Clexane

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole_es spune:

draga mea marynic
si eu ma bucur ca ti-am dat sperante si ai incredere in d-zeu ca totul e posibil cu ajutorul Lui
sa-ti spun si eu pov mea:acum 5 ani,m-am operat de amigdalita(eram in Rom pe acea vreme)si dupa acea afurisita operatie am ramas cu o alergie ff naspa care se manifesta prin urticarie si umflaturi de buze,ochi si multe chestii nasoale printre care si alergie la anumite tratamente(deci si la aspirina).am suferit groaznic si cu multe tratamente reuseam sa mai am perioade in care ma simteam bine.cred ca tot din cauza asta am si pierdut atatea sarcini.
Am plecat din Rom si aici dupa 4 ani de investigatii mi-au spus ca am o lipsa de proteina s si de aceea pierdeam sarcinile.problema era ca in ultimii aproape 2 ani nu mai ramaneam nici gravida si nu luam nimic preventiv,doar atat mi-a dat gine de aici sa iau,din momentul in care aflu ca vine bebe,progesterona si acid folic( pe care il luam inca de acum 4 ani de cand vroiam bebe).noi nu credeam ca se mai intampla si minuni,dar asa a vrut DD.anul asta pe 1 iunie(culmea chiar de ziua copilului)am facut test pt o mica intarziere si a iesit poz.N-am crezut si ne-am dus si la spit la urgente sa ne convingem.ne-au confirmat si atunci am inteles ca avem pt ce lupta.am inceput imediat tratam cu progesterona si intr-o sapt am mers la gine,mi-a facut eco,mi-a dat tratam cu Clexane,acid folic cu vitamine si mi-au mai gasit si hipotiroidism,deci iau tratament si pt asta(yoduk si eutirox).Cu toate asta ne bucuram mult ca putem impartasi cu voi si necazurile si bucuriile,crestem bine(mami a pus cam multe kg si acum e putin la cura) si-i multumim lui D-zeu ca am ajuns pana aici cu bine,ceea ce dorim la toate burticile si mamicile si aspirantele din lume.te pup indesat.
nicole 29+ si Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Gata, sotul meu mi-a facut aseara injectia. A durut…A facut-o perpendicular, cum mi-ai zis tu Monalac, desi parca o vedeam pe asistenta in fata ochilor cand imi repeta intr-una s-o fac la 45 de grade. Sper sa-si faca efectul.
Nicole, Punca, voi le faceti tot perpendicular?
Legat de bula de aer, pana la urma ce fac- o introduce sau nu? Aseara nu mi-a introdus-o. Injectarea trebuie facuta mai incet, mai repede? Am crezut ca ma doare asa de tare pentru ca mi-a facut-o prea repede…
De speriata ce sunt, am stat toata noaptea la panda sa depistez vreun simptom. La un moment m-au luat ametelile, dar cred ca erau de la oboseala, sper…..
Monalac, sa-ti povestesc cum am ajuns la Fundeni: la eco de 14 saptamani, Iosup imi descopera un mic fibrom uterin seros si IR-ul crescut putin pe dreapta.
La eco de 20 saptamani, tot Iosup mai descopera inca un mic fibrom, iar IR-ul pe dreapta tot putin crescut.
La o saptamana, ma duc la Pop- imi confirma IR-ul crescut, vede doar un fibrom si-mi mai spune ca am si colul scurtat si deschis.
Intre timp fac analizele de sange si-mi iese Aptt <, un vsh mare, proteina C >, fibrinogenul normal- analize facute la Medsana..
Ma duc la dr mea ginecol. si-mi spune- facem cerclaj dar vreau inainte sa-mi faci analizele si la Fundeni pentru ca nu sunt in regula ecografiile in care apare IR-ul putin crescut si fibroamele care au aparut.
Mai aveam o programare la eco si la Herghelegiu si am zis sa mai aflu inca o parere- deci am facut 3 eco morfo-fetale.
Herghelegiu in schimb nu-mi pomeneste absolut nimic de fibroame, nimic de Ir-ul crescut si pe deasupra imi vede si colul in regula. Ce vazusera 2 ecografisti, el n-a vazut nimic. Deci m-am indoit clar de competenta lui….
In idea ca trebuia sa-mi fac analizele cat mai repede, ca apoi sa ma duc la cerclaj, m-am infiintat la Fundeni. Unde… am scris ce rezultate mi-au iesit. Aici curios este ca proteina C mi-a iesit buna, cu toate ca la Medsana in 2 randuri mi-a iesit crescuta. La Medsana fibrinogenul era normal, la Fundeni >.
Uscateasca mi-a scris pe analize ca recomanda sa fac heparina si m-a trimis la ginecolog sa-si dea acordul.
Dr mea a luat decizia sa fac Clexane de 0,4 si tot pe trimitere a scris ca vrea monitorizare la 2 saptamani. Am revenit la Fundeni, iar Uscateasca i-a zis asistentei sa-mi dea un bon de reducere pentru Clexane si directia farmacie…
Asa ca peste 2 saptamani ma duc sa repet analizele.
Apropo, Punca si Monalac, voi cu cat luati Clexanul? Se da compensat de la medicul de familie? La farmacia spitalului, la 5 injectii cumparate iti dau 5 gratuite, dar ma gandeam ca poate se dau compensate 100% si sa ma duc la medicul de familie.
Marynik, Nicole, Monalac, Punca si va multumesc pentru raspunsuri.



25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Ioana ,med de familie nu ti le da compensate , dar ne ai dat o veste super buna , referitor la cuponul de reducere , nu stiam ca se poate si asa
Sper sa citeasca si prietena mea Monalac , ea le cumpara la pret intreg
Succes in continuare

Nicole, iti multumesc pt raspuns
Daca esti draguta sa ti activezi PM , vreau sa te intreb mai multe despre probl cu alergia


O vesnica aspiranta
Lupta pentru bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

MARYNIK pt grija fata de mine!!m am bucurat ca ai prins o farama de incredere cand ai citit ca si alte fete nu iau aspirina.sa dea dumnezeu sa ramai cat mai repede insarcinata si sa duci sarcina la capat!
IOANA,tu de la ce spital iei clexane redus?ca eu il iau la pret intreg,la farmacie mi s a spus ca nu e nici macar pe lista de compensat.eu l am luat pana acum de la o tipa care lucreaza la un depozit farmaceutic care mi a spus ca mi l da cu pretul de depozit,insa m am interesat acum la farmacie si au acelasi pret!!!cat despre durerea injectiilor si pe mine m a durut cand mi le a facut sotul prima data,insa acum parca s a mai specializat...

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Monalac, le-am luat de la farmacia spitalului Fundeni. Pe baza cuponului de reducere dat de asistenta, la gravide, la 5 injectii cumparate iti da 5 gratuite; la 10 cumparate, iti da 10 gratuite. Eu mi-am cumparat 15 si mi-a mai dat 15 gratuite, asa ca am deja pentru o luna. Care este pretul in farmacie/ depozit? Mie imi iese cam 17.5 ron/ fiola.

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns punca1976 spune:

IOANA, eu imi fac injectiile perpendicular intoducind si buna de aer, mie asa mi-a spus la spital dr., ca ajuta sa nu se formeze hematoame.
Eu locuiesc in spania si aici injectiile sunt compensate aproape 100%..ele costa 117,80 euro si eu am dat 2 euro.
Te pup si multa sanatate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Fetelor, voi cum aveti de gand sa nasteti, ca am citit ca in cazul in care se face rahie sau epidurala trebuie urmata o procedura mai speciala in cazul in care esti sub tratament cu Clexane. Teama mea e legata de competenta dr anestezist, daca va stii sa faca fata acestor proceduri, ca eu vreau sa traim si eu si bebelina mea.
Monalac, la tine cum a fost la prima nastere?

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA76 spune:

Buna, fetelor.
Uf, ce bine ca v-am gasit. Sunt intr-o mare ceata si chiar nu stiu ce sa fac. LA mine toate analizele sunt bine, aPTT normal dar mi-au gasit la cantacuzino cardiolipina si B2glicoproteina marita. Am facut un clexane de 0.2 si am inceput sa sangerez un pic si atunci n-am mai facut. Ii tot dau cu aspenter dar parca ma doare spatele si mi-e frica sa nu pierd sarcina. Voi ati avut ceva sangerari de la clexane?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns punca1976 spune:

LARA, eu pina acum sunt in sapt 6, nu am singerat deloc.Fac clexane de 4 mg.
Ioana, chiar nu stiu nimic despre momentul nasterii, cum e mai bine..
Va pup si sarcina usoara in continuare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA76 spune:

Punca tie cine ti-a dat tratamentul? Analizele tale cum arata? ca ale mele sunt foarte ciudate. La mine toate sunt normale, numai cardio aia e mare.


Mergi la inceput