curge sange din nas

curge sange din nas | Autor: SweetRiver

Link direct la acest mesaj

Buna mamici dragi
Fetitza mea are 2 ani si 9 luni,activa,energica,vesela,toate alea....
Ieri i-a curs sange din nas,nu mult ,dar deajuns sa ma sperie

Azi,era la masa se uita pe niste carti si deodata o vad plina de sange,ea mi-a spus ca si-a bagat degetul in nas,lucru care de obicei nu-l face
Ce ma sfatuiti???Sunt speriata
Multumesc mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Poate ca si aerul uscat face mucoasa mai fragila, i s-a intamplat si fetitei mele.
Dar daca totusi e mult sange ar trebui sa ajungi la medic.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ame-mih spune:

Si eu patesc la fel cu baietii mei. Noi am fost la medic si am constatat ca amandoi au vasele de singe foarte subtiri in nas. Ni s-a spus sa nu mai folosim Nurofen (ibubofren) si ni s-a dat o crema preparata la farmacie cu care sa ne dam in nasucuri. Mai bine sa te duci la medic sa vezi ce si cum.
Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si baiatul meu mai pateste (tin minte ca si mie imi curgea cand eram mica). Noi am fost la orl-ist si mi-a zis ca e ceva obisnuit la copii, ca mucoasa e sensibila si capilarele se pot sparge. Ne-a zis ca daca e ceva frecvent sau in cantitati mari sa trecem in ziua respectiva pe la el ca sa vada locul de unde curge. N-am mai ajuns.

Nea zis cand ii curge sange din nas sa-l ridicam in picioarea sa il punem sa sufle nasul si apoi sa facem compresie in nara respectiva cu o bucatica de tifon cu apa oxigenata sau cu picaturi de nas (vibrocil, olint..ce ai in casa).

Mergi la inceput