Clexane

Clexane | Autor: ioanacarmen

Link direct la acest mesaj

Din aceasta seara voi incepe tratamentul cu Clexane. In prospect specifica ca trebuie facut perpendicular, subcutanat, dar mie asistenta de la Fundeni de la hematologie mi-a spus ca acul trebuie inclinat la 45 grade. Tot asistenta mi-a zis sa frec locul dupa injectare, iar in prospect spune exact pe dos.
Cele care v-ati administrat Clexane, va rog ajutati-ma cu detalii. O sa-mi pun sotul sa mi le faca si nu as vrea sa greseasca.
Sunt foarte speriata ca am citit si mi s-a si spus ca exista risc de sangerare, hemoragii, chiar si de moarte a fatului... Din cauza asta nu sunt cu inima impacata ca este solutia cea mai buna sa ma apuc de injectiile astea.
Ma puteti ajuta va rog, cu mai multe informatii?
Multumesc

24+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Buna din nou
Deci ai fost la Fundeni pana la urma si inteleg ca ai o problema...of , imi pare tare rau
Cum ti au iesit analizele , LA marit , ti a pus diagnostic de safl?
Vezi ca este la mamici iul-aug o gravidutza care si ea are probleme ca noi , ea face de ceva timp injectii , vezi ca poate te ajuta ea
Monalac o cheama , eventual trimite i un PM
Stai fara grija , sunt ok injectiile , nu face rau , din contra il ajuta pe bb mult
Te pup , ai grija de tine




O vesnica aspiranta
http://tt.lilypie.com/0fu5p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_es spune:

buna Ioanacarmen
si eu fac clexane de aproape 7 luni
stai linistita ca e ok si nu te ingrijora din cauza intepaturilor ca si mie tot sotul mi le face si oricum tine acul,tot nu patrunde atat de adanc,fiind foarte mic
bebe nu va pati nimic,eu ma simt f bine,multumesc lui D-zeu si iti doresc si tie numai bine si mult curaj,ca tot efortul nostru nu e in zadar
Doamne ajuta si vei vedea ca vei ajunge chiar sa ti le faci si singura ca si mine
eu mai postez la mamici de ian-feb sau mamici de spania
te pup
nicole 29+ si Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Marynik, mi-a iesit LA < decat valoarea normala, safl negativ.
In schimb mi-a pus diagnosticul de trombofilie, mi-a iesit deficit de proteina S , mi-au mai iesit valori mici la aptt, pt1INR, iar fibrinogenul este > decat normal.
Dr Uscatescu, cu toate incercarile mele s-o trag mai mult de limba, a refuzat sa-mi dea explicatii. E foarte expeditiva.
Nicol, nu mi-am facut curaj aseara sa fac injectia, sper ca azi sa reusesc.
Sa inteleg ca ar trebui introdus tot acul? Asistenta mi-a zis ca voi face vanatai si sa nu mai fac injectii in locul respectiv. Pai eu ce-am sa fac, ca mie o vanataie imi trece foarte greu- dupa vreo 2 saptamani si n-am decat 2 maini. Nu stiu care ar fi varianta in picior, mai exact unde se face- deasupra genunchiului cu o palma sau pe partea interioara -unde este zona mai moale?
Nicol, ai avut vreo reactie adversa de la clexane?
Pe mine m-a speriat foarte tare ce scrie in prospect si nu vreau sa patesc eu sau fetita ceva. E un copil foarte dorit, dupa 11 ani de incercari am reusit prin FIV s-o am si nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca....
Nicole, Marynik






24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

IOANA CARMEN,nu te mai panica,injectiile nu afecteaza bebe,dimpotriva,il ajuta sa se dezvolte atunci cand exista o problema ca cea pe care o ai tu.eu am un baietel de 2 ani si 11 luni,perfect sanatos si de la 11 saptamani de sarcina am facut tratam cu clexane de 0,4 si am luat aspenter.\acum sunt din nou insarcinata si fac clexane de 0,2.la prima sarcina am avut asistent care venea acasa si mi facea injectia,eu le am facut numai in maini.acum mi le face sotul,pt ca stau cam prost cu banii ca sa mi pot permite sa mai platesc un asistent.nu se maseaza locul,iar acul se baga perpendicular.nu se scoate bula din seringa.si eu ma mai invinestesc,dar astea trec.nu dor asa de tare injectiile,o sa te obisnuiesti.
tu ce fel de clexane faci,de 0,4 sau de 0,2?la ce dr ginecolog mergi?iei si aspenter?peste cat tp te mai duci la fundeni?

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Monalac, mi-a dat sa fac de 0,4 iar peste 2 saptamani trebuie sa repet analizele. Aspenter am luat pana in saptamana 20, fara sa stiu ca am acest gen de probleme. La toate care facem FIV ni se prescria aspenter, ca masura de precautie. Dr ginecolog este Denisa Protopopescu.
Asistenta de la Fundeni mi-a zis si mi-a si scris pe trimitere ca injectia se face la 45 de grade si a si insistat, pentru ca dr ginecoloaga imi spusese s-o fac subcutanat. Eu acum cum s-o fac?
Tu ce probleme ai?

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Mai am niste intrebari- Clexane nu se tine la frigider, nu?
Si cumva daca stiti: este contraindicat tratamentul cu gynipral in paralel cu Clexanul ( am uitat sa intreb la Fundeni...)?

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

IOANA CARMEN,eu nu tin clexane in frigider,ci in camara,unde e mai racoare.si eu am luat in ultimele saptamani de sarcina cu cris gynipral si nu au fost contraindicatii,sau cel putin eu nu am stiut.
eu sunt diagnosticata cu lupus anticoagulant.tie la cat tp ti a mai zis dr uscatescu sa mergi la fundeni?eu la prima sarcina am fost diagnosticata la fundeni,iar dr care mi a urmarit sarcina atunci,dr urleteanu,care si daduse doctoratul pe sindrom antifosfolipidic,nu m a mai trimis la monitorizari.intre tp,m am documentat pe forum si am citit de false rezultate la fundeni,asa ca atunci cand m am hotarat sa am a doua sarcina,am facut toate analizele de trombofilii la medlife si mi au iesit in parametrii normali.cand am ramas insarcinata acum,am facut analizele la coltea si mi a iesit lupusul marit.dr la care merg acum,dr pacu,mi a dat sa fac clexane de 0,2...si ma gandesc daca nu cumva e cam putin,eu la cris am facut de la inceput de 0,4.nici ea vad ca nu are de gand sa ma trimita la monitorizari,dar cred ca o sa i cer eu acum trimitere.tu de ce ai fost trimisa la fundeni,s a vazut ceva la eco?la cine ai facut eco?cat despre cum se face injectia,eu zic ca astia care au scris prospectul nu s asa prosti.cel mai bine e sa mergi mai intai la o camera de garda si sa rogi o asistenta care a mai facut aceste injectii sa ti faca una,astfel sotul tau va vedea cum se fac .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_es spune:

buna ioanacarmen
eu zic sa-ti faci curaj azi si sa incepi tratam ca asa e mai bine pt bebe.
si eu am 4 ani(si 4 avorturi spontane)de cand ne dorim acest bebe si as muri sa stiu ca ar pati ceva,iar pt binele ei nu conteaza ca trebuie sa ne intepam burtica zilnic.mie mi-au zis medicii sa le fac in burta si adevarul este ca sunt mai suportabile pt ca pielea e mai moale,dar te obisnuiesti,vei vedea.in picior am incercat dar am facut vanatai si ma durea mai tare.si in burtica se mai face cate o vanataie,dar mai schimbam partea(stg sau dr)si apoi trec.dupa injectie nu se maseaza,ai o senzatie de usturime(asa e la mine)care cred ca e mai mult de la alcool,iar dupa ce te-ai intepat(acul se baga tot fara grija ca nu e atat de mare pe cat crezi tu)numeri 5 secunde si apoi scoti acul.cica e un mic secret de la un doct gine de aici ca sa nu faci vanatai.si eu am plans cand am auzit ca trebuie sa ma intep in burta 9 luni(eu le fac inca din sapt 5 cand am aflat ca vine bebe)si am mai citit si prospectul,dar tot raul spre bine si iata ca a dat DD si sa ajungem la sapt 29+.nu am avut nici o reactie la Clexane(si eu am deficit de proteina s )si sunt alergica la aspirina,daca nu problema mea se rezolva cu o pastila de aspirina zilnic.eu fac clexane 0.4 si nu le pastrez in frigider ci in camera,la loc uscat.
daca ginecoloaga ti-a zis sa le faci subcutanat,eu zic sa asculti de ea si mult,mult curaj.cand iti vei tine fetita in brate,vei vedea cum vei rade de fericire si de tine,amintindu-ti ca ti-era frica sa te intepi
te pup indesat
nicole 29+ Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Nicole , nu stii cat ma bucur ca ai scris aici , imi dai asa multe sperante
Nu vreau sa ma intelegi gresit , nu ma bucur ca treci prin asa ceva si nici nu ma bucur cand vad persoane bolnave si care lupta din rasputeri pentru a avea un copil
Sa ti spun povestea mea,
Eu sufar de safl , LA intens pozitiv , am 2 av spontane in trecut
De 8 luni am aflat ca as avea asa ceva si cam de 6 incerc din nou sa raman insarcinata
Problema este ca si eu sunt alergica la aspirina si esti singura persoana de care mai aud lucrul asta
Si mie mi sa spus ca voi intra direct pe clexane din momentul in care aflu ca sunt insarcinata , tocmai din aceasta cauza
Imi era asa o teama ca clexanul nu este suficient de nici nu ti poti imagina , dar cand am citit de tine si vad ca esti bine , mi ai luat asa o mare piatra de pe inima , nici nu stii cate probleme mi am facut din acest motiv , cate griji si cat de suparata am fost , toate fetele pe care eu le stiu au luat si aspirina in paralel cu clexane
As vrea sa mi spui daca mai faci vreun tratament in afara de clexane si daca preconceptional ai luat ceva (in mod normal dr spune ca ar fi trebuit sa iau aspenter 1 pe zi), orice detaliu imi poti da imi
este de un mare ajutor
Iti multumesc mult de tot , m ai facut asa fericita fara sa stii
Inca o data ma bucur ca exista acest forum


O vesnica aspiranta
Lupta pentru bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns punca1976 spune:

Draga, ioana..si eu fac tratament cu clexane..de 40mg, mi-l fac in burta, dar mie mi-a explicat dr ca trebuie sa introduc si bula de aer ca aceea ajuta sa nu se faca hematoame, vinatai.Ma ustura la inceput, acm jumatate de ora...pina acum am facut dor 3..drumul e lung dar cu ajutorul lui d-zeu poate o sa ajungem cu bine la momentul intilnirii cu bebeii.
Te sarut si multa sanatate.

Mergi la inceput