Azoospermie - cap 12 -

Azoospermie - cap 12 - | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj



Multumim fetelor care ne-au votat ac capitol

dalailana zisaCami ioana78 montytaiana alexia28 gudinde copilutzu felicia_ laura69silk amzulica denisabia iuca Marush pisix ioana_p76 vrembebe andrabirni Iyoana nusy danyalo Simo28 anes
______________________________________________


cap1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74109" target="_blank">cap2 cap3 cap4 cap5 cap6 cap7 cap8 cap9 cap10 cap11

_______________________________________________

DE STUDIAT:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112009&whichpage=6

ARHIVA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=37239" target="_blank">1

cauzele cele mai frecvente ale infertilitatii masculine

www.clinilab.fr/pmatechniquesmasculin.html" target="_blank">despre inhibina B la barbati si altele

Subiect de pe DC "Infertilitatea masculina"

www.fecondationinvitro.com/img/img_actualites/usage_optimal_de_lamp.pdf" target="_blank">Azoospermia (material in franceza)

www.babyhopes.com/articles/supplements-sperm-count.html" target="_blank">Tratament naturist pt infertilitate masculina (material in engleza)

Articol:www.presspro-gineco.ro/articole/gineco-132.php" target="_blank"> "Rezultate obtinute in cadrul Departamentului de Reproducere Umana Asistata (DRUA) al Spitalului “Prof. Dr. Panait Sarbu”, Bucuresti"

www.referatele.com/referate/medicina/online3/STERILITATEA--CUPLUL-STERIL-Tratamente-a-sterilitatii-referatele-com.php" target="_blank">Sterilitatea cuplului

Prospect Multi Maca

www.proxeed.com/ingredients.asp" target="_blank">Prospect ProXeed Plus

SPERMOGRAMA

Agenti toxici pentru functia de reproducere a barbatului :
Antidepresante triciclice= Scad libidoul
Antipsihotice= Scad libidoul
Spironolactone= Scad formarea de spermatozoizi si libidoul
Betablocante= Scad functia erectila si libidoul
Diuretice thiazide, de ex. furosemida /?/= Scad functia erectila
Blocante de canale de calciu= Scad capacitatea de fertilizare
Colchicina si Alopodinolul= Scad capacitatea de fertilizare
Eritromicina= Scade densitatea si motilitatea spermatozoizilor
Tetraciclina= Scade motilitatea spermatozoizilor
Sulfasalazina= Scade densitatea, motilitatea si modifica forma spermatozoizilor
Nitrofurantoin= Scade formarea de spermatozoizi
Cimetidina= Scade formarea de spermatozoizi
Cyclosporina= Scade formarea de spermatozoizi
Medicamente chemoterapice= Scade formarea de spermatozoizi
Alcoolism= Scade formarea de spermatozoizi
Tutun= Scade formarea de spermatozoizi
Marijuana= Scade formarea de spermatozoizi
Alte gonadotoxine:
Solventi organici= Scad formarea de spermatozoizi
Pesticide= Scad formarea de spermatozoizi
Metale grele: (Pb, mercur, /?/)= scad formarea de spermatozoizi
Radiatii= Scad formarea de spermatozoizi
Caldura ; de ex. baia fiebinte prelungita= Scade formarea de spermatozoizi
_______________________________________________

INFORMATII despre:
-- Ejaculare retrograda1
-- Epidimita 1
_______________________________________________

Componentele lichidului seminal sunt urmatoarele:
1. apa pentru a asigura înaintarea spermatozoizilor;
2. mucus pentru lubrifierea canalelor;
3. fructoza pentru a furniza energie spermatozoizilor;
4. saruri minerale pentru a mentine echilibrul electrolitic;
5. substante tampon de baza pentru neutralizarea aciditatii din uretra si pe cea din vagin;
6. substante ce favorizeaza coagularea spermei în vagin.
_______________________________________________

Tratament: Nu este definitivat
*Pt forme anormale :Napraznic 6capsule/zi
*Pt mobilitate: Carnil 1gr/zi, Seleniu 50mcg/zi, Vitamina B12
*Pt nr: Multi Maca 2pastile/zi, Vitamina B12
*Pt volum : ulei de peste (de ex Ulei de somon cu Omega 3 de la Doppel Hertz care are si putin vitamina E 12mg) 2capsule/zi
*Vitamina C 1gr/zi (naturala,si dc se poate cu eliberare controlata) recomadata in special fumatorilor
*Pt cresterea testosteronului : Tribulus Terestris ,Se+Zn administrate cum scrie in prospect.
*Dushuri reci la bijuterii odata pe zi
*Cel putin 2 l apa/zi
*Alimente cat mai organice, eliminarea E-rilor, pesticidelor, conservantilor,prajelilor
*Cat mai multe sucuri naturale facute in casa (fructoza hraneste )
*Fara baie in cada, fara orice sursa de caldura acolo (laptop, scaune cu incalzire), regim alimentar sanatos(fara prajeli )

ATENTIE !
Branca Ursului si testosteronul sintetic (Nebido si Undestor) pot da reactii negative.
_______________________________________________

Dr ecografist
Costache Adrian
==Med Life
==Cantacuzino
==Cabinet ECHO MEDICA Str C-tin Brancusi nr 11, bl.D16, sc.2, ap.43, tel. 021/648.54.17

Dr urolog
Dr. Nedelcu- 0726/152.152
Dr.Damian
== Centrul de Planificare Fam. ==tel programari 0213161279
== Cab. Gynera == in f miercuri dupa-amiaza

Dr embriolog
Dr Cocei
== cab Nord Medica, Calea Grivitei, nr 156, sc D, ap 108,
interfon 08 (aproape de Gara de Nord)== Tel programari 021 2231906
== Giulesti == tel programari 0213161277
Dr.Matei Mioara
==Spitalul CFR2 == tel 0723210880

Homeopat
Soare Cosmin tel 0722525672
_______________________________________________

Azoo cu bb
Mickey D cu Alexandra
_______________________________________________

Aspirante azoo [0-0,1] mil

Andrabirni acum face tratament pt prostata. In primavara urmeaza biopsia cu dr Damian
Heleny punctie TESA reusita, FIV nereusit in nov 2007 la Sabyc
Iyoana analize hormonaleFSH in scadere Urmeaza biopsia la Sabyc cu dr. Ciurel (chirurg) si apoi FIV+ICSI cu dr. Tutunaru si dr. Matei (biolog)
Ioana78 urmeaza biopsia Szeged si apoi FIV cu dr Zadori
Iuca IAD (dubla nereusita) la Sabyc cu dr Miciner si biolog Matei
Miki-Miki FSH f mare, urmeaza biopsia cu dr Damian in primavara 2008 si apoi FIV cu echipa 3D
Pisix azoo din motive neidentificate, posibil obstructie. biopsie reusita,1FIV in toamna 2007 cu echipa 3D la Gynera nereusit.
Vrembebe analize hormonale FSH mare, punctie testiculara in 2006 nereusita, 3 IAD nereusite, acum sub tratam dat de dr Soare
Amzulica FSH = 4,4. 13 IAD - nereusite la Giulesti. Biopsie testiculara cu dr Damian (mai 2007)reusita=> Urmeaza FIV+ICSI in ianuarie 2008 cu Marinescu.
Simo28 FSH mic, testosteron mic, varicocel.Dupa tratam cu Nebido au trecut de la oligo=>azoo
SoriLea 10000buc/ml
_______________________________________________

Aspirante aproape azoo [0,1- 10] mil
Marush operatie varicocel => 10 mii ,in nov 2007=>100 mii => FIV+ICSI in ian 2008 cu dr Dracea
Ioana_p76 5IA, 2FIV-uri+ICSI in Ungaria, urmeaza la primavara un nou FIV. intre 8-19 mil/ml, mobilit intre 5-25% forme normale cam 10%.
Anes 4,5-8 mil/ml
Danyalo tratament naturist 0,3- 3mil
Bubulina1 OATS 2 mil . 2 sarcini pierdute obtinute natural cu ac spermograma
Andrutzza sub 1 mil; mobilitate a+b+c-40%; imobili 60%
_______________________________________________

Aspirante simpatizante
Copilutzu cu motz, care tb sa faca FIV in primavara 2008 cu dr Marinescu+Cocei


Lista ramane deschisa pt completare.



______________________

Miki
La anul pui de-un pui

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vrembebe spune:

ella28
la multi ani pentru toate nicoletele cu varinatele lor masculine, cu tot, dar sa nu uite ca asteptam

intradevar, fazele cu degetul si cu scuturatul de la pozitii sunt MORTALE..... am ras aseara de una singura
si eu am constata ca sutn super afoana la noutati in domeniul.... cupei menstruale!!!????!!!! pana sa vad filmuletul, nu imi era prea clar la ce se foloseste si mai ales cum.... vai de mine....

acum nu vreau sa va intristez, dar cand citesc articolul acesta, tare ma bucur ca nu mai sunt la dr bucur... cu ea am facut cele 3 IAD si la sotul ei am facut punctia.... (nu mai repet parerea groaznica care o am despre el...) povestea din articol e una trista, care nu se potriveste cu ziua de azi sau cu perioada de sarbatori de acum, asa ca daca nu aveti chef sa va intristati nu cititi, dar cred ca e bine de stiut.
http://www.romanialibera.ro/a112774/un-vis-ucis-in-maternitate.html
http://www.romanialibera.ro/a112970/medicul-de-garda-cazul-nataliei-nu-e-nici-primul-nici-ultimul.html

sper ca nu v-am intrstat si sa nu dati cu rosii mine, ca si asa era sa raman azi fara cadou (am adormit inainte sa-mi pun dulciurile in ghetute, dar am remediat problema imediat dimineta cand am realizat ca nu am nik, nik, nik in nici una din multele perechie de cizme de la usa (vreo 5 numai )).
pe toate fetele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Vrembebe- e bine ca pana la urma te-ai descurcat si a aparut in cizmulita ceva. Eu il stresez pe "mosul" meu cu vreo doua zile inainte, asa ca saracul nu poate sa se scuze ca n-a stiut sau ca a uitat!
Miki- al meu s-a plans ca sunt tare multe pastilutele ( s-a obisnuit cu celelalte care erau doar 3 si se luau de 2 ori pe zi. M-am documentat in legatura cu Proxeed-ul si a fost f incantat cand a aflat ca ar trebui doar sa bea un suculet. Eu am o prietena in SUA. Azi i-am scris un e-mail, astept sa-mi raspunda. Sper sa pot face rost de el. M-am enervat azi- dupa ce m-am chinuit sa ma inscriu pe site-ul cu proxeed, numai ca sa-l pot cumpara, sa aflu ca cei care nu sunt din SUA nu-l pot procura deocamdata. Pana una alta, va lua pastilutele celelalte, ca doar n-am dat banii pe degeaba. Mi-a zis sotiorul ca erai on intr-o seara si ca m-ai buzait, dar eu nu eram acasa, asa ca el a tacut mac. Sper sa te prind eu intr-o seara on.
Ella- Domnul sa te ajute! Iti doresc sa-ti aduca de Craciun vestea ca vei fi mamica cu sau .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Raman socata!Te chinui atatia ani, speri, visezi, pentru un moment esti fericita, ca apoi, din cauza unor oameni indolenti , toata aceasta stare de bine sa se transforme in drama.Fetelor, sa fim tari si sa ii multumim lui Dumnezeu ca cel putin suntem sanatosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Dalailana

quote:
Salutare!
Va citesc de ceva timp din umbra.....
Sunteti un adevarat grup de suport



Bine ai venit pe . Ne citesti pt ca si tu ai pb cu sau ne citesti pt sa suntem frumoase-haioase-destepte-cele mai tari din parcare? Spune-ne cate ceva despre tine.
Vrembebic Am citit articolele acelea, nu o cunosc pe dr Cezara Bucur. Mie mi se pare strigator la cer ceea ce s-a intamplat. Stia f bine ca pacienta ei are pb , ca isi dorea f mult un copil si ca a ramas greu insarcinata iar ea nu se deplaseaza de acasa sa o vada si mai si spune ca nu ii place sa fie deranjata noaptea.
Nici eu nu stiam de cupa aia pana asta vara cand am dat intamplator peste un sub de la Femina intim " Cupa menstruala". Ma tenta sa mi-o iau dar cum la mine e pic-pic nu mai vad rostul.
Dar .............dc ma mai supara sotul .............o iau si ma duc cu ea la Cabral sa-mi doneze ceva
Tu vb serios ? Chiar ti-ai pus dulciuri in cizmulitze? Eu fusai tentata azi-dimineatza sa-i pun sotului ceva ciocolate dar erau cumparate de el si nu mergea sa i le pun.
Ioana78 sa-mi spui si mie cat costa ProXeed in SUA . Asta e pt sotzulache al tau

Ma duc sa impart pupicii



Miki
La anul pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:

va urez tuturor multe reusite pe care sa ni le impartasiti in acest capitol, si daca nu e posibil (datorita perioadei de libere si concedii) in urmatorul, urmatoarele, important este ca va aveti una pe alta si o atmosfera f cala si prieteneasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Miki- pt un tratament de 3 luni costa in jur de 350 $( nu tin minte preturile), iar pt 6 luni ceva peste 500$. Eventual am sa intru iar pe site-ul ala sa -mi notez preturile. Eu m-am gandit sa iau pt 6 luni, dar inca nu i-am zis nimic la al meu. Sa stii ca al meu e tare rusinooooos!( cand nu trebuie)
Avalon am aflat cu intarziere vestea minunata! Te felicit din tot sufletul si-ti doresc sa ai parte de 9 luni fericite in care tu si bb sa fiti bine! Ma bucur tare mult mult pt tine! Sper sa fiu si eu la anul . Ma tot pregatesc de 5 ani, dar ne-am mai impotmolit pe drum...Dar la anul nu ma las si-l trag si pe al meu dupa mine.
Andra- ai dreptate! De multe ori mi s-a intamplat ca dupa incercari nereusite( de fiecare data cand era al meu sub tratament si-mi intarzia ciclonul intram intr-o lume a mea, ma credeam graviduta, pt ca aveam semne pe care le asociam cu simptomele de viitoare mamica) sa ma descurajez, imi vedeam sotiorul trist si vinovat! Ei, dar eu intotdeauna am avut putere si am gasit cuvinte de incurajare : important e ca suntem amandoi sanatosi! Astfel putem sa luptam pt visul nostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Miki- pt 3 luni costa 356$, iar pt 6 luni 675 $.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Am luat rezultatul profilului hormonal al sotului si sunt complet nedumerita:

FSh: 18,7 pentru valori de referinta: 2,1 - 18,6
LH: 4,6 pt val de referinta 1,7 - 11,2
Testosteron: 1,18 val de referinta 2,0 - 9,8.

Sa inteleg ca FSh-ul este mare dar a mai scazut fata de data trecuta pentru ca in ferbuarie le-am facut la IDS si era asa:

FSH: 17,26 val de referinta 1-8
LH: 4,25 val de referinta 2-12
Testosteron: 2,46 val de referinta 1,95 - 11,38.

Cele doua laborat au val de refinta diferite. Nu mai inteleg nimic...Mi-ar fi de mare folos niste pareri de-ale voastre. Multumesc mult!

Pisule unde esti mama draga?



iyoana
Sarbatori fericite si cu bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Miki,

Votat sobect.
Ai grija de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Buna fetelor,
eu am o durere groaznica de cap si una groanica de burta (am uitat sa va zic ca mi-a venit CM) si nu-mi arde de nici unele....
gudinde - esti mereu pe faza
Iyoana - lucrurile par sa se imbunatateasca in analizele sotului ... Stii ca eu uit mereu : a luat ceva ?...
montytaiana -nu vrei tu si pe listuta noastra ? in fond esti o Azoo Girl
miki - sunt aici draga mea ... mereu aproape ; multumim pentru capitolasul nou care abia s-a nascut si a primit atatea voturi
o mica vedeta pe DC, ce sa mai ...
vrembebe - mama ..bine ca ai scapat de bucur !

va pup pe toate si scuze ca nu sunt in cea mai buna forma

Mergi la inceput