Torturi si prajituri (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

veronica!frumoasa craciunita ti-a iesit!!merçi pt linkuri m-am uitat pe ele!!ce bunatati faci de craciun?nu doar la deserturi ma refer..

Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Matiz, inca nu m-am gandit la ce fac de craciun: cam 5 feluri de fursecuri,un tort pe care pun craciunita cu frunze,ceva ciorba de perioare,vreo 2-3 salate aperitiv,rulada foietaj cu vitel la cuptor cu garnitura de legume si ceva sos..cam atat stiu acum!!!!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Matiz, inca nu m-am gandit la ce fac de craciun: cam 5 feluri de fursecuri,un tort pe care pun craciunita cu frunze,ceva ciorba de perioare,vreo 2-3 salate aperitiv,rulada foietaj cu vitel la cuptor cu garnitura de legume si ceva sos..cam atat stiu acum!!!!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)






Moaaama Veronica ...dar cand ai vreme sa le faci pe toate astea?
daca o reusesc sa fac un tort ,biscuiti si meniul de craciun in timp util o sa spun bogda proste...
eu sunt mai degraba singuracu matei care e un mic spirirdush si intr-o clipita rastoarna casa cu funduletzul in sus...

m,a gandeama de cracin sa incerc unul din tortulrile tale...ori amandina ori cu ciocolata 2 tu ce imi recomansi ca tu le-ai mai facut...vreau ceva foarte cremos...

Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Daca vrei ceva rafinat fa Amandina!
Io zic sa facu floarea de craciun si niste frunze ca arata foarte bine si e de efect. Hai ca nu e greu. la floare decupezi cu modelul frunza petalele si le lipesti, sunt cate 5....te uiti la model cum am facut io...

Eu am copt pana acum truffle cu ciocolata,apoi am copt(fac c en-am mai facut pana acum) niste fursecuri cu nuca:inimioare si stelute,mai vreau sa fac nuci,piersici,fursecuri cu scortisoara,rafaelo bomboane,niste fursecuri simple pe care vreau sa le desenez cum ma taie capul.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Da,as vrea sa ma apuc de flori pt tort ca mi-a trimis mama din ro lapte praf darling comandat special pt florinumai ca nu am ustensile de taiat...si din astea nu am vazut de cumparat..ori nu mai am timp sa fac comandata...nici colorant nu am asa ca o sa ma limitez la niste trandafiri albi modelati cu mananu stiu ce o sa iasa..ca tare-s curioasa...as fi incantata daca ar iesi bine pasta sa-mi stea petalele....sa nu se inmoaie...o sa vad...are ceva daca fac blatul de tort de saptaman asta si sa-l tin la frigi?

Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Matiz, petalele eu l#537;e decupam inainte de a avea forme cu forma de la oul kinder, mai bine zis surpriza din oul de ciocolata.Poti subtia partea de sus a petaleler cu dosul unei linguri.
Blatul il poti tine undeva in camara la rece,sa nu fie condens ..nu stiu cum e la frigi, eu n-am tinut niciodata.
La frigider ori d ecate ori il dechizi se face condens si nu e bine.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Hilde, ma gandesc sa incerc sa fac si eu tortul amandina...
Unul micutz, cam de 1.5 kg. Cel dupa reteta ta cam cat de mare iese?
Si cum se pastreaza cel mai bien de pe o zi pe alta? Ma tem ca nu voi avea loc destul in frigider, oare in camara (sunt maxim 3 grade acolo) e bine?
Multumesc mult si felicitari pentru minunile pe care reusesti sa le faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Maria, daca ia forma mica de tot pentru blastul d ela amandin e ok...daca nu...eu zic ca nu e mare si s epapa repejor,la cat de bun si insiropat e
Glazura are nevoie de frigier, deci nici o sanasa de pastrat in camara.Glazura trebuie sa se intareasca.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

TORT DIPLOMAT

Blatul:

Se face un blat din 8 oua,8 linguri zahar,8 linguri faian,8 linguri ulei, 1 praf de copt, esenta de rom.
Se freaca galbenusurile cu zaharul pana ce-si dubleaza volumul si se albesc,apoi se adauga uleiul pe rand cate putin(eu l-am pus tot odata dar nu s-a intampalt nimic, c-am frecat bine cu mixerul dar voi il puneti treptat cate putin),se adauga esenta de rom, 1 fiola, apoi se pune faina amestecata in prealabil cu praful de copt. La sfarsit punem albusurile batute bat,si amestecam de sus in jos cu lingura de lemn. Turnam compozitia intr-o tava rotunda in care am pus pe fund hartie de copt iar peretii i-am uns cu margarina. Dam la cuptor 25-30 min. Se incerca cu scobitoarea. Lasam la racit blatul apoi il taiem in 3. Primul blat il vom pune pe fundul tavii,punem inelul inapoi,al doilea blat il taiem fasii si tapetam peretii tavii,al treilea blat vine sus ca si capac, dupa ce am pus crema.

Crema:
-20g gelatina
-5 oua
-1 conserva de fructe exotice ARO(asta am folosit eu)
-1/2 l lapte
-100 g faina
-300 g zahar
-300 g frisca batuta

Gelatina se pune la inmuiat in jumatate cana apa rece,10 minute
Laptele cu galbenusurile si faian se pun intr-un bol si mixam 2 minute dupa care se pune compozitia pe foc. Amestecam pana se ingroasa.Trebuie sa amesteca cu lingura de lemn si sa fim atenti sa nu se prinda, nu e voie sa se faca cocoloase sau sa se stranga oul. Cand s-a ingrosat dam deoparte si punem gelatina inmuiata si amestecam sa se dizolve gelatina umflata. Se lasa sa se raceasca amestecand din cand in cand.
Batem frisca. Apoi ne batem si albusurile.Cand crema e rece se amesteca cu frisca si albusurile spuma.Urmeaza fructele scurse din conserva. Cu zeama de la compotul de fructe puteti insiropa baltul dar eu n-am facut asa deoarece mi s-a parut destul de pufos blatul,asa ca l-am baut
Se toarna crema in tava cu inel, se pune capacul(al treile balt) api se da la frigider de pe o zi pe alta(faceti seara tortul si tineti pana dimineata la frigider).
Se scoate din frigider a doua zi, si se orneaza cu urmatoarea crema:

Avem nevoie de:

-2 cioco primola albe
-700 g frisca lichida

Cum procedam:

-punem intr-o cratita 350 ml frisca cu ciocolata rupta patratele,le punem pe foc si amestecam pana se topeste ciocolata. Atentie: nu trebuie sa fiarba ca se distruge frisca.
Apoi dam la frigider 1 h. Amestecam frisca ramsa 350 ml cu comp. de cioco si le batem normal cu mixerul pana se intareste. Cu acesta crema se orneaza tortul.
Deasupra am pus flori din pasta de lapte praf albastrii si frunze.

poze AICI

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

hildegard, m-am hotarat sa fac un tort diplomat de sarbatori,dupa reteta data de tine, insa nu ma impac deloc cu albusurile care raman crude; pot sa le inlocuiesc cu altceva?


anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput