Viata in Germania (48)

Viata in Germania (48) | Autor: Himmelsduft

Link direct la acest mesaj

cap. 47


despre joburi

www.sdi-muenchen.de/" target="_blank">cursuri pt corespondent limbi straine - 2 ani si traducator - 3 ani (cu diploma)
www.inlingua-muenchen.de/" target="_blank">corespondent limbi straine

Modele pt DAF si DSH, sau in general despre cursuri de lb germana

1
2
www.vhs.de/" target="_blank">vsh
www.canoo.net/" target="_blank">2
3
www.deutsche-welle.de/dw/0,5825,2055,00.html" target="_blank">4
www.goethe.de/ins/de/spr/int/deindex.htm" target="_blank">5
6
7
www.lernenmitspass.ch/links/deutsch/grammatik.php" target="_blank">8
www.duden.de/" target="_blank">8
www.uebersetzung.at/twister/index.htm" target="_blank">9
www.fabouda.de/testdaf.html" target="_blank">10
www.deutsch-lernen.com/" target="_blank">lectii si teorie on-line
www.deutsch-online.com/modules.php?op=modload&name=News&file=index" target="_blank">11
www.iik-duesseldorf.de/Datenbanken/dafueb/" target="_blank">exercitii online
www.schubert-verlag.de/aufgaben/uebungen_a1/a1_uebungen_index_z.htm-" target="_blank">exercitii online
www.learn-german-language-software.com/proftest/tlgertest.htm" target="_blank">un test si exercitii
DAF exercitii
www.mittelschulvorbereitung.ch/" target="_blank">gramatica pe teme
www.schyren-gymnasium.de/gramm/" target="_blank">gramatica pe teme, iarasi f. buna si fain structurat
iarasi gramatica frumos structurata
www.deutsch-perfekt.com/" target="_blank">revista buna de invatat germana


traducator in Nürnberg

Medici de fam, dr in Bayern vorbitori de lb romana,dr in general

1
2
3

dr. Gineco in Berlin medici romani


pregatiri de pasti


Despre Elterngeld, apostile, acte preschimbat pasaport, permis auto

www.finanztip.de/recht/steuerrecht/elterngeld.htm" target="_blank">info
www.ard.de/ratgeber/finanzen/banken-und-geld/elterngeld/-/id=355342/nid=355342/did=484116/4xz148/" target="_blank">info[
tot info

www.zbfs.bayern.de/erziehungsgeld/index.html" target="_blank">Erziehungsgeld

Acte necesare obtinere certificate nastere romanesc


1
2


biserica romana in Offenbach

repere in Berlin

scoli, gradinite

ref la recunoastere studii

www.ra-filimon.de/" target="_blank">cabinet avocat München
www.sperneac-wolfer.de/index.php?id=16,0,0,1,0,0" target="_blank">cabinet avocatura

www.billiger-telefonieren.de/" target="_blank">sunam in tara cu..
www.voipdiscount.com/en/index.html" target="_blank">voipdiscount


Cristina, sper ca sinteti bine si sanatosi. Am citit ca a ajuns plicul de la mine, asa ca m-am bucurat f mult si o sa mai trimit.

Alina, o sa mai scriu si eu pe la subiectul deschis de tine. Noi avem casa noastra, veche dar renovata, dar la o casa trebuie sa faci tot timpul cate ceva, asa ca imi prind si mie bine sfaturi.

Helbi, Vik, Carmi, Tumpi, Didi, Papadie



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Himmel,multumim ca ai deschis subiect .

Fetele,azi am vazut filmul lui Mungiu.Mi-a placut si daca nu l-as fi vazut in limba originala,nu ar fi avut acelasi farmec si nu l-as fi "simtit"la fel.
Sper ca la un moment dat sa apara pe DVD,sa-l poata vedea si sotul meu ca azi am fost la cinematograf cu prietenele .www.evz.ro/article.php?artid=332046" target="_blank">Aici puteti citi ca a mai luat inca un premiu .

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

Mai fetele care dintre voi ati studiat prin Fernacademy? Ati facut cursuri sau facultati?
Sunt recunoscute dupa ce ati studiat, in sensul ca v-ati angajat mai usor sau mai greu?
Astept si eu cateva pareri...

miki-mami de trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

himm, chiar am vb cu fetele din Leipzig la telefon si pareau mai bine dispuse, le-a folosit mult faptul ca altii s-au interesat de soarta lor, ca au primit ajutor. Cred ca s-au simtit mai putin singure, si asta le ajuta la partea psihica. Si avem si vesti bune de la Teo, sper din tot sufletul sa fie bine cand vine dr. american si sa se termine si chinul asta. Au amandoua copii mari acasa, care le asteapta... e greu....


a scris cineva ca de la 01.01.2008 iti poti face firma in Ro si avea activ. aici, unde scrie asa ceva? Mersic!


-----------------------------------------------
Un strigat de ajutor:
Andrei/ Teo / Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

hello germanutze,

iar vin cu o intrebare Am pe cineva care are nevoie de un medicament pt. un copilas de 2 ani. Vrea sa imi trimita reteta din Ro, se elibereaza in farmacii medicamente cu retete din Ro? Nu am pretentia sa fie compensata, doar sa se elibereze.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by maraki

hello germanutze,

iar vin cu o intrebare Am pe cineva care are nevoie de un medicament pt. un copilas de 2 ani. Vrea sa imi trimita reteta din Ro, se elibereaza in farmacii medicamente cu retete din Ro? Nu am pretentia sa fie compensata, doar sa se elibereze.

Monica



acum da, suntem in UE.


-----------------------------------------------
Un strigat de ajutor:
Andrei/ Teo / Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Trebuie sa fac o procura pt tata, sa-i dau dreptul sa faca ce vrea cu masina care-i pe numele meu. Cat ma costa la consulat? Musai sa fie in romaneste sa nu mai plateasca tata traducerea. multumesc mult pt raspunsuri, va pup pe toate!

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Monica, din ce stiu eu de pe site-ul Consulatului de la Bonn, orice procura costa 45 Euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_pur spune:

buna fetelor,


nu prea am timp acum, patrick se trezeste si incepe sa tipe, dar vreau sa va intreb daca vreuna dintre voi locuieste in gelnhausen sau undeva pe aproape ca tare imi e dor sa stau la o cafea cu cineva care vorbeste romaneste. eu sunt in orasul asta de 3 saptamani si cum vremea e innourata si ploioasa ma cam apuca disperarea.

va pup si astept raspunsuri
anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

quote:
Originally posted by maraki

hello germanutze,

iar vin cu o intrebare Am pe cineva care are nevoie de un medicament pt. un copilas de 2 ani. Vrea sa imi trimita reteta din Ro, se elibereaza in farmacii medicamente cu retete din Ro? Nu am pretentia sa fie compensata, doar sa se elibereze.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3




Eu am cumparat un vaccin cu reteta din Ro,dar vezi ca nu toate farmaciile dau.Nu stiu de ce,dar sa incerci la mai multe ca sigur iti dau.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Fetelor poate ma ajutati si pe mine cu un sfat. Masina mea de spalat era antica si de demult si si-a dat duhul. Sambata vreau sa ma duc sa imi cumpar o masina de spalat dar nu stiu de care. Tot ce stiu e ca trebuie sa spele 6 kg, clasa A, si sa nu coste mai mult de 500 de euri (ideal ar fi undeva la 400).

Mergi la inceput