varice in timpul sarcinii?!

varice in timpul sarcinii?! | Autor: Taty

Link direct la acest mesaj

Ne-am tot gindit si noi cind trebuie sa facem bb si am concluzionat ca ACUM ar fi momentul (de fapt prin septembrie), insa mai sint ceva semne de intrebare.
Eu am un inceput de varice la piciorul sting si niste vene mai pronuntate la dreptul. De asemenea, am vinisoare sparte pe ambele, stiti voi, ca o retea...Stiu ca in timpul sarcinii aceste probleme se vor agrava, stiti cumva metode ca sa nu mi se inrautateasca situatia (care si asa ma necajeste f. mult!)??
O alta problema ar fi aceea a serviciului meu care presupune sa stau 6 zile pe saptamina cu o medie de 9,5 ore pe zi in fata calculatorului! Sunt consecinte negative?
Va multumesc mult! Abia astept sa fiu si eu
Pupici de la Tatiana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

sarcina intr-adevar face sa apara sau sa inrautateasca problemele de genul asta, dar nu le ridica la rangul de "impediment". o solutie ar fi cat mai multa miscare, statul cu picioarele la 45 de grade si "nestatul" picior peste picior. exista si niste creme contra vaselor sparte, dar nu cred ca ajuta prea mult. problema la tine este statul pe scaun 9 ore, asa ca adopta si tu metoda americana si pune-ti picioarele pe birou si tastatura in brate :):) (daca asta nu deranjeaza pe nimeni dimprejur).

pupici si multa sanatate iti doresc. si cand o sa ai bebe o sa vezi ca n-o sa-i mai acorzi nici o importanta acestei probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Multumesc mult, iubibubi! Cred ca asa o sa fie!
Sanatate!
Tatiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chanty spune:

Hi Taty!

Din cite stiu daca ai varice se accentueaza in timpul sarcinii din mai multe motive, cum ar fi greutatea in primul rind, volumul singelui care il ai in corp se mareste cam cu 25% si inima cam cu 50%, deci pompeaza mai mult singe in corp si in mod evident si varicele se accentueaza! Dar, nu te speria! In afara de cremele antivarice care le cumperi din farmacie mai poti achizitiona si ciorapi speciali ptr varice (cei folositi de sportivi si mai nou pe avioane ca sa previna tromboza)! Mai ales daca e sa porti sarcina in timpul ierni e mai bine ca vasele nu se dilata la fel de mult ca si vara!

Si apoi daca e sa se accentureze varicele o vor face, cum ti-e si norocul! Nu e insa motiv de speriat!

Te pupika si spor la facut bebici!:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chanty spune:

Taty,

Am uitat sa iti spun de PC! Din studiile care au fost facute, radiatiile produse de PC nu sint sanatoase nici ptr noi, cu atit mai putin pt bebicii din burtica!...Ce cauzeaza radiatiile astea este ecranul bineinteles! Daca ai ecran plat sau laptop aceste radiatii nu exista pentru ca ecranele sint facute din plasma lichida! Chiar si ecranele antiradiatii (care se pun peste un ecran normal, din ala cu tub inauntru) care exista pe piata permite ca aceste radiatii sa mearga in sus, jos, si in parti ca se ataseaza peste ecran si mai e mica distanta de jur imprejur prin care trec!

Deci daca ai posibilitatea sa lucrezi pe un ecran plat sau laptop ar fi ideal! Daca nu si un ecran protectiv anti-radiant e mai recomandat decit deloc!

Iti tin pumnii!
PA!
muah!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Fetele, eu lucrez de ani de zile cu PC-ul, si tot asa cel putin 8 ore pe zi, dar vad ca primul bebe e ok, are 7 ani si nimic fizic sau intelectual. Am inteles ca pe vremuri intr-adevar erau daunatoare, dar intre timp le-au mai redus din radiatii.

Vene varicoase am si eu de cel putin 15 ani, si adevarat ca s-au accentuat in timpul sarcinii (prima) insa nu foarte tare, si mi-au mai aparut si vinisoare. Inteleg ca se gasesc ciorapi speciali de suport pt venele de tipul asta, sefa mea ii poarta, dar la ea e chestie avansata.

Sanatate si pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavv spune:

Buna , fetelor!
Spuneti-mi si mie de care ciorapi speciali folositi voi? Dintr-aceia albi si grosi sau ca ciorapul elastic culoarea pielii? Care-s mai buni, aveti idee? Eu am de mai multi ani varice , le-am si slerozat, iar acum sunt in 3 luni si de-acum incolo o sa inceapa (totusi sper sa nu) sa se pronunte iara - trebuie multa miscare si... picioarele pe pereti :-)

sanatate multa,
Lavv
(13 sapt si 1 zi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Buna, fetelor!
Chanty, voiam sa te intreb despre ciorapii aia pt. sportivi si pt. calatoriile cu avionul: sunt asa ca niste jambiere elastice? Sau ce am vazut eu era pt. intinderi musculare poate...
Din ceilalti, de supraelastic am folosit si eu inainte cind munceam in picioare si sunt f. odihnitori (e bine de ales compresia cea mai mare) si pot fi luati iarna si ca ciorapi normali (cel putin in Romania unde e frig). Sunt si de diverse culori...singurul lor incovenient era ca imi cadeau si daca porti pantaloni mai strimti se observa...aici se dau si pe reteta compensata daca lucrezi in picioare si ai probleme de acest gen.
In privinta celor grosi, albi n-am fost multumita caci s-au largit repede si imi cadeau tot timpul (nu erau cu totul)...insa pe mine m-ar interesa daca sunt ceva tip jambiere caci fiind vorba de pulpa piciorului doar, as putea sa-i port in continuu caci nu ar tine tot atit de cald ca si ceilalti...Aici sunt 40 grade acum, imaginati-va...
Va multumesc pt. incurajari si raspunsuri, ma simt mult mai linistita deja...
Lavv, spune-mi te rog cum a fost operatia? Sunt sanse sa recidiveze?
Eu am auzit si de ceva tratamente naturiste dar inca nu am incercat! Daca va intereseaza...
Va pup!
Tatiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Buna Taty
Nu faci suficenta miscare, asta e motivul. Incearca sa faci putina alergare, acum, pana ramai, si dupa aia plimbari de vreo 1-2 ore pe zi. Cat depsre PC, singura buba este ca te vei obosi tu mai tare. Depinde si pe ce monitor lucrezi, vorba lui Chanty. Acum eu te sfatuiesc sa nu lucrezi la un monitor cu cristale lichide, gen laptop, pentru ca iti strici ochii. Dar un monitor cu tub plat este ok.

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana spune:

Salut!
Sunt gravida in 5 luni si am aceeasi problema...
Medicul mi-a recomandat un gel: Liotoncare se pare ca face treaba buna , insa nu minuni. Te-as sfatui insa sa consulti un medic inainte de a ramane gravida pt. ca am citit ca se recomanda operarea varicelor inainte de sarcina. Important e sa nu amani prea mult...varicele nu fac asta...
Bafta!
Nana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Dragele mele,
Va multumesc din nou pt. sfaturi. Deja m-am interesat sa-mi cumpar (din buzunarul meu, deh...)un ecran plat si in curind voi face investitia.
Dienuca, ai pus punctul pe i...cred ca trebuie sa-mi iau inima in dinti si sa ma apuc de sport. Ceea ce practic de 2 ori pe saptamina este inotul, dar cred ca nu indeajuns...
Voi consulta si un medic si am sa-l intreb si de Liotoncare, sa vedem ce spune!
Pupici !

Mergi la inceput