Picaturi de nas - de care ??

Picaturi de nas - de care ?? | Autor: ingridnen

Link direct la acest mesaj

Dupa 2 saptamani de gradi, Cristi iar are muci
Pediatra ne prescrie de obicei Olynth sau Vibrocil. Eu una nu prea sant de acord, am patit-o chiar eu cu "dependenta" de Olynth.
Pe de alta parte, doar cu spray Marimer (cu apa de mare) nu fac fata, asta nu decongestioneaza mucoasa nazala si nasul se infunda din nou dupa cateva minute. Acum folosesc Olynth, dar as vrea ceva alternative... voi ce folositi ??

Ingrid si Cristi 4 ani si 8 luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

de Olinth ne cam ferim, folosim Vibrocil sau Pivalone.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Din cate zic medicii,inafara de picaturile care curatza nasucul pe baza de apa de mare,restul cam toate dau dependenta.
Mai nou,noua ne-a dat med pediatru BIORINIL.E cam scump,dar intr-adevar s-a dovedit a fi bun.Insanumai 3 zile i-am pus,tocmai in ideea de a nu forma o dependenta de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daliaailad spune:

Doar ser fiziologic, cat de mult este nevoie! Nu creaza dependenta, nu e nimic chimic (apa cu sare) si desfunda bine nasucul.

Multa sanatate!

Dalia
Bianca (9.04.2001) si Andrei (29.09.2007)

http://by.lilypie.com/X8XZp2.png
http://b1.lilypie.com/Ck8qp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Mie mi-a dat doct Ophtamesone.
Sint picaturi pt nas, urechi, ochi.
Chiar i-a mers bine cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Ser fiziologic de 2-3-4 ori pe zi.Are aproape 5 ani si nu i-am pus decat ser.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Pivalone, a trecut toata raceala in 3 zile (nu e bine sa-l administrezi mai mutl de 5 zile, oricum), totusi intreaba medicul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Ophtamesone contine si sulfat de neomicina,un antibiotic bactericid,iar acest medicament si Pivalone sunt contraindicate in cazul urmarii unui tratament pentru infectii virale cum sunt majoritatea la copii sau in cazul suprainfectarii locului,cand se apeleaza la antibiotice.
Vibrocil-pe perioade scurte,spray cu apa de mare sau,cel mai bine,ser fiziologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Noua orelistul ne-a zis ca Pivalone nu este indicat in raceala pentru ca scade imunitatea; desi pediatra ni l-a tot recomandat si sincer nu i-am mai dat..daca stiu ca poate exista un risc mai bine incerc altceva. In ultimul timp am folosit Colargol-este un medicament preparat si nu prea il gasesti peste tot, dar pt noi a functionat foarte bine.

Poze noi cu noi;
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami2na spune:

Rinophar-solutie salina pentru curatarea nasului,noi suntem multumiti de ea,si avantajoasa la pret!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Pinosol- e cu ulei de eucalipt,menta si inca ceva... E f bun.

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea nasterii

Cand iti vine sa plangi, adu-ti aminte de clipele in care zambeai;
Cand simti ca viata nu are nici un rost gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait,
Cand simti ca vrei sa mori gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca...
Iubeste-ti viata, parintii si prietenii. E cel mai de pret lucru.

Mergi la inceput