daca vreau sa fiu asistent maternal ce conditii su

daca vreau sa fiu asistent maternal ce conditii su | Autor: robymary

Link direct la acest mesaj

am deja o fetita de 3,5 luni si am si 32 de ani , nu stiu sigur daca mai am curaj sa raman iar gravida dar stiu sigur ca vreau si un baietel si ma gandeam sa fiu asistent maternal si sa cresc un baietel si daca totul e ok poate as putea sa-l adopt.E doar o idee deocamdata dar ar putea cineva sa-mi dea amanunte sau sa ma trimita catre o sursa de informatii clara ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

off topic: si daca nu e totul ok, ce faci? ca asistent maternal primesti un copil de cele mai multe ori cu probleme, care posibil a fost abuzat, care probabil a avut probleme de sanatate insuficient tratate, sa nu-ti inchipui ca primesti un copil de 2 luni, roz bombon, perfect, luat direct din maternitate.

on topic: periodic se organizeaza angajari pentru asistentii maternali (este ca o angajare normala) se face de catre primaria de sector prin intermediul Directiei de Asistenta Sociala si Protectia Copilului, da si tu un telefon la primarie si intreaba care sunt conditiile si cand au urmatoarea campanie. Asistentii se angajeaza in masura in care exista buget pentru asa ceva, nu de putine ori nu sunt suficienti asistenti pentru copiii care ar avea nevoie.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

nu'i adevarat ca asistentul maternal primeste un copil cu probleme. asistentul maternal primeste un copil care are in momentul respectiv nevoia stringenta a plasamentului. odata cu desfiintarea "orfelinatelor", teoretic toti copiii pana in 2-3 ani sunt plasati la asistent maternal.
jobul e ca oricare altul. trebuie sa ai spatiu locativ suficient, trebuie sa treci anumite evaluari (psihologic, etc)... e usor de aflat, daca dai un telefon la directia pentru protectia copilului, sau chiar poti gasi pe internet.
problema e alta. tu nu alegi ce copil vine la tine in plasament (cum ai "alege" daca ti'ai depune dosar pentru adoptie). ti se plaseaza copilul care are nevoie de tine, si nu prea ai drept de apel...
daca totul e ok, dupa cum zici, si copilul devine adoptabil (pentru ca "abandonat" nu inseamna automat "adoptabil"), ai intaietate la adoptie. asta'i avantaj, normal. dar dezavantajul e ca, pana in momentul in care copilul e declarat adoptabil, poate fi vizitat de familia biologica. si va fi destul de greu sa impui restrictii dupa aceea... ma rog, nu se poate generaliza. situatia depinde de la caz la caz.
sunt multe cazuri de asistenti maternali care adopta si totul e super ok... chiar era o familie la cursul pentru obtinerea atestatului de parinti adoptatori...

daca chiar iti doresti un al doilea copil si te gandesti la o posibila adoptie, eu in locul tau nu as trece prin etapa de asistent maternal... tu stii mai bine ce si cum. ideea e doar sa fii foarte bine informata referitor la toate aspectele implicate.

mult succes !



mami de brotac


Mergi la inceput