Nastere provocata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Daca tot stau sa adoarma BB meu (8 oct 2007) iti spun si eu - ca-i proaspata amintirea.

06:00 Sapt 40+4, fisurate membranele, curs f putzin lichid. Fara contractzii etc
08:00 Ma prezint la clinica. CTG, totul ok, contractzii nimic. Homeopatie. Plimbat in parc, urcat scari - pana la 12. Nimic! Consult gine: col tare, dilatatzie nimic; pot sa astept o zi sau sa inducem (era duminica). Daca BB a batut la usa, hai!
14:00 Pus tableta de Cytotec in col. 2 ore nimic!

16:00 Contratzii usurele, crescendo , la 2 min, de la bun inceput. Dilatatzie 1
18:00 Contractzii nasoale, la 1 min. Dilatatzie 1.5
Bagat in vana (apa calda cica atenua contractziile ne-productive -> a fost mai binisor) - perfuzie de scadere a contractziilor (era prea de tot) si anestezic usor
20:30 dilatatzie 3, chemat anestezist pt PDA. Tremuram din tot corpul, epuizata.
21:00 Pus PDA smeker si in 5 min eram relaxed, SUPER!!! Am taifasuit cu moasa si sotzul cate in luna si in stele si am fost surprinsa cand la 23:00 mi-a spus ca suna sa vina doctoritza (de acasa, duminica noaptea, are copil de 2 ani) Venit, vazut, oprit un pic PDA (sa simt contractziile de impingere)
00:35 Din 3 contractzii l-am nascut pe minunea mea!

Rezumat: a mers greutz, cam vehement, pana la 3 cm, dar nu traumatizant.
Daca ar fi sa repet, fara nici o retzinere! Mai vreau un BB inca la 2 zile de la nastere , asa entuziasmata am fost de experientza nasterii.

Si inca ceva: hormonii m-au ajutat sa simt timpul cam la 1/2 din dimensiunea reala: am fost surprinsa cand am reconstituit travaliul sa aud cat a durat de fapt...

Margi f linistita daca ai anestezist bun si medic bun langa tine.
O sa fie la termen asa ca e ok totul. Nastere usoara!

Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) www.unserbaby.ch/geomo/content.html" target="_blank">
Situl lui Michael - parola o stim toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Multumesc inca odata pentru raspunsuri...

Otiliav , la tine se pare ca a mers totul f. greu pt ca aveai colul nepregatit pentru nastere si inducerea a fost o necesitate datorita termenului depasit. La fel si la tine , Piciulika ...insa tu ai avut noroc cu epidurala . La fel a patit mama mea , cand a nascut-o pe sora-mea...la 43 saptamani , dupa 3 sapt. de stat in spital si n-spe mii de incercari esuate de inducere a nasterii. Imi povesteste acum ca nu mai avea vene libere in care sa nu fi fost intepata pt perfuzie.

La mine , la ultimul control la 33 sapt. mi s-a spus ca deja am colul scurtat si nu crede ca bebelina va sta pana la termen. Oricum , inducerea mi-o va face numai in cazul in care incepe sa se deschida colul.

Eu ma gandesc sa incep sa beau ceai din frunze de zmeura , cica e bun pt relaxarea colului si usurarea travaliului .




33+ cu Sara - Eliza
Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

quote:
Originally posted by gattasalvaje



La mine , la ultimul control la 33 sapt. mi s-a spus ca deja am colul scurtat si nu crede ca bebelina va sta pana la termen. Oricum , inducerea mi-o va face numai in cazul in care incepe sa se deschida colul.


Eu am stat in pat de la 6 luni pe motiv de col scurt, si cand mi s-a indus nasterea aveam colul lung si tare . Asa ca nu este o regula asta cu colul scurtat. Oricum nastere usoara!

Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Gatta, sper ca povestea mea nu te-a speriat. Eu doar am vrut sa-ti spun ca e foarte important ce parere are medicul, daca el crede ca se poate pentru ca organismul nu-i pregatit in functie de programul medicilor si al anestezistilor. Eu nu regret ca am avut travaliu, e mai de preferat decat o cezariana la rece. As fi regretat o epiziotomie daca mi-ar fi fost facuta, am citi pe forum un caz asa, dar doctorita a fost inspirata si nu a taiat cand m-au urcat pe masa.
Si daca tot vorbim de col incapatanat, o mamica de gemeni a nascut primul copil natural, dupa care i s-a inchis colul si i-au facut cezariana pentru al doilea copil .
Dar cele mai multe nasteri provocate sunt reusite, asa ca bafta!

Otilia, sotul Vlad si gogosica Ana Maria (18 Decembrie 2004)
Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput