Boala Graves/Basedow si sarcina

Boala Graves/Basedow si sarcina | Autor: Uutza

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor,

Am cautat un thread pe aceasta tema, dar nu cred ca exista. Haideti sa discutam: care sint experientele voastre? ce temeri ati avut/aveti? ce sfaturi va dau endocrinologii vostri? ce medicamente ati luat in timpul sarcinii? ati nascut copii cu probleme cauzate de boala voastra? ati pierdut sarcini din cauza acestei boli? etc

Eu una o sa incerc probabil in curind sa ramin insarcinata. Iau PTU, 125 mg pe zi, se zice ca 200 este doza maxima acceptabila in sarcina. O sa fiu probabil monitorizata lunar, si doza medicamentului va fi ajustata in functie de cum evolueaza tiroida. Am inteles ca este foarte important ca nivelul anticorpilor sa fie scazut in mom conceptiei si in timpul sarcinii, pt ca anticorpii traverseaza placenta si cauzeaza tulburari ale tiroidei bebelusului. Ma enerveaza faptul ca nu am incredere in endocrinologul meu si cred ca va trebui sa gasesc pe altcineva sa-mi urmareasca sarcina. Dr. actual m-a tratat bine pina acum (toatele analizele au revenit la normal si se mentin asa de vreo 3 luni), dar ma enerveaza indiferenta cu care ma trateaza la fiecare consultatie si faptul ca nu imi da raspunsuri convingatoare la intrebarile pe care i le pun.

Uutza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lcazangiu spune:

neatza!

ma bucur ca ai deschis un astfel de subiect, boala Basedow Graves este intr-adevar una foarte delicata si dificila.
eu am 28 de ani si anul trecut am fost diagnosticata cu ea, am stat internata vreo trei saptamani in buc unde mi s-au facut perfuzii cu solumedrol, pt ca ochii sa-mi revina in orbita, nu erau foarte iesiti caci m-am dus din timp...
un an de zile am luat tratament cu tyrozol si anul acesta in mai l-am intrerupt, analizele le fac cam la 3 luni si pana acum mi-au iesit bine.
sunt gravida in 11 sapt si vreau sa spun ca analizele au iesit in contiunare bine si mai m-am linistit!
eu am ramas f repede gravida (dupa doar 2 luni de incercari) chit ca doctora mi-a zis sa nu ma sperii daca nu raman intr-un an.
acum m-a bagat intr-un prg "Sarcina si hipertiroidia" si in ianuarie ma duc din nou, din pacate eu am si foarte multi noduli tiroidieni, cel mai mare are aproape 2 cm, dar sa speram ca nu se vor mai mari...
care este povestea ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Uutza spune:

Buna! Felicitari pt sarcina, in primul rind! Iti doresc sa ai un bebe sanatos.

Eu am fost diagnosticata in primavara, nu am ajuns in stadiul in care sa am semnul ochilor. Am avut noroc ca aici se fac controale anuale de rutina, cu analize de singe. Asa am fost depistata cu Graves'. Toate analizele mi-au revenit la normal dupa 5 luni de tratament cu 200 mg PTU pe zi. Din octombrie i-am cerut doctorului sa-mi reduca doza (sic!), si merge bine si pe doza mai mica (acum 125 mg pe zi). Se zice ca sansele ca boala sa nu mai revina sint mult mai mari atunci cind tratamentul se continua timp de mai multi ani (4 ani, am citit in mai multe locuri, ar fi ideal).

Noi ne pregatim sa incercam pt bebe. Primul bebe, asa ca iti dai seama ca sint cu atit mai mult paranoica! Dr mi-a zis ca boala intra de obicei in remisie in timpul sarcinii, asa ca o sa-mi reduca doza de medicament treptat in functie de ce indica analizele de singe. Explicatia este urmatoarea: in timpul sarcinii, anticorpii mamei sint redusi pt ca organismul sa nu detecteze sarcina ca fiind un corp strain; asa ca si anticorpii cei rai care cauzeaza Graves' sint inhibati.

Din cite stiu eu, e important sa faci analizele de tiroida mai des cind esti insarcinata; dr meu mi-a zis o data pe luna.

Imi pare rau ca pe linga Graves' disease mai ai si noduli. Dar sa stii ca majoritatea nodulilor nu creaza probleme. Si sotul meu are 2 mici micuti aproape imperceptibili la eco. Se duce cam o data pe an la control sa sa asigure ca totul este in regula.

Uutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

si eu am fost diagnosticata cu boala acesta cam acum 8 ani....am descoperit-o cand era intr-o faza urata rau...
medicul tinea neaparat sa ma opereze dar m-am opus cu desavarsire. I-am zis k pana nu fac un bb nici nu ma gandesc.Am luat tratament cativa ani cu tyrozol. Am ramas insarcinata de 2 ori dar am pierdut ambele sarcini. nu stiu daca tiroida a fost raspunzatoare sau o malformatie uterina. Am rezolvat prin operatie malformatia si am continuat tratamentul .Nu renuntam nicio clipa la ideea de a avea un bb, desi ramaneam destul de greu insarcinata ( cam la 2-3 ani)..In ultimul timp boala a intrat in remisie si medicul mi-a oprit medicatia.Am ramas insarcianta cu Darius, imi faceam TSH-ulcam la 2-3 luni si era in ordine.A dat d-zeu si am dus sarcina la bun sfarsit si acum sunt insarcinata din nou...Tiroida mea e tot in remisie si tot nu mai iau nimic..o tin sub supraveghere..
medicul imi spunea k o anume doza de tyrozol este permisa in sarcina dc tiroida o va lua din nou razna.BB au o mica sansa sa se nasca cu gusa , dar se retrage in primele 2 luni. darius n-are nimic si sper k nici bb 2 sa nu aiba.
daca aveti intrebari va raspund cu placere...

Madalina 17+
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )
Darius la 11 luni
VIENA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lcazangiu spune:

Buna fetelor,

Uutza ma bucur ca tu ai depistat boala inca de la inceput, la mine a fost un total bum, imediat s-a declansat...
cat despre paranoica crede-ma ca eu sunt la primul bebe si vreau sa spun ca in loc sa ma ma bucur ca nu am greturi sau alte neplaceri, doar foame si somn, ma tot gandesc daca bebe nu e bine, daca nu se dezvolta, etc
marti ma duc la buc la dct sa speram ca o sa-mi spuna ca totul este bine si sarcina decurge ok!

Madaluta ma bucur ca ne-ai raspuns si sa-ti traiasca minunatia de baietel (m-am uitat pe poze) :)
vroiam sa te intreb, tu in ce stadiu erai cand te-ai dus,adica aveai sindromul de exoftalmie, cu ochii iesiti din orbite? daca da, ce ai luat inafara de tyrozol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

buna,
e prima oara cand intru pe forumul asta. de fapt tot caut informatii despre boala Graves-Basedow si despre legatura dintre boala asta si sarcina. si uite-asa am dat de discutia asta, insa vad ca e de anul trecut... sper sa-mi mai poata raspunde cineva.
eu am fost diagnosticata cu boala asta acum 2 ani (cam prin iunie 2006). am facut tratament aproape un an si sa zicem ca "m-am facut bine"... dar chestia asta n-a durat mult si imediat dupa intreruperea tratamentului - intrerupere cu acordul medicului - am inceput sa am atacuri de panica. de fapt seamana perfect cu atacurile de panica, insa am inteles de la al 2-lea medic endocrinolog la care am fost ca de fapt sunt simptomele hipertiroidiei - sufocare, dureri in piept, stari de anxietate, tahicardie... dupa vreo 3 luni de chin si tratament pt anxietate, mi-am refacut analizele de tiroida si am constatat ca iar am hipertiroidie. si iar am inceput tratamentul. numai ca de la o luna la alta variatiile sunt mari - adica in ianuarie aveam TSH-ul < 0.005, apoi in martie valoarea era 20; in aprilie 0.018 si tot asa. eu merg in continuare pe tratament cu tyrozol, insa medicul mi-a dat si alternativa - in momentul in care ma echilibrez, sa fac tratament cu iod radioactiv. stie ca imi doresc foarte tare copil - a spus ca nu se intampla nimic, doar ca urmatoarele 6 luni nu am voie sa raman gravida. sau pot sa optez pt operatie...
acum habar n-am ce-ar trebui sa fac, ma simt in continuare rau, iau calmante zilnic ca sa pot sa functionez. si vreau tare tare tare un bebe...
incotro s-o apuc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelal spune:

Buna Liza,

Si eu am Basedow si mi s-a recomandat tratament cu iod. Imi este frica, insa, nu stiu ce sa fac. Am putin ochii umflati si imi este frica sa nu se agraveze dupa acest tratament (asa am gasit undeva pe net).
Vroiam sa te intreb ce ai facut, daca ai ales acest tratament si cum iti este.

Mersi si multa, multa sanatate

Mergi la inceput