Recompensarea copiilor mici cind devin cei maimari

Recompensarea copiilor mici cind devin cei maimari | Autor: nelia

Link direct la acest mesaj

Mamici dragi si a multe stiutoare, mi-ar placea sa aflu parerea voastra despre recompensarea micutilor nostri atunci cind ne ajuta in treburile casnice.

Dar sa incep cu inceputul. Pina acum o luna si ceva eu nu eram de acord cu recompensele materiale pentru nimic, nici cu santajul de genul daca faci cutare lucru iti iau sau iti dau nu stiu ce... Nici macar cu cel ar recompenselor in bile albe negre, rosii, verzi, galbene sau alte metode din astea pedagogice, bune la scoala, dar nu acasa, in relatia parinti-copii. Dar de cind am trei copii nu unul, sint nevoita de multe ori sa-i cer ajutorul celei mai mari, chiar daca e si ea micuta, neavind decit 6 ani si jumatate si de multe ori nu nimeresc momentul cind ea are chef sa mi-l dea si tot asa... Nu sint de parere ca un copil de 3-7 ani ani trebuie sa ajute la curatenie in casa, casa e a mea si a sotului, noi ar trebui sa facem, copiii cit sint mici invatati sa pastreze atit cit se poate, sa-si stringa jucariile, sa manince la masa etc.... poate chiar sa ma ajute la unele treburi, dar nu sa fie pus sa faca singur curat si ordine - eu am fost pusa si am muncit si sa stiti ca nu m-a responsabilizat, ci m-a facut sa urasc munca fizica, mai ales in momentele in care as avea chef si timp sa face lucruri mai interesante. Cam de prin septembrie, cind a schimbat scoala mica la care mergea cu una mai mare, unde majoritatea colegilor ei maninca la cafeteria scolii, iar ea are mincare de acasa (nu-mi place sa nu stiu ce maninca si nu pot sa spun ca sint incintata de meniul de la scoala) s-a pus si la noi problema banilor de buzunar, pentru ca i-ar placea sa-si mai cumpere cite ceva de pe acolo. Pina atunci nici nu avea notiunea banilor, dar vazind copiii cumparindu-si una-alta, a prins-o imediat. Stiind-o pofticioasa mi-am dat seama imediat de dorinta ei de a gusta si ea din bucatele delicioase ale scolii, asa ca i-am facut urmatoarea propunere: maninca vinerea la cafeterie si ce vrea ea cu conditia sa merite, adica sa-si indeplineasca toate micile sarcini de la scoala si de acasa pina joi, astfel va cistiga bani de buzunar pentru vineri. A piedut doua vineri masa la cafeteria, din cauza ca a fost peste masura de neascultatoare, dar in rest i-a cistigat pe toti, acum a trecut primul hop al lectiilor si stie ce are de facut si chiar face, vinerea a ramas zi de mincat la cafeteria si nu mai pot schimba asta. Si intr-o seara am rugat-o sa stringa jucariile in camera ei si pentru ca voia sa se uite la filmul pe care si-l pregatise mi-a spus ca nu are chef pentru ca vrea sa se uite la film. Si cum de ceva timp imi vine din ce in ce mai greu sa tot ma aplec si sa string jucarii (ele isi string o parte, dar pina la urma tot ramine seara casa cu jucariile in drum si le stringeam dupa ce adormeau toti copiii) am zis ca e momentul sa discutam despre aceasta ordine si curatenie, sa vedem ce solutii gasim impreuna ca sa avem o casa curata (in ceea ce o priveste pe Agata, in camera ei isi face relativ singura curatenie de pe la 5 ani). Si stati sa vedeti logica de copil de sase ani si ceva: ea crede ca lectiile trebuie sa si le faca fara nici o recompensa pentru ca e sarcina ei, la activitatile pe care si le-a ales trebuie sa mearga si sa incerce sa fie cit mai buna la fel fara nici o recompensa pentru ca sint ale ei si sint pentru mintea si sanatatea ei... dar curatenia in casa nu e treaba ei... inca! Cind mai creste da, dar nu acum... Sa-si stringa o parte din jucarii, da, dar nu sa faca ordine tot timpul si sa stringa si sa tot stringa. Ca pentru asta ar trebui oricine sa fie platit, ca e o munca pe care nimeni nu o face ca-i place, ci ca trebuie. Agata nu cerea bani pentru ea, ci in general pentru munca fizica. Si, sincer, nu pot sa nu-i dau dreptate. Da, e bine sa ai o casa curata, dar ce bine ar fi sa faca altul curatenia, tu doar sa pastrezi cit poti si sa faci ordine ori de cite ori simti nevoia, fara sa te streseze zilnic acest lucru. Eu una asa sint si ori i-am transmis si copilului acest lucru, ori simte la fel ca mine, dar nu am putut sa nu fiu de acord cu ea. Asa ca am schimbat tactica: i-am spus ok, sa zicem ca ai dreptate, pe mine nu ma plateste nimeni ca fac, nici pe tati, dar sa zicem ca noi sintem parintii si trebuie sa facem, voi sinteti copii nostri, mici, dar trebuie sa ne ajutati cit puteti pastrind macar ceea cea m facut... Asa ca, iti propun urmatoarea chestie: vrei bani de buzunar pentru cafeteria sau pentru alte mici maruntisuri, cum de multe ori mi-ai spus si crezi ca munca fizica ar trebui platita!?! Atunci munceste si vei avea bani de buzunar... iar casa va avea si ea de cistigat! Una e sa stringi un lucru sau doua cu care ai umblat si alta e sa faci curatenie. Cind camerele au nevoie de ordine si curatenie, daca vrei sa cistigi bani, imi spui pe care vrei sa o faci (in afara de a ta unde e datoria ta sa pastrezi curatenia) si ne socotim cit crezi ca face munca ta (25 de centi, un dolar - daca sterge cu o cirpa pe jos, nu asa). Si uite asa, fetita mea de o luna si ceva a devenit foarte harnica, are un portofel plin de maruntis de care e foarte mindra, nu stie ce va face cu ei: isi ia ceva de mult dorit, va minca vinerea la cafeteria, va lua cite un cadouas la colegi - adora sa faca mici cadouri la colegi... dar stie ca i-a cistigat ea. Spun doar atit: ar trebui sa stringem in salon ca iar s-au adunat multe, si daca are chef sa faca ceva si sa cistige si un banut face, daca nu imi spune sincer, nu acum, mai incolo, dar de facut face. Si sint pe punctul de a-mi schimba un pic parerea despre recompensele materiale de genul acesta, poate ca nu e chiar rau sa punem si asa problema.

M-am lungit un pic, dar acum vin sa va intreb si pe voi: e bine sau nu e!?! Stiu ca sint mamici care procedeaza asa, altele care nu sint de acord, eu sint la mijloc acum si ferm convinsa ca doar munca fizica e cea unde se poate discuta de recompensa materiala, nu alte responsabilitari clare ale copilului. Tare curioasa sint sa aflu si alte pareri de mame profesioniste sau chiar de la vreun psiholog de aici.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Subiectul a avut multe vizionari dar nici un raspuns pana acum. Nici eu nu mi-am format inca o opinie in acest sens, J are doar 5 luni insa astept cu interes dezbaterea pe aceasta tema pentru ca m-am gandit demult la acest aspect insa nu am fost convinsa nici pro nici contra rasplatirii cu bani.

Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

De mult voiam sa aflu... unde se vede numarul de vizionari!?! Nu e o urgenta, mai asteptam, poate ca, la fel ca noi, mamicile sint in dubii si de aceea nu s-au grabit sa raspunda. M-ar interesa chiar si la nivel de discutii, presupuneri, pareri... nu neaparat sfaturi sau reguli concrete. Pina una-alta la noi noi functioneaza, de o luna jucariile dorm la locul lor fara cearta si fara suparari, nu mai calcam pe ele, nu ne mai impiedicam de toate cele, iar Agata are banutii ei si e incintata nevoie mare tot gindindu-se ce va face cu ei cind se termina vacanta. M-a distrat ieri, ca nu avea tati nevoie de un dolar pentru parcare si ea sarit repede: iti imprumut eu, tati! Deci sint ai ei, clar, nu-i da, ii imprumuta!

Ah, gata, am vazut, ce simplu era! 185 de vizualizari!?!

Edit: Am schimbat titlul, poate ca e mai bun acesta.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nelia, ceva asemanator s-a discutat aici
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112646

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Nelia,
Am citit subiectul dar nu prea am stiut ce sa raspund, nu am idei bine conturate in aceasta privinta : nu sint nici impotriva si nici adepta acestei metode. Parerea mea e ca depinde de copil, de familie si ce functioneaza la fiecare. Se pare ca la voi functioneaza bine, fata e multumita si mindra ca are banutii cistigati de ea, e responsabila si incepe sa inteleaga valoarea banilor si nici nu e o corvoada pt ea ordinea si curatenia.
Cred ca ati facut foarte bine.

Eu am citit odata un articol despre banii copiilor in care se spunea sa-i inveti pe copii sa-si imparta banii in 3 borcanele/cutii separate, fiecare cu o eticheta: " Save,Spend, Share ". Cei din Save sint pentru economii ( eventual de pus in cont, la banca, pt viitor), cei din Spend sint pt cheltuit pe ce vrea si cei din Share sint pt impartit cu altii ( pt mici cadouri de ex)

Felicitari pt metoda voastra ! Si felicitari pt familia voastra frumoasa si cei 3 copii minunati!

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu sunt de acord cu metoda. Nu am inceput sa o aplic, dar ma gandesc f. serios sa incep. Asta mai ales pentru ca mi se pare ca fi-miu (5 ani si 10 luni) nu prea intelege cum e cu banii astia, el crede ca ei curg asa nelimitati. Tocmai i-am explicat zilele astea, ca pentru bani noi muncim, toata lumea munceste pentru bani-cred ca e bine sa invete ca muncesti-castigi bani, nu muncesti-nu castigi bani. E de datoria noastra sa ne hranim si ingrijim copiii, dar dc. isi doresc niste lucruri mai deosebite, cred ca ii responsabilizeaza si ii invata notiuni folositoare despre bani dc. au ocazia sa isi poata strange bani pentru ceva ce isi doresc. Noi i-am luat jucarii multe de Craciun, ii vom lua de ziua lui, ii mai luam cate ceva si intre evenimente de genul asta, dar exista o limita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Nelia,
Si eu am citit cu interes subiectul tau dar inca ma documentez,nu pot lua inca o hotarire cum voi proceda.Si fiica-mea se apropie de virsta asta si de inceperea scolii.

Cu facutul curatenii in casa la noi sta cam asa:isi face cam 80-90%in camera ei,am stabilit impreuna locul tuturor lucrurilor dar nu intotdeauna reuseste sa faca perfect,ba mai lasa o hirtie in plus pe undeva,ba o soseta...cred ca stiti modelul .In dulapul ei nu-si face inca curat dar nu-i fac nici eu decit cind sortam hainele,pastram curatenia impreuna,stie unde punem rochitele,unde stau gecile sau tricourile calcate si incearca sa faca si ea la fel de bine.Facutul curatenii in camera ei nu e cu vreo recompensa ci doar pt ca cine se joaca,pune la loc,nici mama sau tata nu lasa imprastiate prin casa lucrurile cu care umbla.Am incercat sa o invat ca dupa fiecare joc sa il puna la loc,in felul asta la sfirsit nu se aduna atitea si atmosfera e mai placuta cind "locul de munca"nu e prea incarcat.
In casa facem impreuna curatenie,adica eu cu sotul si atunci isi doreste si ea,fie solicita o cirpa sa stearga praful sau pe jos...o las singura sa decida cum si daca vrea,ii explic doar ca o casa curata si proaspata inseamna sanatate ,nici pe mine nu m-a pus mama la treburi dar cu timpul am decis eu ca vreau sa ajut.

Ai procedat bine cu mincarea din punctul meu de vedere,si mie imi place sa stiu ce maninca si o singura zi cu colegii e ok.

Contactul fiica-mii(5,9ani)cu banii e limitat,deocamdata stringem bani la pusculita,bani pe care-i primim de la bunici cu diverse prilejuri,mai punem si noi monede,ea imi cere sa puna dar nu cu scopul de a-si cumpara ceva mult dorit.Pina acum ceva mult dorit aduce Mosu'sau cumparam la diverse aniversari al ei.
Eu incerc de cite ori mergem la cumparaturi impreuna(saptaminal la alimente)sa-i spun cam cit costa una sau alta dau e departe notiunea de valoare ,asta vine cu timpul.
Iti doresc succes si citesc cu interes,ma inspir .

La multi ani!



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Sa i dau bani ca ma ajuta??? Nu!

Daca ma ajuta putem merge mai repede afara la joaca sau la parc sau stiu eu unde. Daca ma ajuta mami e fericita. Daca ma ajuta invata cate ceva. Ma ajuta ptr ca ma iubeste.
Dar NU ptr bani!

Nu tr s o platesc ca s o invat ca banii nu pica din cer. I am explicat de zeci de ori ce face un om sa aibe acei bani. Cum vin banii, cum se duc banii, unde ajungi fara ei...Cum poti sa ai mai multi sau mai putini.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Corina, citi ani are Raluca? Te intreb pentru ca si eu am gindit asa si eram foarte categorica pina nu de mult, dar mai devreme sau mai tirziu, copiii intra in contact cu notiunea de bani, de bani care se cistiga prin munca si treptat, trebuie sa gasesti alte solutii, fara a-ti calca prea mult principiile in picioare.

Ica, am citit si subiectul indicat de tine, nu-l vazusem, mersi.
Am citit si celelalte raspunsuri, mai astept si altele... poate gasim solutii impreuna.


CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Raluca are 8 ani. Este clasa a 3a si noi/ea am intalnit copii recompensati cu bani... I am zis din capul locului NU! Nici macar ideea nu mi place.
Ea stie: castiga bani cand are un job, castiga multi bani tot atunci cand are job ul si daca invata fff bine.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

M-am mai gandit la acest aspect. Pentru lucrurile care tin de camera copilului, deci care o privesc direct, nu as recompensa niciodata cu bani. Dar de exemplu daca este doritoare sa il ajute pe tati la spalat masina nu vad nimic rau in a recompensa cu bani. Mi-a placut foarte mult ideea 'save, spend, share' si o voi aplica la timpul potrivit. Nici eu nu consider ca ar trebui in vreun fel sa-i constrangem sa faca treaba in casa (gen aspirat, sters pe jos etc), dar mici servicii care sa-i responsabilizeze atat timp cat copiii doresc sa le faca, nu le dauneaza cu nimic, dimpotriva.
La un moment dat cred ca trebuie sa intre in contact si cu finantele, sa aiba bani de buzunar, sa stie sa stranga bani pentru ceva, sau sa cumpere din banii lor un mic cadou pentru un prieten si eu personal consider ca acesti bani nu trebuie sa curga nelimitati, din senin, indiferent de situatia financiara a familiei.
Imi amintesc ce fericita am fost cand am reusit sa-mi cumpar un obiect dorit din banii 'mei' pentru prima data! Mult mai incantata decat atunci cand imi cumparau parintii.
Deci de vreme ce eu oricum nu lipsesc copilul de nimic si pun bani deoparte pentru viitorul ei nu vad de ce nu as recompensa-o cu bani in urma unor servicii care nu reprezinta 'datoria' ei. Vreau sa cred ca voi reusi sa o determin sa faca cate ceva de placere, nici pentru recompensa si nici pentru ca n-ar avea cine sa faca treaba respectiva.

Mommy to www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Jasmine

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput