Nastere provocata

Nastere provocata | Autor: gattasalvaje

Link direct la acest mesaj

Salut la toate forumistele !

Sunt o viitoare mamica insarcinata in 33 saptamani si sunt decisa sa nasc natural cu anestezie epidurala. La ultimul control mi s-a spus ca bebelina este un pic grabita sa vina pe lume si ca asta se va intampla probabil intre Craciun si Anul Nou. Problema este ca , la spitalul unde nasc eu nu este decat un medic anestezist care face epidurala si , daca vreau sa fiu sigura ca voi avea parte de anestezie la nastere , trebuie sa ma prezint la spital intr-o zi cand acest anestezist are garda si sa mi se administreze medicatie pentru declansarea contractiilor. Ideea asta nu prea imi surade, as fi vrut ca totul sa decurga natural si sunt un pic speriata pt ca nu stiu daca provocarea nasterii poate avea urmari neplacute asupra duratei si intensitatii travaliului , precum si asupra fatului. Rog mamicile care au avut parte de declansarea nasterii sa-mi impartaseasca si mie experienta traita de ele , asa poate ma voi decide daca sa accept sau nu acest tratament.

Pupici

33+ cu Sara - Eliza
Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta
Am mai crescut?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

eu am nascut la bucur. cu aceeasi problema cu anestezistul bun/anestezistul rau . si din cauza de epidurala am facut inducere. sincer...a doua oara nu cred ca as mai face-o, desi epidurala afost, intr-adevar, mana cereasca. am luat uleiul de ricin la ora 10 dimineata, am nascut la ora 19. m-am dilatat f greu si am mai auzit asta la mamici cu inducere. travaliul nu a fost f greu de suportat gratie anesteziei dar cred ca lucrurile ar fi mers mai usor daca nasteam natural. bb s-a nascut bine, nu au fost probleme. insa si acum am mustrari de constinta ca l-am privat de inca o saptaman in burtica atunci cand lui ii era bine acolo, doar ca eu sa nasc mai usor...:(((( daca optezi pt inducere iti pot spune cum a fost la mine (si la inca o mamica de care stiu ca a facut/patit acelasi lucru): de la dilatatie 3 la 6 am ajuns in 15 min. varsaturi la greu, apoi inca 10 min pana la dilatatie 8 si inca 5 min pana la nastere. deci partea acea 'nasoala' de travaliu a fost f scurta. amavut noroc ca am intrebat dr daca e normal sa simt ca o durere de colon pt ca bb iesea si nu se astepta nimeni

orice decizie ai lua eu iti urez nastere usoara (mai putin important) si un bb sanatos

diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda www.babycentre.co.uk/baby/safety/chokingguide/" target="_blank">Prim ajutor www.gahospita.go.ro/toxapel.html" target="_blank">Toxapel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Eu am nascut la Giulesti, tot inducere, dar asta a fost optiunea mea pentru a naste in garda medicului curant si a anestezistei recomandate. Totul a decurs ok, la ora 14 mi s-a introdus un ovul cu oxitocina, mi s-a factu si un calciu intravenos, pe la ora 18 am ajuns la dilataie 3 si am trecut pe anestezie epidurala. La ora 21.30 am nascut super usor. In tot acest timp am stat in pat siam citit reviste. Inconvenientul este intr-adevar dilatatia care se produce mult mai greu, mie chiar mi s-a facut si dilatatie manuala (nu este deloc placut, dar nici insuportabil).
A doua nastere sigur va fi la fel, prin inducere, inainte cu 1 sapt de DPN. Si da, este optiunea mea, si sunt multumita si linistita ca dr care mi-a supravegheat sarcina, acelasi ca si la prima, va fi acolo langa mine sigur.

Roxana 27 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

eu am nascut acum 4 ani si jumatate. mi s-a indus nasterea, deoarece aproape terminasem sapt. a 43 a si deja toata lumea se panica. "pe vremea" mea nu se facea epidurala decat la case mari, asa ca nu am avut noroc de asa ceva.
mi s-a dat pastiluta cu oxitocina si ...nimic, perfuzie cu calciu si ....nimic, pana la urma mi s-au rupt membranele artificial (cu ceva ce semana a croseta), nu a fost o procedura prea dureroasa.
in schimb, dupa vreo ora a inceput calvarul. nu aveam dilatatie, aveam contractii extrem de dureroase, mi s-a facut dilatare manuala, care a fost ceva horror (roxana, cred ca la tine a fost usor de suportat ca ai avut anestezie), mi s-a intros bebele in uter manual. nici in visele mele cele mai rele nu mi-am imaginat asta!
s-a recomandat cezariana de urgenta, dar nu aveau in noaptea aia echipa pregatita pt asa ceva, iar bebe era deja angajat pe canal...
pana la urma mi-au facut 2 seringi cu ceva (cred ca oxitocina) direct in uter si o moasa, marrreeee, a sarit pe burta mea si uite asa am nascut eu dupa aproape 13 ore de groaza.
nu stiu cum e procedura sub anestezie, dar fara, a fost ingrozitor!!!

alexutza 4 ani si 20 +
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev103pf_.png
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

ariel_7000, wow dar ce experienta urata !
Ce incompetenti

Eu am nascut natural , fara epidurala si cu inducere cu pastiluta + o sticluta de ulei de ricin.
Travaliu scurt, intens dar nu insuportabil, in 2 ore m-am dilatat de la 2 la 10 plus expulsie din 3 impingeri.
A fost usor , nu am amintiri neplacute, pentru mine nasterea a fost ok.

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Am uitat sa precizez ca bb a avut la nastere 38 de saptamani si s-a nascut cu 4.000 kg.

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 6 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Si la mine s-a incercat inducerea nasterii, dar din pacate am ajuns la cezariana de urgenta. Motivul: pleca dr. pentru o saptamana si am vrut sa nasc cu el . Mi s-a administrat pastiluta, dar nu mi s-a produs dilatatie decat de 2,5 cm dupa 12 ore. Mi s-a dat si oxitocina la greu. Seara tarziu dr mi-a rupt membranele, in speranta ca va grabi dilatarea. Nimic. El a plecat dimineata in strainatate, si eu am ramas in spital fara dilatatie si cu membranele rupte. Asa ca intr-un final s-a decis cezariana de urgenta, pentru ca bebe ramasese de 18 ore fara lichid amniotic si era in pericol.

Asa ca eu ma numar printre cele cu experienta neplacuta vis-a-vis de nasterea provocata. Si acum imi pare rau ca am decis asa ceva. Pentru o nastere viitoare mi s-a recomandat cezariana.

Alegerea insa iti apartine. Nastere usoara si bebe sanatos.

Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu am nascut la giulesti cu nastere provocata si anestezie epidurala.
a fost optiunea mea, pt ca ne apropiam de Craciun si vroiam sa nasc cu dr. meu (ca doar era de garda). nasterea a fost provocata cu 3 zile inainte de DPN.
dimineata m-am internat, mi-au facut calciu intravenos si mi-au dat un ovul, iar contractiile au inceput pe la 17. pe la 20 am inceput sa am contractii ceva mai serioase, asa ca m-au dus la sala de nasteri. pe la ora 23 am ajuns la dilatatie 3,5 si mi-au pus epidurala. m-am dilatat destul de greu,ma mai ajuta si dr. cu mana, si am nascut la 9:40.
am avut mare noroc cu epidurala, ca am putut sa dorm in timpul travaliului.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Fetele , multumesc pentru raspunsuri...se pare ca experienta nasterii provocate este foarte diferita de la o mamica la alta...nu se pot trage niste concluzii , cum ca nasterea provocata ar ingreuna sau ar usura dilatarea , ca ar lungi sau ar scurta durata travaliului...depinde de cum ti-e norocul. Nu-mi ramane decat sa ma rog ca totul sa decurga normal si sa ajung cat mai repede la dilatatie 3 cand mi se va putea pune epidurala. Mai am o intrebare...contractiile dureroase incep imediat dupa ce se administreaza oxitocina sau uleiul de ricin , sau dureaza ceva timp?

33+ cu Sara - Eliza
Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

gatta, si ma bucur ca ai deschis subiectul.

remarc si eu ca, la fel ca la orice tip de nastere, povestile mamicilor difera de la caz la caz. am inteles ca difera inclusiv "ingredientele" folosite pt declansarea travaliului. ulei de ricin, oxitocina ovule, oxitocina perfuzie, calciu perfuzie...
sper sa iei decizia cea mai potrivita pt cazul tau, pt cum doresti tu sa fie povestea nasterii sarei. cred ca epidurala este o solutie eleganta pt vremurile in care traim. ea nu merita orice sacrificiu dar nu se pune problema, in cazul tau, sa alegi sa iti fie mai bine tie si mai putin bine bebelinei. in plus, ai un medic de toata isprava care o sa stie sa te indrume. daca inducerea ar prezenta vreun risc, in general sau pt tine, in special, ti-ar fi spus.

bafta!


irina 33 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Sa scriu si eu experienta mea. UM 04.03.2004, DN 09.12.2004. Pe 9 decembrie mi s-a facut prima declansare, aveam 40 saptamani si orificiul intern deschis, permitea indexul. Mi s-a injectat glucoza, Ca, vitamine B1, B6, C, gluconat de Ca si estradiol forte si nu am experimentat nici o contractie. Unele medicamente erau pentru col sa fie mai moale celelalte cred ca pentru a declansa cxontractii. Pe 14 decembrie cred ca mi s-au administrat aceleasi injectii dar nu am reteta si tot nimic, nu am avut nici macar o contractie. Eu eram stresata ca intasem in saptamana 42 si atunci doctorita m-a chemat pe 17 decembrie la spital in caz ca nu se intampla nimic pana atunci. Pe 17 m-am prezentat ca o floricica la spital fara urma de contractii desi urcasem scari, facusem bai fierbinti si alte prostii. La ora 9 mi-a dat pastiluta magica de pus sub limba, cred ca oxitocina dar nu sunt sigura, la internare aveam dilatatie 2. Cam intr-o ora au inceput contractiile dar nu dese, nu foarte dureroase, eu incercam sa dorm sa fiu odihnita pentru ce va urma. La ora 14 la un control mi s-au rupt membranele si au inceput durerile serioase. Pe la 6 seara aveam dilatatie 6 dar desi aveam contractie dupa contractie de nici nu aveam timp sa rasuflu intre ele travaliu nu evolua cum se astepta doctorita desi aveam si perfuzii sa ma ajute si l-au chemat pe seful de sectie sa discute daca sa-mi faac cezariana. El a spus ca nu, m-a controlat, a incercat sa faca dilatatie manuala si a plecat. Pe la 10 seara aveam dilatatie 8. Am ajuns si la dilatatie 10 dar aveam contractiile rar, mi-au mai pus perfuzii si cam degeaba. Am stat cam o ora fara contractii. M-au urcat pe masa de 2 ori si mi-au apasat pe burta pentru ca eu nu aveam nici o contractie. Atunci a inceput sa se vada capul, mai exact fruntea si doctorita a spus ca nu iese bine copilul, era in prezentatie craniana dar cu fruntea inainte si gatul stramb, iar alta belea fiind si bazinul meu turtit transversal se pare. A bagat mana si l-a impins putin inapoi ca sa poata face cezariana mai ales ca intrase in suferinta fetala. Si la ora 2.45 pe 18 decembrie s-a nascut puiul meu, 3800 gr,a luat apgar 7 pentru ca a fost putin chinuita si a inghitit si meconiu.

Cred ca nu aveam contractii decat datorita medicamentelor pentru ca am luat din saptamana 17 pana in saptamana 32 Alilestrenol si No-spa pentru ca se deschisese orificiul extern al colului, si atunci aveam ceva contractii. Probabil am luat prea multe medicamente de relaxare a uterului si inchidere a colului ca nu a mai reactionat cum trebuie organismul. Copilul destul de mare pentru statura mea de 1,62, bazin turtit transversal. De asta spun ca eu am tinut tare mult sa nasc natural desi doctorita mi-a dat slabe sanse dupa primele 2 tentative si faptul ca nu aveam contractii desi imi baga Ca in vena, colul era "cam necopt" si marginea lui cam tare. Nici copilului nu-i este prea usor sa suporte foarte multe contractii dintr-o data, daca travaliul evolueaza foarte repede. De aceea spun ca fiecare sarcina e diferita si nu se poate sti cum evolueaza lucrurile.

Gatta, atat pot sa-ti spun ca ar fi bine sa ai un col moale si scurtat, sa fie si putin deschis cand faci declansarea, si sa experimentezi si ceva contractii. Altfel asa din senin nu cred ca poate un travaliu declansat sa te ajute sa nasti daca totul este perfect sigilat si nepregatit de nastere. Eu am experimentat contractii multe si ineficiente intr-un interval scurt de timp, dar mi-am propus sa nu tip, plang si am reusit dar strangeam din dinti si ma tineam de diverse. Aici depinde si ce organism ai si cat rezisti la durere, eu am zis ca rezist fara anestezie si asa a fost pana la operatie.

Otilia, sotul Vlad si gogosica Ana Maria (18 Decembrie 2004)
Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput