Unde pot sa pun o branula?

Unde pot sa pun o branula? | Autor: laureta

Link direct la acest mesaj

Fetita mea dupa (o posibila) scarlatina a acuzat dureri articulare.I am facut analizele de sange la Medicover si au iesit bine, ASLO 3.
Eu mama paranoia si faptul ca avea totusi dureri de picior am mers la ortopedie Budimex, radiografie etc si rezultat ca nu are modificari la os.M am linistit macar in leg cu gandurile negre :)
Repetat analizele la Medlife dupa cateva zile si ASLO de data asta era mai mare de 200 (maximum fiind 200)
Doctorita ne a dat tratament cu penicilina injectabil.

Unde pot sa i pun o branula si sa i fac si tratamentul la 8 ore?Cum se procedeaza?
Stau in Titan.





Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Poti pune branula la Medlife. Insa ai mare grija cine ii va face antibioticul acasa, noi am patit-o ultima data. Se sparsese vena si asistenta care venea acasa nu si-a dat seama (am inteles ca se testeaza venele inainte cu ser fiziologic) si i-a bagat antibioticul in tesuturi...a fost groaznic, i s-a umflat mana rau de tot, a durut-o ingrozitor si a trebuit sa ii mute branula pe munuta cealalta. Daca ar fi bagat inainte ser pe branula, si-ar fi dat seama ca vena e sparta pentru ca se umfla mana, dar nu ar fi durut-o si s-ar fi absorbit mult mai repede decat antibioticul.

Dialoguri strumfesti





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Diana mersi de raspuns (ca io stau de panda tot dau refreshuri:))
N as fi vrut totusi sa i fac a casa tratamentul. Sunt cam fricoasa cu chestiile astea. Ma duc eu la spital la 8 ore dar unde?
Si noi am patit chestia cu spartul venei si asta in spital acum 2 ani.
Cred ca o sa ma indrept catre Grigore Alexandrescu, sa vedem.



Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Cand am avut probleme cu baietelul si faceam tratament la 6 ore, pe urma la 8, am fost la Grigore Alexandrescu si a fost bine. I-a pus branula putin mai jos de cot, l-a pansat bine si nu am avut probleme. Mai ales ca baiatul meu este si foarte zvapaiat. Aveam grija mai ale noaptea sa nu doarma pe manuta respectiva, iar ziua sa nu cada sau sa se loveasca la manuta.
Multa sanatate.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

laureta, in toamna asta am fost la gr alexandrescu su serban - avea amigdalita cu puroi si ne-au dat nu's ce antibiotic. stiind eu ca serban scuipa tot ce prinde am intrebat daca nu i se poate administra intravenos cu branula, si mi-au spus ca nu ni-l dau acasa cu branula. ca daca vrem branula ne interneaza din cauza ca exista risc de septicemie.
in primavara am stat 1 sapt in spital cu serban. avea branula si a avut tare multa grija de ea, dar tot i-a iesit de 2 ori din vena de nu stiam de ce-l doare.
asa ca... atentie mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Laureta, pupam Inisu' bolnavior si ii dorim sanatate multa si inzdravenire rapida

Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LILIMAR spune:

Acum vreo doi ani am folosit si noi branula tot pt.tratament cu penicilina. Dupa ce am pus-o am fost avertizata ca in cazul in care tratamentul dureaza mai mult ea trebuie schimbata. Se poate infunda, sau este pericol de infectie. Nu mai retin exact dupa cite zile trebuie schimbata, dar pt.tratament injectabil pare cea mai buna solutie. Durerea este redusa f.mult. Multa sanatate!

Mergi la inceput