greutatea la copii de 2 ani

greutatea la copii de 2 ani | Autor: popcostelia

Link direct la acest mesaj

noi suntem noi pe forum dar am vazut ca toata llumea primeste sfaturi la problemele afisate. problema mea e urmatoarea: am un baietel de 2 ani si 4 luni care are doar 12 kg.mie mi se pare cam putin.nici cu mancarica nu stam prea bine pt ca e cam pretentios.de la 1 an jumate a crescut doar un kg. nici foarte inalt nu e, are 86 cm dar pe mine greutatea ma ingrijoreaza. mai este cineva in aceasta situatie?
astept raspunsuri de la voi poate ma mai linistesc... am uitat sa va spun ca suntem cu analizele la zi si medicul zice ca nu are probleme medicale probabil asa e ritmul lui de crestere.in plus nu sta locului nici o clipa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

fiica'mea, de 2 ani si 3,5 luni are 86 cm si putin peste 12 kg. e sanatoasa, vesela, extrem de activa... doarme bine, mananca ok (in unele zile mai putin, in altele muuuuuuuult de ma intreb unde incape... )... iar pediatra rade de mine de fiecare data cand incep sa ma stresez cu greutatea. mi'a spus ca atata vreme cat copilul e sanatos, proportionat, cu analizele bune, nu am de ce sa imi fac griji...



Sarbatori fericite !


mami de brotac roacker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Sa va traiasca! Mie mi se pare ca au o greutate normala raportata la inaltime.

Al meu face 2 ani si 4 luni pe 25 decembrie. Are 13.500 kg, dar 93 de cm. Deci cam tot pe acolo. Si m-am uitat pe graficele de crestere, 86 de cm cu 12.000 kg e ok, nu va faceti griji.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

15.7 si 104 la 5 ani si o luna are a mea. La 2 ani jumate avea in jur de 11. E sanatoasa, isteata si seamana cu tata ei.
Voi cum sunteti? Sau alte rude?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popcostelia spune:

quote:
Originally posted by carina

15.7 si 104 la 5 ani si o luna are a mea. La 2 ani jumate avea in jur de 11. E sanatoasa, isteata si seamana cu tata ei.
Voi cum sunteti? Sau alte rude?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

foarte inalti nu suntem nici noi si parintii mei zic, ca tot asa eram si eu cand eram copil,dar parca tot mi se pare ca e micut. fratiorul lui are 10 luni,aproape 11 kg si 76 de cm .nu e prea mare diferenta intre ei.la greutate ma refer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anma spune:

Pitica mea are doi ani si jumatate si 11.3kg! Si eu imi faceam griji!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

La 2 ani si 6 luni fata mea are aprox. 83 de cm si 11 kg. Nu mi se pare deloc slaba! E chiar foarte bine.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

fimiu are 3 ani si inca nu am depasit pragul psihologic de 12 kg,sa nascut cu 3500, de mancat nu mananca nimic ,e vesel ,vioi ,foarte activ traieste cu aer si se pare ca ii merge bine
eu am incercat toate variantele medicale posibile i-am facut zeci de teste, analize ,investigatii, concluzia .... "nu are doamna copilu nimic, masa trebuie sa se trateze"
deja am renuntat sa ma agit ca nu mananca, sa il mai cantaresc sau sa imi fac griji.... eheee ce bine suna, grijile si stresul tot acolo sunt dar... mai mult decat am facut nu cred ca pot face "daca asa e el"


Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Paxela, or fi rude baietii nostri ? Si al meu recicleaza aer de multe ori. Are 2ani si 2 luni (aproape), 11,2 kile si 90cm. Mai bine asa, lung si slab ca tacsu decat mic si indesat ca ma-sa.

Copiii merita tot efortul nostru
Sonia, Crisa

Alex, Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

quote:
Originally posted by popcostelia

quote:
Originally posted by carina

15.7 si 104 la 5 ani si o luna are a mea. La 2 ani jumate avea in jur de 11. E sanatoasa, isteata si seamana cu tata ei.
Voi cum sunteti? Sau alte rude?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

foarte inalti nu suntem nici noi si parintii mei zic, ca tot asa eram si eu cand eram copil,dar parca tot mi se pare ca e micut. fratiorul lui are 10 luni,aproape 11 kg si 76 de cm .nu e prea mare diferenta intre ei.la greutate ma refer



Diferentele sunt normale intre copii, iar exemplul e tot personal: sora-mea mai mare are 1.53 m iar eu 1.70. Copii sora-mii au aceeasi inaltime cu toate ca baietelul are 9 ani, iar fetita 6. Trebuie sa te asiguri ca starea copilului e buna si sa nu iti mai faci griji. Mie mi-a trecut stresul legat de greutate pe la 3 ani.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi la 3,4 ani avem abia 14 kg si 110 cm. Asta e, sanatosi sa fim.

La 2 ani avea cam 12,5 kg si vreo 104 cm daca bine retin.



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput