Este sanatos sa impartasim copii

Este sanatos sa impartasim copii | Autor: Priscilla

Link direct la acest mesaj

Am o mare teama sa impartasesc fetita.Mi-e teama sa nu contactezevre-o boala/microb de pe lingurita preotului cu care sau impartasit "n" persoane inaintea mea,respectiv fetitei mele.

Nu am nimic cu credinta,vreau sa o cresc in spiritul lui Dumnezeu si al sarbatorilor,dar realisti fiind,credinta nu ne sterilizeaza lingurita inaite de a o da copilului.Daca as merge cu o lingurita a mea de acasa si i-as da-o preotului,ar accepta?Voi ce stiti,a-ti procedat vre-odata asa?

mamica de zanamica(putin peste un an)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Initial creeata de Priscilla

Am o mare teama sa impartasesc fetita.Mi-e teama sa nu contactezevre-o boala/microb de pe lingurita preotului cu care sau impartasit "n" persoane inaintea mea,respectiv fetitei mele.

Nu am nimic cu credinta,vreau sa o cresc in spiritul lui Dumnezeu si al sarbatorilor,dar realisti fiind,credinta nu ne sterilizeaza lingurita inaite de a o da copilului.Daca as merge cu o lingurita a mea de acasa si i-as da-o preotului,ar accepta?Voi ce stiti,a-ti procedat vre-odata asa?

mamica de zanamica(putin peste un an)



Credinta poate nu, dar vinul de impartasanie cred mai omoara din microbi.
Eu din pacate nu mi-am impartasit niciodata copilul (cred ca doar la botez). Intai ca era prea mic, acum ca nu vrea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

sincer, cred ca nu in asta consta credinta.
nu cred ca ar trebui sa faci asta fara sa fii pe deplin convinsa ca vrei s-o faci.
eu nu am impartasit-o pe alexia niciodata. din acelasi motiv.
adica o feresc sa puna gura pe una si pe alta din casa noastra, si ii dau sa pape dintr-o lingurita linsa de sute de oameni....si ce oameni (unii dintre ei)....

NU sunt de acord cu aceasta practica.

edit: cand eram gravida am avut un "puseu" de piosenie si "credinta" si am tinut post de pasti si m-am spovedit si impartasit. (tin sa mentinez ca sunt o persoana credincioasa, si nu vreau sa fiu sarcastica sau ironica la adresa persoanelor care tin posturi, se impratasesc...etc, dar personal nu cred ca credinta sta in posturi, impartasanii si ingenuncheri in biserica). cand am ajuns aproape de...lingurita, in fata mea era o satra de tzigani ffff murdari si mirositori...preotul i-a impartasit pe ei mai intai. imi venea sa ma intorc din drum. numai eu stiu ce-a fost in sufletul meu cand am baut din lingurita aia....

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Si daca te duci cu lingurita ta, tot nu rezolvi mare lcuru legat de o posibila contaminare. Pt ca lingurita va intra in acelasi pahar in care preotul a dat si altora inaitne cu aceeasi lingurita. Asa ca... e doar o impresie ca daca te duci cu alta lingurita o sa rezolvi ceva. Ar trebui preotul sa-ti dea tie prima din pahar sau sa foloseasca o alta lingurita la fieacre copil (fara sa o cufunde apoi iar in vas).

eu nu mi-am facut insa probleme de genul asta. Nu m-am dus niciodata in mod special sa impartasesc copiii, doar de botez s-a intamplat si cand am fost sa impartim pomana la biserica pt socrul meu. Dar aici preotul impartaseste intai copiii si apoi adultii. Deci macar intra in contact doar cu virusi de copii, nu si de adulti.

Risc exista, cum sa nu, insa eu sunt mai putin restrictiva la astfel de chestii.


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial am vrut sa mut acest subiect la "Sufletul Credintei" dupa care mi-am dat seama ca aici nu se discuta de asa ceva...de credinta.
Ca daca s-ar pune problema de credinta aceasta discutie nu ar mai fi avut loc.

Eu stau si ma intreb de ce vrei sa il impartasesti? Daca tu nu crezi ca linguritza si vinul de impartasanie sunt sfinte, si prin urmare incapabile sa faca vreun rau, sa imprastie microbi fiindca sunt sterile atunci care e scopul pentru care mai duci copilul la impartasanie?

Din punctul meu de vedere, de medic si ortodoxa, impartasania si lingurita cu care se face este cel mai curat lucru posibil. Si mai lipsit de rau si microbi.
Dar, e adevarat, motivatiile mele tin de faptul ca eu cred!

Sanatate multa!



PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Initial am vrut sa mut acest subiect la "Sufletul Credintei" dupa care mi-am dat seama ca aici nu se discuta de asa ceva...de credinta.
Ca daca s-ar pune problema de credinta aceasta discutie nu ar mai fi avut loc.

Eu stau si ma intreb de ce vrei sa il impartasesti? Daca tu nu crezi ca linguritza si vinul de impartasanie sunt sfinte, si prin urmare incapabile sa faca vreun rau, sa imprastie microbi fiindca sunt sterile atunci care e scopul pentru care mai duci copilul la impartasanie?

Din punctul meu de vedere, de medic si ortodoxa, impartasania si lingurita cu care se face este cel mai curat lucru posibil. Si mai lipsit de rau si microbi.
Dar, e adevarat, motivatiile mele tin de faptul ca eu cred!

Sanatate multa!



PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!



Stiu ca esti medic, de aceea am sa-ti relatez scurt o istorie trista.
Este off-topic, dar pe aproape.
Cu cativa ani in urma, un bebelus al unei familii pe care o stiu bine a murit in urma unei duble pneumonii dobandite la botez.
Copilasul a fost dismatur, probabil mai fragil, mai sensibil, dar sanatos. In biserica era un frig cumplit, apa calda, e drept. Dupa ce l-a scos din cristelnita tremura cumplit si era cianotic.
L-au lasat sa doarma invelit in panza aceea, in crasma uda, pentru ca asa e traditia.
Nu ma mai lungesc, boala a fost mai puternica decat toate eforturile medicilor si bombardamentul cu antibiotic.

Daca nici botezul nu e Sfanta taina, ce sa mai zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

Sheannamp,cred ca impartasania este sfanta prin semnificatia ei ,asta este total pe departe cum ca ar fi si sigura.

Daca persoana din fata mea sufera de eu stiu ce boala transmisibila(nu-mi vine in cap niciuna),impartasania oare schimba modul transmiterii sale,si pentru o clipa acel microb nu ramane pe lingurita?
Mi-e greu sa cred asta.

Sincer,inima imi spune sa stau in banca mea,insa constiinta...........

Am o matusa apropiata mie,care de cate ori are ocazia,tine sa-mi aminteasca sa mai duc fata sa o impartasesc,si mai mult din respect fata de ea,spun ca am sa o duc,insa.................

Stiu ca noi ne-am tot impartasit insa cred ca pe vremuri nu eram atat de expusi la atatea forme de virusi,care mai decare mai periculosi.

mamica de zanamica(putin peste un an)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brado73 spune:

"Nu spre judecata sau spre osanda sa-mi fie mie impartasirea cu Sfintele Tale Taine, Doamne, ci spre tamaduirea sufletului si a trupului. Amin"
Asta spunem in rugaciunea dinaintea primirii Sfintei Impartasanii si credem ca potirul este izvor de viata, nu focar de infectie. Sa ne gandim putin ca preotii sunt obligati sa consume tot continutul potirului dupa impartasirea credinciosilor, si o fac cu aceeasi lingurita. Daca ar fi doar un cocktail de germeni, ar trebui sa fie pline paturile spitalelor de preoti cu hepatite, HIV, TBC si tot felul de boli.
Si eu am impartasit fetita aproape saptamanal si nu a patit niciodata nimic de la asta, si mereu sunt in fata ei cel putin 20 de copilasi. Chiar la biserica unde mergem e un grup de tiganusi care se tot baga in fata si se impartasesc primii. Ca ortodox, stiu ca in potir nu e doar paine si vin, asa ca nu am dubii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Eu nici macar nu-mi pun problema, in mod cert nu o voi impartasi. Mie personal imi provoaca sila si gandul ca fetita mea sa manance sau sa bea dupa altcineva.
Nici noi, parintii ei nu o pupam pe gurita daramite sa ...e total neigienic.


"Exista o infinitate de moduri prin care poti dovedi ca esti prost. E greu sa le eviti pe toate."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

.. si eu astept cu interes raspunsurile.

In afara de botez, nu i-am impartasit niciodata. Cred ca soacra-mea s-a mai strecurat cu cel mare pana i-am interzis si i-am si explicat de ce.

Adica ne stresam atata copiii sa se spele pe maini dupe ce vin de afara, dupa ce folosesc wc-ul, etc.. si le bagam cu buna stiinta in gura o lingurita ce-a fost in alte zeci de guri..??

Normal, numai parerea mea.



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore (1)

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Eu nu sunt microbiolog si nici pediatru. Dar sunt internist si am absolvit o facultate de medicina.
Rational si medical vorbind, exista foarte putini microbi care se pot transmite prin intermediul linguritei. Iar concentratie acestora este foarte mica asa ca riscurile scad si mai mult. Nici macar hepatita acuta cu virus A (boala mainilor murdare) nu se transmite asa.
Nici HIV si nici TBC nu se pot lua de pe linguritza sau din vinul de impartasanie.
As vrea si eu sa imi dati exemple exacte (am vazut cateva mamici extrem de convinse de numarul mare de boli pe care le poti lua pe aceasta cale).
A, riscul de boala este de 10 ori mai mare atunci cand duci copilul sa se joace in parc sau la gradinita si vine in contact direct cu ceilalti copii.

Lona, nu te supara dar bebelusul respectiv nu a facut dubla pneumonie de la frig. Ci a facut-o pentru ca a venit in contact (a inhalat) cu virusul (de obicei, e vorba de virusul sincitial respirator la varsta si conditiile de dismaturitate care poate sa se manifeste asa de agresiv) sau microbul care pot produce pneumonii.
Cel mult poti spune ca frigul a favorizat scaderea imunitatii in plus la un copil deja cu o rezistenta precara (ziceai de dismaturitate).
Nicaieri (in cartile de medicina) nu se spune ca expunerea la temeperaturi scazute, mai ales pentru o scurta perioada de timp, produce pneumonii, nici macar nu este considerat factor de risc pentru VSR.
Asa ca......imi pare rau, dar nu poti invinovati Sfantul Botez pentru dubla pneumonie. Nici macar din punct de vedere medical.

Oricum, apreciez verticalitatea mamelor care prefera sa nu isi impartaseasca copii deloc decat cele care o fac totusi dar cu teama si scarba in suflet si gand!

Mergi la inceput