Ciclu abundent-Remedii?

Ciclu abundent-Remedii? | Autor: denisabia

Link direct la acest mesaj

Dragele mele am nevoie de ajutorul vostru.Ma confrunt cu un ciclu abundent , sunt in ziua a3a si daca pana ieri schimbam la 5 ore absorbantul , acum si la 3 ore.Ciclul meu mereu a fost unul redus cantitativ ,dureaza cam 5 zile , daca umpleam 2-3 absorbante in prima zi , dupa care fluxul se reducea.Se pare ca s-au produs niste schimbari hormonale.Azi am fost la urgente de dimineata ,fiind duminica si m-a controlat , mi s-a zis ca totul e in regula ,sa nu iau nimic ,totusi am cerut de la farmacie vitamina K solubila , am luat o fiola , dar fara rezultat.De ieri seara am inceput sa prezint stari de ameteala , n-am pofta de mancare si ma simt obosita ,se elimina fierul din organism ,probabil incep sa am carente.De vreo ora , daca am vazut ca e mai rau , m-am prezentat iar la medic.De data asta mi-a facut si ecografie:uterul , endometrul sunt normale , fara dureri.M-am tot rugat sa-mi dea macar ceva sa-mi reduca fluxul si-am primit solutie de Alchemilla si Indometacin.
Rugamintea mea este sa-mi spuneti ce ati luat pentru a reduce abundenta menstruatiei , nu ACO ceea ce mi-au tot recomandat ei , deoarece mie nu-mi fac bine , am facut o hemoragie pe la 16 ani m-a tinut 2 saptamani , mi-au fost date pentru SOP.Orice fel de remediu care v-a ajutat , mi-ar fi de folos.Am auzit de extract de mladite de zmeur , am luat si eu intr-o perioada pentru altceva , dar nu stiu daca se ia pe toata perioada CM ,pentru ca am inteles in timpul menstruatiei au efect invers.
Am dat cautare pe forum si n-am gasit mare lucru pe tema asta.Scuzati-mi polologhia , insa ma tem pentru sanatatea mea.Doresc sa echilibrez balanta , pe cat de repede posibil.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Dr. meu ginecolog mi-a recomandat niste injectii, erau 5 fiole foarte micute, trebuia facuta cate 1 pe zi, timp de 5 zile, dar din pacate nu-mi mai amintesc cum se numeau. Dar icearca sa iei calciu, cu o saptamana inainte de ciclu si in primele 2 zile, asa mi-a recomandat dr. ca sa nu mai ajung la hemoragie. Stiu ca si pastilutele orgametril (parca asa se numeau) sunt bune pentru metroragii. Sper sa rezolvi problema luna asta si de luna viitoare incearca si sa iei calciu si vit.C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

De data asta, prezentant menoragie importanta, poti sa incerci sa iei pana la 3 fiole de www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=1806" target="_blank">ERGOMET pe care le poti bea. Dar numai pana se opreste hemoragia.
Va trebui insa sa cauti cauza acestor hemoragii si, daca anticonceptionalele orale iti sunt recomandate, sa incerci asa, cu alt produs, diferit de cel incercat in adolescenta.
Extractul de muguri de zmeur se poate incerca; la mine nu a mers...Se ia zilnic timp de minim 3 luni.

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Si eu m am confruntat cu asa ceva
Dupa un avort spontan urmat de chiuretaj , menstruatia mea devenise ceva de groaza , in primele 2 zile schimbam tampoanele la 3 ore , probabil din cauza unei dereglari hormonale
Si eu am ajuns de vreo 2 ori la urgente si mi se facea o injectie combinata cu vit K si ergomet .Eu aveam si dureri destul de mari
Acasa luam vit C , fier , clorocalcin 20 pic la 4 ore (asta chiar ajuta) sau tinctura de cretisoara adica Alchemilla cum ti a dat tie
Mai poti bea si cateva cani pe zi de ceai de cretisoara , sa stii ca pe mine ma ajuta
Acum eu am trecut pe tratament cu duphaston 10 zile pe luna din Z15
Si nu mai am asa mari probleme , in primele zile este abundent dar in limita normalului
Dupa ce trece menstruatia mergi la medic si afla care este cauza ca sa poti urma un tratament
Bafta multa


O vesnica aspiranta
Lupta pentru bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Ciclul menstrual e pt mine abundent de cand ma stiu.Doar perioada in care luam anticonceptionale era altfel.Ma simt bine asa si nu ma ingrijorez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Si eu am avut o perioada asa intr-o ora ma patam mai frate incepea sa curga pe picoare ,naspa rau am fost la doctor si mi-a descoperit un chist a durat vre-o 3 luni apoi a dat chistul inapoi si totul a intrat in normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dupa incetarea menstruatiei fuga la doctor ca exista o problema (fibrom de exemplu).
Un eco intravaginal ar fi binevenit.

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Despre ergomet era vorba, asta-mi daduse si dr. meu, dar a zis sa fac injectabil si sa le fac pe toate 5. Abia dupa ce am terminat cele 5 fiole am scapat si de hemoragie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Si eu ma confrunt cu problema asta de vreo 2 ani, am tot fost la doctor, m-a asigurat ca nu-i o problema grava, de fiecare data mi-a facut eco, mi-a dat sa urmez cu Norethisteron am luat tratamentul asta 1 an am luat cate o pastila incepand cu a 16 zi a ciclului timp de 12 zile. M-am simtit bine in toata aceasta perioada, s-a reglat ciclul, dar acum am facut pauza la recomandarea medicului si calvarul a inceput, am de 3 zile o hemoragie de nu stiu ce sa mai iau, nici din casa nu pot sa ies. Acum trebuie sa astept 3 luni sa vad cum o sa fie si apoi iar trebuie sa merg la medic.

Mie mi-a spus doctorul la inceput ca daca nu se rezolva cu pastilele, trebuie sa fac o mica interventie chirurgicala(un fel de chiuretaj), mi-a explicat dr ca in cavitatea uterina, mucoasa uterului trebuie sa aiba grosimea de 8-10 mm, iar la mine a fost atunci 20mm iar acum dupa tratament este 6 mm, dar problema nu s-a rezolvat, deci nici nu stiu ce sa mai cred, ar trebui in urma intreventiei sa extraga acest surplus de mucoasa, pentru ca aceasta mucoasa se comporta ca un burete care absoarbe sangele si ii da drumul apoi dintr-o data provocand hemoragia. Mai astept urmatoarele 2 luni poate organismul
s-a obisnuit cu hormonii din pastile iar acum a reactionat asa, daca nu tot la operatie ajung si mie o frica de mor, desi m-a asigurat medicul ca nu-i o operatie dureroasa si s-ar rezolva rapid.

A mai facut cineva o astfel de interventie?

Nu stiu daca am explicat tocmai in termenii medicali poate e cineva care cunoaste si poate sa explice mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_love spune:

draga mea si eu mam confruntat cu o problema asemanatoare,dar mai grava.fetele poate stiu ca am cerut ajutor ca nu mai mi se oprea c.m.mie mia dat dr mea cyclo3fort 3 pe zi,movalis pt dureri si clorocalcin.iata-ma la 20 de zile si tot mai sunt pe ciclu .mai putin asa ca la ultimele zile dar acum am niste dureri de burtaaaaaaaaa
am vb azi cu dr mea si mam programat sapt viitoare la ea .sunt ,dupa toate simtomele ,amenintata de o anexita!ca doar ce ma chinuisem 2 ani sa scp de ea!dar ....asa ca sa nu mai stai.dute sa vezi ce e ,chiar de iti trece!ca vitamina k nu si face efectul buvabil,mai bine intravenos.bafta sa fii sanatoasa si sa ne dai stire ce ai facut

alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

eu am fibrom uterin si am avut de cand ma stiu 7 zile c.m. mai abundent in primele 3 zile apoi mai putin.
dupa nastere a fost ceva de groaza insa! - bine, si fibromul crescuse de la 3 cm la 16 cm asa ca era de asteptat.
eram disperata ce ati povestit mai sus era nimic... nu puteam sta in picioare si nu stiam ce sa mai fac. dr mi-a spus ca pot lua cata vitamina K si cat calciu vreau - luam 2 sticle in primele 3 zile de clorocalcin si cate o fiola de vit K dar nu se schimba nimic - daca nu intrerup alaptarea nu se amelioreaza nimic.
asa ca am intrebat pe cineva care se ocupa de remedii naturiste - eram gata sa fac orice! - si care mi-a spus sa fac acelasi tratament naturist pe care l-am facut cand am ramas insarcinata, ca sa reduc fibromul, adica irigatii si bai de sezut cu infuzie de salcam, musetel si pelin - in 2,5 l de apa cand fierbe se pune cate o mana din florile de mai sus; infuzarea se face 15 minute; cand apa devine suportabila se face irigatia si apoi baie de sezut 15 - 20 de minute, cat apa e calda; ma rog, asta se face cand s-a terminat hemoragia nu in timpul ei; pe cat posibil sa nu raciti cand iesiti din baie sau cat stati acolo...
ce e drept am scapat de hemoragii nici pana in ziua de azi nu am mai avut asa ceva si in plus nu a fost nevoie sa renunt la alaptat! In plus de atunci, doar primele 2 zile e mai greu apoi totul se mai linisteste, dar tot 7 zile tine... doar ca linistite.

dupa ce am pierdut o sarcina am inceput iar sa am ceva probleme insa nu hemoragia ma chinuia ci, modificarea drastica a perioadei - de la 31 de zile la 26! - insa atat timp cat reusesc sa tin sub control hemoragia e ok.

Sper sa va ajute.

Mergi la inceput