Pana cand moartea ne va desparti?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Cred ca un cuplu poate supravietui tuturor vicisitudinilor vietii doar daca se iubesc, se respecta si comunica in orice situatie. Nu stiu daca in zilele noastre oamenii mai cred in iubire ca in povesti, dar cel mai important este ca fiecare sa inteleaga ce vrea celalalt si sa incerce sa se completeze. In cazul nostru eu sunt intr- relatie de 3 ani si cred ca o sa ramanem cat mai mult timp impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

parerea mea este ca exista doua variante:
-cea in care doi oameni se intalnesc, se plac in oarecare masura, se gandesc ca celalalt e ok, se iubesc sau nu, se casatoresc, fac copii, si duc carutza numita casnicie; in acest caz dragostea se termina la un moment dat, dar cei doi raman impreuna, cresc copiii, copiii pleaca, raman doi straini (mai mult sau mai putin);
-cea in care celalalt este sufletul pereche, si cand il intalnesti, stii ca el este. in acest caz...ferice de cel care il gaseste!

omul nu este o fiinta monogama. eu sunt de parere ca poti sa te iei intr-o viata de mai multe ori, eu nu vad rostul de a duce o casnicie in care cei doi pur si simplu nu se iubesc. deci "pana cand moartea ne va desparti", e spalatura pe creier de la popi (a se citi Osho si parerea lui despre religie, asa cum este ea aplicata in ziua de azi).


Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari.danciu spune:

Noi facem 10 anisori cat de curand si ne iubim la fel ca la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thousand spune:

Felicitarile mele ! Rareori aud ceva atat de frumos. Urari de bine, tineti-o tot asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Buna fetelor!

Ma numar si eu printre cele fericite.
Ne cunoastem din septembrie 2000. Am facut nunta in iulie 2009. si in septembrie 2010 s-a nascut minunea noastra, un baietel dragalas. Inca ne mai spunem "La Multi Ani" pe fiecare data de 28. Ne pupam de "noapte buna" si "Buna dimineata", mergem de mana pe strada si facem curatenie impreuna!
Sa fiti iubite!

Mami Anca cu Andrei Ionut(22.09.2010)
Poze Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza2008 spune:

Viata nu e usoara, dar cand imparti greutatile in doi, este mult mai simplu. Noi avem 15 ani impreuna, doi copii ai nostri si i-a crescut si pe ai mei 2 dinainte. Am trecut prin socuri si prin crize care am crezut uneori ca ne vor sfasia. Dar am trecut peste toate si azi suntem puternici. La ultima criza am crezut ca de data aceea chiar voi divorta, dar am trecut peste tot in 24 de ore, pentru ca asa am ales. Chiar si eu ma mir ca acum parca suntem in luna de miere. Mi-e drag ca ochii din cap, ma uit la el ca la soare si el la fel. Cine spune ca dragostea trece? Poate. Daca nu esti atent. Dar poti alege zilnic sa iubesti pe cine ai ales. Uneori pare mai usor sa abandonezi corabia care se scufunda, pentru ca pare un efort imens sa peticesti gaurile aparute. Dar in cele din urma, merita. Casnicia depinde uneori 50% de femeie, alteori 100% dar daca facem ce trebuie se vor vedea roadele. Ei sunt diferiti, gandesc si simt diferit, nu le putem cere sa simta ca noi. Dar cand este sinceritate, transparenta si comunicare, astea duc la o constructie trainica pe care nici un cutremur nu o mai darama. Este adevarat ca e greu sa fii deschis si sincer, dar trebuie. Cand nu te dumiresti ce vrea, intreaba-l "ce astepti de la mine" si apoi spune-i si tu ce astepti. Au si ei aceeasi nevoie de afectiune dar nu o recunosc. Poate ca sa nu se simta vulnerabili si slabi, poate ca nu stiu pentru ca asa au fost educati. Nimeni nu spune ca este usor. Dar e frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

noi suntem casatoriti de 11 ani. ne iubim ca la inceput. nici nu-mi pot imagina viata fara el.Nu suntem perfecti dar ne iubim si ne respectam.

saptamana trecuta m-a luat in brate cand a venit de la servici si mi-a spus:" ca ma iubeste asa de mult cum niciodata nu s-ar fi inchipuit ca poate sa iubeasca pe cineva".

ma simt asa binecuvintata de Dumnezeu ca am un sot ca el.





michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca-Elena spune:

Noi suntem impreuna de 4,8 ani iar anul trecut cand sarbatoream 4 ani de la nunta a venit si cel mai frumos cadou pentru amandoi,fetita noastra.Pentru mine iubirea inseamna respect iar restul vine odata cu acest termen si bineinteles vestitii fluturasi pe care inca-i mai simt sub diferite forme,ca atare cand ma face sa ma simt ca mai frumoasa si importanta femeie din lume dar si cand imi vine sa alerg cu tigaia dupa el(la figurat vorbind).
O reteta concreta a fericirii nu exista dar e important ca amandoi sa tragem la aceias caruta cum se spune.Importanta e atat a femeii cat si a barbatului ca degeaba unul vrea si altul nu.

Bianca mamica fericita de Maia-Stefania 29.09.2010
https://picasaweb.google.com/104558560961453014433/8Luni?authkey=Gv1sRgCIn_lqy8wOWcFw#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_raluca spune:

ne cunoastem de 8 ani iar luna aceasta am facut un an de casnicie. onyx amintea mai inainte ca nu degeaba se spune ca o casnicie este loterie..., cred ca si noi am avut noroc.
am avut fiecare ambitii si orgolii, am crescut si noi in medii diferite dar cu rabdare si iubire am reusit sa ne dezvoltam o lista comuna de valori si in acelasi timp ne-am lasat loc unul altuia sa evoluam.
efortul depus pentru a ne cladi un viitor mai bun ne umple timpul si ne distrage atentia de la micile nemultumiri care apar. sper ca schimbarile aparute odata cu nasterea unui copil sa nu creeze motive de cearta intre noi, ci sa ne lege mai mult.
eu cred in taina casatoriei si consider ca aceasta functioneaza ca o bagheta magica intre doua jumatati, care devin astfel un intreg, pana cand moartea ii va desparti.


Cand oamenii gandesc e minunat. Cand spun ceea ce gandesc devin puternici, iar cand fac ceea ce spun au ajuns intelepti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

19 ani si da, daca ne ajuta DD pana cand moartea ne va desparti. Si nu pt ca spus cineva ci pt ca asa vreau, na

Mergi la inceput