NITRITI in sarcina??

NITRITI in sarcina?? | Autor: stoisor

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma ajuta-ti si pe mine daca cineva a avut sau a auzit de intoxicatie cu nitriti in perioada sarcini ,din ce am citit sunt extrem de periculosi si chiar mortali la nou nascuti ,iar gravidele risca sa nasca bebelusi cu malformatii daca intra in contact cu nitriti
Stiu ca i poti lua din apa de fantana sau se mai folosesc si la mezeluri pt colorare sau asa ceva, dar precizez ca nu am fantana,nu stiu daca la noi in oras sunt fantani iar apa folosesc numai apa plata borsec cate 2.5l-3l pe zi ,in rest doar la gatit folosesc apa de la robinet iar mezeluri nu cred ca consum mai mult de 2-3 feliute de salam la masa de dimineata ,nu imi plac cremvusti ....
La ultimele analize pe care le-am facut ,complet de urina ,mi-a iesit intoxicatie cu nitriti,acum am 28 de sapt

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Stoisor bine ai venit pe DC. Nu stiu nimic despre genul asta de intoxicatie, dar cred ca cel mai bine e sa te consulti cu medicul tau. El ar trebui sa stie ce tratament sa-ti dea!
Te asteptam la mamici de ianuarie-februarie 2008. Am vazut ca ai scris la capitolul trecut, dar mesajul tau a aparut (din cauza ca esti moderata) dupa ce s-a inchis capitolul. Dupa ce termini de scris 10 mesaje vei putea conversa cu noi in timp real.

35+ AMR 5 saptamani
Poze Laura
Puiul nostru drag
Sarcina 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Nitritii in urina apar si in infectii urinare. Dar ar trebui ca in sumarul de urina sa mai apara si leucocite si/sau flora microbiana. urocultura ai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoisor spune:

quote:
Originally posted by iulia_b

Nitritii in urina apar si in infectii urinare. Dar ar trebui ca in sumarul de urina sa mai apara si leucocite si/sau flora microbiana. urocultura ai facut?


astazi am repetat analiza la urina ,urocultura este negativa iar la completul de urina am din nou nitriti prezenti si leucocitele intradevar sunt 25
nu pot vb cu doct meu decat in 4 dec pt ca atunci am programare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

Stoisor,nu stiu sa-ti spun mare lucru,doar ca am o prietena graviduta care a avut,ca si tine,valoare mare la analiza nitritilor,dar nu i s-a spus de catre medic ca ar fi vreo problema.Ea merge chiar la 3(!) ginecologi si nu i s-a recomandat nimic.Nu stiu insa valorile voastre,dar daca vrei musai,le aflu pe ale ei.Nu te mai stresa pana nu stii ceva sigur,iti faci rau.
Pupici

Carmilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoisor spune:

chir as vrea sa stiu cum are ea pe rezultatul la completul de urina....eu nu am valoare la nitriti ci doar "prezent++"asa este trecut de fiecare data ,ph 6 si leucocite 25,m-ar ajuta daca as sti cum are ea
Deci nu este cu valoare doar prezent++

29+ cu SARA IOANA

Mergi la inceput