu orarul de somn ci cel de mancare.cred ca un pranz la ora 6 este fff tarziu,daca se scoala la 11 ,da-i mic dejun,iar urmatoarea masa sa fie pranzul,apoi gustare si seara cina.

meniuri rapide ptru cina


turtele dulci din dovlecel verde,dovleac galben(bostan),banane.

dovlecelul si dovleacul se razuie prin razatoare,banana se taie in cubulete si se frige in ulei pana se rumeneste.se amesteca dupa ce se raceste cu ceapa taiata in solzisori si 2 oua batute.se pune un praf de sare si o lingurita de scortisoara.se incinge o tigaie ,se unge cu ulei si se pun cu lingura gramajoare rotunde care se intind sa apara ca niste clatite americane,se intorc si pe cealalata parte.daca nu ai timp sa faci turtele,poti sa pui toata compozitia in tigaie ,acoperi cu capac si cand s-a prins oul deasupra intorci cu ajutorul unei farfurii.

crochete de peste,
piftelute de carne legume si grau,
compot de fructe cu branza fhilafhia

mingiute de branza:
branza rasa
faina de grau
faina de porumb
1 ou
se framanta,apoi se modeleaza un sul si se taie cubulte caraora li se dau forma de mingiute,intre palme.se prajesc in ulei si se servesc cu gem .

gelatina de fructe:
suc natural de fructe
gelatina fara savor
se prepara gelatina dupa instructiunile de pe pachet,folosind sucul de fructe.

papanasi cu branza si banane.






monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mmm...ce bine suna mingiutele de branza...ce fel de branza folosesti la ele principe?
multam anticipat

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput