Scaun aproape alb -ce-o fi?

Scaun aproape alb -ce-o fi? | Autor: V. Erica

Link direct la acest mesaj

Ce poate insemna un scaun foarte decolorat, tare?

Ruxi are 3 ani si a facut aseara un pic de febra. S-a mai vaitat de usturimi de ochi (dar asta s-a intamplat rar si nu doar ieri ci, si in urma cu vreo saptamana). In gat, la plamani e ok, a vazut-o un medic. Acum a aparut si problema asta.
S-a mai confruntat cineva cu asta?

Multumesc.


Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Erica, scaunul alb apare in general cind maninci intr-o zi numai lactate. Asta am observat la mine, la copii nu stiu...


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema (2) - Avem PAYPAL - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Poate fi si semn de hepatita. Oricum, intreaba medicul, mai ales ca si starea generala nu tocmai ok.

sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Intr-adevar, unul din simptomele hepatitei este scaunul alb. Ca si urina inchisa la cunoare. Sau oboseala excesiva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Scaunul din hepatita trebuie sa fie alb, precum creta iar urina inchisa si cu spuma(ca berea bruna)!


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Multumesc pt raspunsuri.
Pai o duc si la medic (chiar azi am fost), dar nu mai am rabdare.
Off, banuiam eu ca nu-i de bine.
Ce analize se fac pt a sti sigur daca e hepatita?


Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Din pacate, hepatita se pune in evidenta prin teste sanguine.
Dar sa speram ca nu este hepatita.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Daca ii fac analizele in seara asta (sumar urina, urocultura, transaminaze) sunt relevante rezultatele sau se fac doar pe nemancate?
Mai nou am observat si urina spumoasa ...

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

V ERIKA,multa sanatate fetitei si sa speram ca nu e nimic grav!sa ne tii la curent.

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Mona, multumesc .

I-am facut transaminazele si au iesit ok: NU are hepatita!
Dr. de la Babes zice ca are putin rosu in gat, dar nici eu, nici pediatra n-am vazut asa ceva. O sa ma mai uit, o fi aparut intre timp. Scaunul albicios poate fi si de la ce a mancat (lactate, peste). I-am povestit faza cu facutul pe ea des, si am intrebat-o daca sa-i fac sumar, urocultaura. Mi-a spus ca nu prea sunt relevante, pt ca recoltarea nu se face 100% steril. Dar, pe de alta parte, i-a recoltat pt exudat faringian pe mancate evident, asta ce relevanta mai are? I-a pus diagnosticul angina acuta eritematoasa si mi-a prescris Klacid + antiinflamatoare si antitermice, cica 5 zile daca exudatul iese ok, 7 zile daca nu.
Am vb si cu pediatra pt ca mi se pare ca dr. de spital mi-a dat usor antibioticul si am decis sa-i fac maine dimi exudatul din nou, precum si sumarul urina si urocultura (daca apuc sa incep antibioticul, rezultatele nu-s relevante).
Asa ca-i dau homeopate pt febra s.a. simptome daca mai apar, urmand s-o trec pe antiobio doar daca i se inrautateste starea

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Dana, bine ca nu e hepatita

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput