la cat tp ati simtit primele miscari ale fatului?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Mona, ti-am mai raspuns, dar mai scriu o data. La Vlad am simtit prima data la 16 sapt iar acum la bb2 la 12 sapt am simtit primele "fluturari", il simteam aproape zilnic, iar miscari clare, il simte si tati, la 18 sapt! Deci la al doilea bb am simtit mult mai repede si tu ar putea sa simti la fel!
pup

Oana 19+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Buna, Mona!


Pe Dari am simtit-o la 16 sapt si 4 zile, dar atunci a dat asa de tare ca a simtit-o si tati prin burtica..deci presupun ca "trebuia" sa-mi pice fisa mai devreme de varsta asta a sarcinii ca era bebe, dar deh....prima sarcian...multe schimbari in organism...cred ca n-am bagat de seama ca era de fapt bebe pana cand nu mi-a tras un shut zdravan...sa nu mai confund!

La sarcina asta il "pandesc" deja pe bebe.....si eu simt ca niste "gadilaturi", dar jos...aproape de linia bichinilor si in partea dreapta a uterului de unde e prins cu placenta bebe.......acu' nu bag mana in foc ca e el....la eco am vazut ca misca, dar nu am si "simtit" in acelasi timp ca era dr cu sonda si ma tot"scormonea".


Se poate sa-l simti pe bebe, dar nu cred ca asa de sus totusi.....nici uterul nu-i pana la buric sau peste la varsta asta a sarcinii!


Pupicei si sarcina usoara in continuare!

P.S. Acum am vazut ca ai simtit si mai jos "miscari de trupe"....abia asta s-ar putea sa fie bebe!

Irda Bebe
" target="_blank">Eco bebe 2
cu Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Eu prima data l-am simtit la 16 saptamani, a fost foarte difuz, au urmat multe zile pauza, apoi iar cate ceva foarte usor si numai seara cand stateam jos, acuma de vreo 2-3 zile il simt si peste zi si tot mai des, dar tot cand stau jos si il simt foarte cel mai des langa pubis, mai rar sub buric sau intr-o parte sau alta a burtii.

19+ cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyxg1998 spune:

quote:
Originally posted by bubu05

Mona, ti-am mai raspuns, dar mai scriu o data. La Vlad am simtit prima data la 16 sapt iar acum la bb2 la 12 sapt am simtit primele "fluturari", il simteam aproape zilnic, iar miscari clare, il simte si tati, la 18 sapt! Deci la al doilea bb am simtit mult mai repede si tu ar putea sa simti la fel!
pup

Oana 19+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze









Incredibil, si pe mine tot Oana ma cheama si am un baietel Vlad si acum daca este tot baietel as vrea sa-i pun Stefan!

Si eu l-am simtit pe Vlad la 18-19 saptamani si acum la 15 saptamani. Desi, sincer mi se parea mai devreme, dar nu pot spune sigur daca era bb sau altceva.


19+

Pupik de la Onyx si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

La prima sarcina am simtit la 16 saptamani ,la a doua la 12 saptamani .toata lumea imi zicea ca mi se pare pana cand a simtit si tati la 14 acum la a-2a.

Anca 14 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Bebelina mea a fost mai lenesha , am simtit-o prima data la 20 sapt si 2 zile , chiar ma ingrijorasem rau de tot si cu vreo 4 zile inainte am mers la eco sa-mi spuna daca e totul bine cu ea. Dr. mi-a aratat pe ecran cum arunca piciorushele si m-am mai linistit...apoi , in sfarsit , dupa 4 zile am simtit si eu fluturasii in burtica.
Acum ma rupe in doua de ce activa e...
Perceptia miscarilor tine de modul in care este inserata placenta ...daca e posterioara se simte mai tarziu decat la cea anterioara. De asemeni , este importanta constitutia mamei ...cu cat sunt mai multi colacei de grasime pe burtica , cu atat miscarile fatului sunt mai greu de perceput.

35+ cu Sara - Eliza
Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Prima sarcina - 19 saptamani am inceput sa simt miscarile ferme.
In rest de la 17 simteam cate ceva, dar inca nu sunt sigura ca nu erau intestinele, sau gazele.

Eu insa nu am simtit fluturasi, ci mai degraba erau ca niste popcorn care sarea (sau se desfacea).

Iar acum pot sa fac diferenta dintre loviturile cu piciorusul intr-un singur loc si "stergeri" (adica cand ma atinge in timp ce se intoarce).



Kya cu Sanziana

A inceput o mare dragoste

-------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

quote:
Originally posted by onyxg1998

quote:
Originally posted by bubu05

Mona, ti-am mai raspuns, dar mai scriu o data. La Vlad am simtit prima data la 16 sapt iar acum la bb2 la 12 sapt am simtit primele "fluturari", il simteam aproape zilnic, iar miscari clare, il simte si tati, la 18 sapt! Deci la al doilea bb am simtit mult mai repede si tu ar putea sa simti la fel!
pup

Oana 19+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze









Incredibil, si pe mine tot Oana ma cheama si am un baietel Vlad si acum daca este tot baietel as vrea sa-i pun Stefan!

Si eu l-am simtit pe Vlad la 18-19 saptamani si acum la 15 saptamani. Desi, sincer mi se parea mai devreme, dar nu pot spune sigur daca era bb sau altceva.


19+

Pupik de la Onyx si Vlad



Super tare!

Oana 19+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

La mine a inceput mai tare sa dea de o saptamana si de 2 zile incoace da suturi puternice mai ales cand stau jos sau intinsa.

20 cu Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Eu am simtit ca misca cam pe la 12 saptamani dar credeam ca mi se zbate muschiul de la burta dar am intrebat si mi sa spus ca se poate sa simti copilul mai repede. Bb poate fi pozitionat mai in fata ca si in cazul meu placenta inserata posterior de gradul 2 dar nu numai si in alte cazuri se poate la fel. Mie, cei din familie nici acum nu ma cred ca am simtit bb asa repede dar eu sunt foarte convinsa ca e asa.

Mergi la inceput