Cum se consuma rodiile?

Cum se consuma rodiile? | Autor: Victoria

Link direct la acest mesaj

Iertata fie-mi nestiintza...Am tot citit cate vitamine contin aceste fructe, si am luat...o laditza.Am taiat-o, era f. zemoasa, dar cu atatea pielitze si samburii aia enervanti mi-e imposibil s-o consum.Iti umpli dintii de samburi si nu intelegi nimic din ea...Voi cum faceti?

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Mancam samburii :)

Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an
Am 2 ani

Stefan - primele zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Cu putina indemanare reusesti sa separi fructul (semintele acelea acoperite cu miez) de pielitzele albe. Si pe urma eu pur si simplu mananc miezul si scuip semintele.
Insa e drept ca respectivii samburei sunt enervanti, motiv pentru care desi imi place rodia, o cumpar/mananc rar.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

La rodii se mananca numai samburii. Pentru a fi coapte, rodiile trebuie sa fie rosii, iar samburii foarte dulci. Din rodii mai poti face suc natural f. f. gustos si f. sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Sincer ca sa-ti dau un raspuns dar funny in acelasi timp:CU RABDARE! Am luat si eu o rodie acum un an...ce sa va zic...chin e putin spus...m-am maijit toata...am patat si alte chestii...etc...eeee...da' la sf. rezultatul a fost unul bun!imi place mult gustul rodiei...as mai vrea sa pap..da' cumva facuta suc direct...asa ca printr-o minune!!!
Astept si eu pareri..poate e ceva ce nu am facut eu!

dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

E cea mai buna si sanatoasa papica pt tv!!!
Noi o mancam bobita cu bobita si cu samburi cu tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

off-topic: La Greci, unde sunt foarte multe rodii, ele reprezinta abundanta si bogatia. Asa ca de anul nou se ia o rodie care se arunca cu putere de pragul casei, astfel rodia se zdrobeste si semintele care se imprastie in casa reprezinta bogatia noului an.

Ce v-am povestit eu aici nu cred ca intra chiar la capitolul " consum" al fructului, dar era asa doar o paranteza

on-topic: eu le desfac in 2, si apoi manac bobitele si scuip samburii. Stiu ca si sucul din rodii e foarte bun dar nu am facut niciodata singura in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Noi mancam bobitele, cu tot cu samburi, ne plac tare mult...si cu ocazia asta, recomand celor amatoare se salate mai exotice, salata din salata verde cu rosii, branza Feta si bobite de rodie. E delicioasa!

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daliaailad spune:

Nu mai cumpar rodie pt ca mi se pare mai mult enervanta decat gustoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Io m-am enervat si am stors-o exact ca pe portocala taiata in doua, pe storcatorul pt citrice. Nu iese prea mult suc dintr-un singur fruct, ce-i drept.


semnat de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Sugi pe bobitele alea si scuipi sambureii.

Off topic si grecii dupa ce fac chestia aia cu rodia oare zugravesc?!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput