Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a-3

Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a-3 | Autor: helbi

Link direct la acest mesaj

Va invit cu drag, la un nou capitol!




O varianta de listuta a micilor nostri scolari



Ana (biluta28)-- Scoala gen. nr 22 .Bucuresti

Ana (madishor) - Scoala Eugene Coste (Calgary)

Ana (amai) - Scoala generala nr 97

Andrada (april)

Andreea ( amcris ) - Liceul Stefan Odoblejea Bucuresti

Andreea ( taedi) - Brasov

Antonia (oanagabriela) - College Marie de France (Montreal)

Alexandra (mitzisor)

BIANCA - Elena (helbi) - Martin- Buber Schule, Frankfurt, Germania - 04.01.2000

Bianca (Laura T) - Scoala "Elena Doamna" Ploiesti

Georgiana(camelia72)- Craiova

Ioana (catusha) - Scoala Europeana din Bucuresti

Laura (liliana csaki)- Scoala gen. nr. 11.

Lia (ocu )- - Scoala gen. nr 79 Bucuresti

Melisa (alina71) - Bucuresti - ADA SCHOOL - 06.07.2000

Miruna (zana) - Romania

Oana (CristinaT) - Bucuresti

Sara (Laura XXX) - Targoviste

Sanziana (Cristina)







Andrei (simonasirbu)- - Scoala gen nr 59 Bucuresti

Andrei Roberto (annitha_cl)-- Scoala Gen. Nr. 32-Bucuresti

Andrei (Andruska )- scoala generala nr 197 in clasa IA, Bucuresti

Adrian (cortez)-Scoala Generala nr. 193

Bogdan (Lala_D)- - Scoala gen nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti - 23. 06. 2000 (stangaci)

Bogdan (fannna2003)

Cosmin-Alexandru (RamonaD) - Scoala nr.98-Avram Iancu, Romania - 3. 10. 1999

Cristian ( mercedes) - Scoala gen. 16 Oradea

Darian Valeriu (alba)- Amerikanische Schule in Bremerhaven (stangaci )

David (mimitete)- clasa II , Academie Michele-Provost , Montreal.

Deiu (SiminaF)-clasa II , USA.

Gabi (squrriel) - clasa II C, Scoala generala nr. 51 , Bucuresti

George (Cld) - clasa II , Prahova

Matei (wesel) - clasa II A la Scoala Europeana.

Mihai (Rodica ) - cl II B scoala gen nr 114, Principesa Margareta

Mihnea (veras) - Scoala Generala nr. 193, clasa II B,

Radu(mamimo)- - Scoala gen nr 79 Bucuresti

Raul ( Kitty) - Scoala nr. 10 , Tirgu Mures

Sebi (Alma2006)- - Scoala gen. nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti - 23.10.1999

Victor(cge)- Canada, Scoala Guy-Drummond Montreal - 7.01.2000

Victor(Ana71)-Bucuresti-2.01.2000






Mult succes la scoala scolarilor nostrii, sa fie sanatosi si sa invete cu placere



Prima parte cu emotiile parintilor ( clasa I ):

aici
partea a IIa
a III a
a IV a

Clasa a II a :

1

2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ne bucuram sa va regaim la un nou capitol al elevilor de clasa a 2-a!

Noi am avut un WE cam agitat, caci Bianca se pare ca a facut Magendarmgrippe (cred ca e Enterocolita pe .ro). A varsat, a avut diaree si nici azi nu-i era mai bine, dar a mers totusi la scoala, de unde, pina acum inca nu am fost sunata sa merg sa o iau. se pare ca iar umbla un virus, ca nu e primul caz pe carel aud in toamna asta.

Altfel, si eu sunt f multumita de ea. In perioada asta la germana invata sa scrie scrisori si pt azi au avut ca tema sa-i scrie lui Mos Craciun:-)) Care, chiar azi a inceput sa trimita din cadourile comandate, asa ca, trebuie sa le gasim un locsor sigur pina la Craciun

Vineri au dictare la germana, unde sper sa faca iar fara greseala.

CristinaT ce activitati extrascolare mai face Oana? Bianca numai tenis.

Alina, sper ca nu ma insel......Melisa a fost in tabara in vacanta de toamna, nu? Cum a fost? Nu imi amintesc sa fi citit pe undeva.....Scuze, daca incurc.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Andreia,felicitari pentru initiativa !

Da ,a fost la munte si a fost super OK. Scisesem un mesaj destul de lung in care am relatat "experienta "insa nu stiu ce-am facut de s-a pierdut.Cel mai mult mi-a placut faptul ca au avut 4 instructori (toti f. tineri 18-24 ani) cu multa imaginatie care le-au introdus spiritul de competitie (cred ca visau si noaptea la ierarhia echipelor). Meli a fost incantata ca a reusit sa faca multe "lucruri periculoase" fara sa se raneasca (ea nu sare nici de pe scaun) iar acolo a facut rapelul, urcat pe stanca,tras cu arcul,calarie etc. ..
Echipa ei a luat locul 2,dar a suferit si pt. colegii care s-au multumit cu locul 5 (ca sa vezi solidaritale)

.....dar, mie-mi place cum descrii tu despre scoala de acolo!
m-as muta si maine...

alina71
a fi om e lucru mare...
Aici e povestea Crisei:
http://www.crisa.z1.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

quote:
Originally posted by helbi
Noi am avut un WE cam agitat, caci Bianca se pare ca a facut Magendarmgrippe (cred ca e Enterocolita pe .ro). A varsat, a avut diaree si nici azi nu-i era mai bine, dar a mers totusi la scoala, de unde, pina acum inca nu am fost sunata sa merg sa o iau. se pare ca iar umbla un virus, ca nu e primul caz pe carel aud in toamna asta





poti sa-i dai cateva zile ceai de menta .o ajuta foarte mult sa-si refaca flora intestinala .
multa sanatate !

alina71
a fi om e lucru mare...
Aici e povestea Crisei:
http://www.crisa.z1.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by helbi

Ne bucuram sa va regaim la un nou capitol al elevilor de clasa a 2-a!
CristinaT ce activitati extrascolare mai face Oana? Bianca numai tenis.
Andreia




Multa sananatate Biancai.
face 2 ori pe sapt teatru si de 2 ori pe saptamana balet.


www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 7 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Helbi,

Refacere rapida lui Bianca. Ce ii mai face mina?
Despre dictari: Antonia primeste o lista de cuvinte luni si pina vineri trebuie sa le invete. Saptamina asta sint cuvinte cam grele, cred ca ne vom chinui ceva . La capitolul cadouri, lui Antonia ii plac surprizele, deci nu ne da nici o indicatie...Si ea crede inca in Mos Craciun. . La ei acum tema la scoala este "lupul", au poezie cu lupu', poveste cu lupu', au fost la o ferma de animale si au vazut lupi...au desenat lupi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:



Si noi tot la lectia despre lupi suntem, inainte a fost Hansel si Gretel; in seara asta am facut teatru in living, eram lupul cind eu cind Tudor ; au inceput si cite un verb pe saptamina; pentru dictare au o lista de cuvinte, dar le da 2-3 propozitii in care sunt cuvintele respective incluse+ verbul din saptamina respectiva; avem doua dictari fara greseala, dar inainte sunt cu 2-3 chiar patru (sper sa ramina maximum:)) greseli; nu-mi place ca n-au avut nici o poezie pina acum;

http://www.floriinro.ro/


Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Felicitari copiilor cu activitati extrascolare!
Nu stiu cum de se descurca ca pe noi ne apuca seara cu lectiile aproape de fiecare data. L-am adus si pe tata la noi anume sa inceapa lectiile mai repede, ca altfel, cand ajung eu acasa e 5-6 si e tarziu. Si tot nu ne incadram in zi. Nu stiu ce ar fi facut daca avea si alte activitati. De exemplu, ieri a avut de facut doua materiale, despre pisica si porc. Lectii la romana plus de citit Craiasa zapezii, care are 35 de pagini si de stiut de povestit. Asta de pe o zi pe alta. Apoi la mate probleme ca tema. Mi se pare exagerat de mult pt un copil de clasa a II a. Practic ieri a lucrat acasa vreo 6 ore. Si aproape fiecare zi e la fel. Eu sunt disperata si ingrijorata!

Ar vrea sa faca baschet (fiind inaltuta) insa e prea devreme. Ne-am gandit la tenis de camp. Dar cand ?????? Nu ne descurcam deloc cu timpul. Si mai are nevoie si de timp de joaca, liber.....

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Oana, Bianca mai are mina in ghips pina luni, cind mergem la spital si i se va face radiografie. E ok acum, nu o mai doare, dar e greu la imbracat, spalat (trebuie sa i-o infasor intr-o punga sa nu se ude ghipsul, ca altfel trebuie sa-i puna altul.....).

Dictari ei au nu cu cuvinet (asta faceau in clasa 1), acum au cite 5-6 fraze.......Au dictarea in carte, dar de sapt. Asta se va mentine numai ideea de acolo, propozitiile urmind sa fie schimbate de invatatoare. O sa vedem vineri ce va face.

Anto, Bianca face tenis de 1 an de zile si recent antrenorul spunea ca grupa ei (sunt 4 fetite) e una din cele mai bune grupe pe care le are. Era multumit de ele si evolutia lor. Bianca face odata pe sapt. joia, o ora (cind nu are mina rupta )

La noi ni s-a spus al sedinta cu parintii ca un copil de clasa a 2-a nu trebuie sa stea mai mult de 30 min la lectii, la fiecare materie in parte. Asa sunt gindite temele.Daca le ia mai mult, atunci sa -i urmarim sa nu doarma cu ochii pe fereastra. Asa ca, pt 3 materii, cel mult 1 ora jumate. Daca pe bune dureaza mai mult, ne- arugat sa i-i semnalam.
Ei au inceput de mult cu poezii interminabile:-(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Pt. fetele din RO am o intrebare si o mare rugaminte:
Bianca isi doreste f. mult o carte cu povesti despre si cu Mos Craciun. Vrea in lb. romana, ca in germana are. Acum, intrebarea mea e: ce imi puteti recomanda? Ce exista pe piata? O carte frumos ilustrata, scrisa ca pt un copil de clasa a 2-a (deci, nici fffff mic, dar nici extrem de mare). Nu vreau carte de colora si pe cit posibil, nu de poezii, ca mai avem asa ceva.
M-ar interesa cit de repede se poate, pt ca luni vine cineva aici si as putea vorbi sa mi-o cumpere.
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Andreia, poate gasesti persoana respectiva:
http://www.edituracrisan.ro/index.php?show=status&cat_id=77&status_id=12&page=2&page_size=4&mode=book&book_id=89

Eu o stiu de anul trecut vad ca anul asta au mai scos inca 2 carti de Craciun:
http://www.edituracrisan.ro/index.php?show=cat&cat_id=76

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput