salate de craciun

salate de craciun | Autor: lore07

Link direct la acest mesaj

buna,numele meu este loredana si v-as ruga daca puteti sa ma ajutti cu niste salate pregatite pt seara de craciun in afara de salata de boeuf

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Buna Loredana, exista doua feluri de salate: cele care se pot manca in cantitate mai mare caci nu sunt puternice, cum ar fi salata pe care o faci tu, si salate pe care le servesti in cantitati mici si in general puse pe felie de paine, pe o felie de sunca, apoi rulata, pe felii de legume, sau chiar pe rondele de fructe. Iti scriu o salata care se numeste salata de gheata si o face fetita mea de 15 ani foarte des. Se taie carnita fiarta de pui, ce ai, piept sau pulpa dar fara piele, se adauga mazare boabe din conserva, porumb boabe, tot din conserva, ciuperi, tot din conserva, si 2-3 oua fierte taiate cuburi mici, apoi un morcov crud dat pe razatoare, si la final 2-3 linguri de iaurt, sare si piper dupa gust. E o salata racoroasa in sensul ca nu are nici maioneze, nici smantana si nici sunca grasa. Aceasta se poate servi in cantitati mai maricele dar acum iti scriu cum sa faci salata de hrean, pe care o servesti ca si salata de icre, putin si subtirel asezata pe paine, sunca, sau felii de legume. Fierbi cartofi, 1, 2, 3, in functie de cata cantitate iti trebuie, daca ai musafiri poti fierbe 2-3, daca faci pentru tine ajunge doar unul, cand e fier il pisezi bine si il amesteci cu hrean ras, de preferat de la borcan din magazin ca e mai fin si mai alb, amesteci cu o lingurita de smantana, marar sau patrunjel, depinde ce iti place, si busuioc sau cimbru. Eu de obicei pun pe o felie de sunca de Praga la mijloc si rulez felia, servind asa ca rulouri, dar poti sa asezi cu spritul de tort pe feli de rosie, de ardei, de castravete, cum iti place tie. Voi reveni si cu alte salate, dar acum trebuie sa ies pana la piata. Pupici pupaciosi si sarbatori magice iti doresc. Scuze daca am facut greseli in text dar sunt tare grabita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Loredana, pentru subiect. Aveam si eu dilema asta, mai ales ca am trei mofturosi in casa.
nicolle6792, pentru retete. Suna tare bine si sigur o sa le incerc. Daca mai ai si altele posteaza-le cu incredere ca nu raman ne-testate.
Sarbatori fericite tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

nu neaparat pentru Craciun...ci pentru orice ocazie este si Poienita cu ciuperci, da clic AICI iar reteta o gasesti jos sub poza
sau da clic peSalata cu piept de pui si crutoane reteta sub poza
pupici si astept si eu cu nerabdare retete noi de la fete, nicolle, multumesc pentru retete


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Nu stiu daca chiar merge pentru o masa "mare", dar trebuie sa va spun:
Am mancat ieri intr-o vizita (si azi mi-am facut iar) o salata de telina rasa foarte fin, cu miez de seminte (de floarea soarelui) si putina maioneza indoita cu iaurt. Deliciu!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Buna fetelor, revin ca sa scriu reteta la salata de iarna. Se rad doi morcovi cruzi, doua mere crude, o ridiche neagra cruda, se taie cuburi de castraveti murati si gogosari murati, se taie in cuburi mici si 2-3 cartofi fierti, iar la sfarsit se leaga cu 2-3 linguri de smantana sau maioneza, se pune sare si piper. Sper sa va placa. Noi mancam ridichi negre, sper ca si voi caci sunt foarte sanatoase, cine nu consuma ridichi , sa nu puna, si gata, nu?
Hai, va sarut si pa-voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

va scriu si eu o reteta care este consumata la"greu" in fam noastra:orez fiert(daca se poate cu bob lunguiet-gen Uncle Bens),1 morcov mare fiert si taiat cubulete,2-3 castraveti in otet taiati cubulete,boabe de porumb,masline negre si sunca presata taiata cubulete.se amesteca toate cu 2-3 linguri de maioneza si zeama de lamaie.eu una nu pun sare dar se poate pune.pofta buna!

Mergi la inceput