FIV155

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Alina_alexandrace ma bucur pentru tine. Doamne ce cadou frumos. Sper ca o sa il cheme Stefan sau Stefania! De-abia astept sa vorbim.
Asteptam si cealalta mamica cu detalii. Fetele cred ca aveti gemeni!
Si eu va pot ajuta cu Progesteroane ca am primit si a doua retea de la o alta farmacie. Numai dexamethazona nu mi-am luat reteta!
Era o fata care spunea ca se face si Inhibina B in Ro. Daca e pe aici poate mai scoate capul pe aici pe tema asta! Eu am intrebat astazi in Germania si se face la perioada ovulatiei, pe acre as fi nimerit-o pe aici daca nu as fi sub AC. Asa ca la asta am renuntat. Anticorpii anti-mulerieni costa 50 Eur si 15 Eur luatul de sange si trimis la laborator. Asa e la ei.....
Mai revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

buna fetelor!sunt Raluca si sunt cam noua pe aici!As vrea sa imi impartasiti si mie din experientele voastre cate ceva despre fiv!am ovare micropolichistice deci nu am ovulatie!am facut stimulare cu puregon dar degeaba ,foliculii mei nu vor sa creasca!Eu merg la DR Predoi la medlife,unde urmeaza sa fac fiv prin februarie!Este cineva pe acest forum care se confrunta cu aceasta problema?cu fiv oare voi reusii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Desi am lipsit cateva zile de la citit si mai multe de la scris
nu pot sa nu traiesc alaturi de voi zilele minunate si magice ale sarbatorilor , asa ca va doresc din inima

SARBATORI FERICITE SI UN AN NOU PLIN DE BUCURII SI IMPLINIRI !!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia T. spune:

Multumesc la toate fetele pentru urarile facute; de asemenea va dorim si noi multa sanatate si toate cele bune in 2008 !
Sotia mea a facut FIV-ul la Gynera la Dna. doctor Laura Dracea. Initial am vrut la Giulesti, am vazut ca este mai ieftin, insa dupa prima vizita acolo sotia si-a schimbat gandurile(eu am vizitat o singura data spitalul si nu mi-a placut deloc).
Sotia are 40 de ani(03 Oct) iar eu tot 40(09 Oct); am facut doua inseminari in Toronto, nereusite care au costat cam 1200 Cad fiecare(cam 800 Euro). Initial diagnosticul medicului a fost infertilitate inexplicabila, am facut amandoi foarte multe analize, toate in parametrii normali.Dar bebeul tot nu a aparut(am cunoscut un cuplu de aceeasi varsta ca si noi si ea a ramas insarcinata la 39 de ani la a doua inseminare la acelasi medic). La noi, nimc.
Sotia lua multivitamine+minerale de aprox. 4 ani de cand incercam sa avem bebeul, eu luam L-carnitina, Arginina, Tribulus, proteine, aminoacizi, etc de multi ani din cu totul alte motive(practic culturismul la nivel de amator); nu stiu cat de mult m-au ajutat, cred insa ca nici rau nu au facut.
Am incercat si cu MACA, Branca ursului, Vitex, insa sotia a observat modificari ale cm si a renuntat(cand am facut inseminarile le luam amndoi), pentru FIV am renuntat(eu totusi am mai luat MACA).Am incercat si cu ceiuri chinezesti la sugestia unei prietene a carei fica aramas insarcinata in acest mod; am incercat si cu polidine la sugestia unei alte cunostiinte, care cica asa ar fi ramas gravida.
Am vrut sa facem FIV in Toronto initial, costul medicamentelor ar fi fost acoperit de asigurarea de la compania unde lucrez, insa medicul ne-a zis ca ne costa undeva intre 8000 si 11000 Cad, ceea ce este mult pentru buzunarul nostru deocamdata.
Sotia a facut injectii cu Dipheneline si Menopur, a inceput cu o fiola din fiecare pe zi; dupa 7 zile am facut analiza estradiolului la Bios Diagnostic in Bucuresi si a iesit 300 si ceva(varsta ; atunci s-a trecut la 3 Menopur pe zi si si 1/2 fiola dipheneline si dupa 3 zile valoarea estradiolului crescuse la aproape 1100(sper ca nu am incurcat borcanele).
La punctie au fost 7 ovule dintre care au ramas 4A1(cu 8 celile) si unul cu 7 celule dupa 3 zile cand s-a facut ET.
Dna. doctor Laura Dracea a fost foarte intelegatoare cu noi, am intrebat si am primit raspuns la toate intrebarile puse; si in Toronto medicul a fost foarte de treaba si competent dar procedura nu a reusit, numai Bunul Dumnezeu poate stii de ce nu a aparut bebeul.
Eu nu stiu ce sa va mai zic, imi pare rau ca sotia nu poate sa scrie, ea mergea la un internetcafe uneori, insa acolo se fumeaza si ne este teama sa nu faca rau la bebelusi...
Numai bine si toate cele bune !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stuart spune:

Alina si Claudia, FELICITARI din tot sufletul! Sa aveti sarcina usoara si la termen!

tuturor!




Ajutati-o pe Sonia





LA MULTI ANI 2008!


Ai izbutit? Continua!
N-ai izbutit? Continua!
(Nansen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Claudia - Felicitari din toata inima! Avalon - Eu am avut parte si la FIV 2 si la ET de stranuturi si un fel de contractii puternice, dar de fiecare data m-am gandit ca sunt pe cale sa racesc. Acum inteleg ca probabil alta este cauza.
Am vazut ca anumiti medici recomanda medrolul pana la test, dar dr. Dracea mi l-a recomandat mereu pana la ET.
Intelg ca medrolul si dexamethazona au cam acelasi efect dar probabil cea din urma este mult mai buna. Se comercializeaza si in Romania?
Oare sunt ceva analize care ne-ar ajuta sa vedem daca organismul nostru respinge embrionii?
Kitta - Ma bucur sa vad ca nu stai degeaba. Progesteronul si dexamethazona le poti cumpara si cu reteta de la noi?


dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica33 spune:

ALINA SI CLAUDIA FELICITARI SI SA AVETI PARTE DE SARCINI USOARE SI SA VA BUCURATI DE ACEASTA PERIOADA FRUMOASA A VIETII VOASTRE.
BOO, NU VREI SA VORBESTI CU MINE SAU NU AI VAZUT MESAJUL MEU DE LA PAG 6 CARE A APARUT CE-I DREPT MULT MAI TARZIU DECIT L-AM SCRIS EU?
BOO, CUM TE MAI SIMTI? CE STARI AI?

Monica, te rog nu mai scrie cu majuscule, e impotriva regulamentului. Primele 10 mesaje ale noilor veniti sunt aprobate intai de moderatori, inainte de a fi vizibile pentru ceilalti, de asta au aparut mesajele tale mai tarziu.
Numai bine si distractie maxima pe dc
Lorelei_19, moderator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyxe spune:

Claudia felicitari, sarcina la termen cu sanatos,
ne poti spune mai multe despre tratamentul de susutinere?

Dariela la noi nu se gaseste dexametazona, altceva asemanator ei Prednison, care este mult mai slab ca dexametazona. Spun asta pt ca iata niste val pe care le-am gasit intr-o agenda medicala:
0,75 mg dexametazona echivaleaza cu 5 mg prednison si 25 mg hidrocortizon.
Poate reuseste Avalon sa ne mai lumineze un picut. Eu as opta pt dexametazon, medrol am luat si nu am avut nici un fel de rezultat, numai spun de reactiile adverse care mau terminat.
Si eu am stranutat dupa fiv, dar am nu mi-am ridicat semne de intrebare, acum m-ati pus pe ganduri.
Si acum o intrebare stupida: de unde stiti ca aveati contractii, cum v-ati dat seama ca sunt contractii????

ladyxe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Ladyxe si eu mi-am pus aceeasi intrebare !!! de unde stiti fetelor care e contractie ???


1 ianuarie 2008

"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

FELICITARI Claudia si alina alexandra! Sa aveti sarcini usoare si bebelusi sanatosi!

Anca, Lorelei si Ella, imi pare rau pentru nereusita... nu disperati, uneori e nevoie de mai multe incercari la FIV, procedura are limitele ei... eu am reactionat identic la ambele incercari (ma refer la numarul si calitatea embrionilor) si iata ca abia a doua oara am reusit, desi eram hotarata sa mai fac inca 5-6 incercari... sunt convinsa ca data viitoare veti avea un rezultat pozitiv

Boo, eu iau de la medici ce e mai bun, doctorita cu care am facut ambele fivuri, dr.Dracea este minunata. Mi-a insiprat incredere de la bun inceput si chiar daca prima data nu am reusit, am preferat sa merg tot pe mana ei... chestie de intuitie... faptul ca eu imi cunosc organismul si am luat un tratament inspirat de tratamentul initial prescris de doctorul cu care urma sa fac fivul in Germania, sau ca am intrat pe site-uri straine si am urmarit cu obstinenta sa vad care ar fi cauza infertilitatii mele nu inseamna ca ar trebui sa cer imposibilul unui medic care a facut tot ce-i statea in putinta ca eu sa reusesc... sa zicem ca asta-i "filozofia" mea, iau de la oameni ce e mai bun... de la mai multi oameni, insa Bafta, te astept cu vestea cea mare!

Fetelor, noi am fost ieri la eco la dr.Iosup si avem un mic "ciufulit" (cum ii zice sotul meu), ii bate inimioara cu 126 batai/minut, are doar 9,3 mm dar e acolo si trebuie sa va spun ca nu credeam ca voi ajunge asa departe, am stat cu frica in san (si mai stau, recunosc!) ca nu va rezista... se vede treaba ca asta micu' e un luptator... e prins el cam jos (dupa cum m-au avertizat 2 doctori) si am interdictie la orice fel de efort dar cand am vazut ce viteza si-a luat mi-a crescut sufletul
Eu ma lupt cu asa-zisa "raceala" in continuare, ma ustura nasul continuu si curge, stranut intr-una, ma ustura ochii si lacrimez...

Ladyxe, medrolul, prednisonul si dexametazona sunt din aceeasi clasa de medicamente, corticosteroizi sistemici... iti multumesc pentru faptul ca ai gasit echivalenta, eu de aceea am luat dexametazona pentru ca nu stiam care e corespondenta in medrol sau prednison, efectul stiu ca e acelasi... oricum eu dexametazona nu mai am de unde sa procur momentan , asa ca voi lua medrol... un sfert de pastila de 4 mg pe zi... Parerea mea e sa nu va cramponati de dexametazona (daca suspectati ca aveti aceeasi problema ca si mine)...

Eu acum fac bagajele, caci vom pleca intr-o scurta dar bine-meritata vacanta. Pentru ca nu voi fi aici de Anul Nou, va doresc din tot sufletul ca 2008 sa va aduca numai bucurii, fericire si succes, si nu in ultimul rand implinirea de a fi mame!

LA MULTI ANI!

Mergi la inceput