Urgent! - ce medicamente sa dau la bebe de 6 luni?

Urgent! - ce medicamente sa dau la bebe de 6 luni? | Autor: kid

Link direct la acest mesaj

Pe scurt, am fost astazi la medicul pediatru al juniorului pentru ca tuseste si are nasucul infundat, sa-l asculte la plamani si sa-mi spuna daca sa-i dau ceva. L-a ascultat si i-a dat diagnosticul de trahiobronsita si mi-a spus sa-i dau urmatoarele:
1. Ospamox - 3.5ml x 3/zi
2. Nurofen - 2.5ml x 2/zi
3. Eurespal - 3ml x 3/zi
4. Sinupret - 5pic x 3/zi
5. Vibrocil - 1pic x 2/zi
6. Vitamina C - 5 pic x 2/zi
7. Tantum verde - 1puf x 2-3/zi
8. Xyzal - 3 pic x 2/zi
9. Ambroxol - 5 pic x 3/zi
10.Fluimicil? - 2 lingurite la 4 ore
Am luat toate medicamentele, in afara de ultimul, dar mi se par foarte multe pentru un copil de 6 luni. Am fost la 2 farmacii si la ambele mi s-a recomandat sa il duc pe junior si la un alt pediatru pentru control.
Juniorul nu are temperatura, mananca bine, doarme destul de bine, doar ca respira putin mai greu din cauza nasucului infundat, rade, se joaca.
I-am pus sterimar si l-am curatat cu batista bebelusului, dar nu reusesc sa scot mare lucru.
Am sa incerc sa-l duc sa-l vada si alt pediatru, dar maine, acum e tarziu. Nu stiu ce medicamente sa-i dau din lista de mai sus, ca pe toate nu vreau sa i le dau.
Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog?
Multumesc!




Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut


Filme Vladut


www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Bebe di 6 luni are trahiobronsita?
Noi am fost saptamana trecuta la pediatru ca baiatul meu tusea si ii curgea nasul. L-a ascultat si a zis ca are un inceput de bronsita. Precizez ca baietelul meu are 10 luni jumate.
Mi-a dat antibiotic, cortizon, supozitoare si sa ii fac aerosol.
De la pediatra m-am dus la spital sa cer alta parere, pentru ca in afara de faptul ca tusea un pic, mi se parea ok, nu respira chiar greu, se juca si manca ca de obicei.
La spital mi-a zis ca la plamani nu se aude nimic si mi-au recomandat sa mai astept cu antibioticul, iar cortizonul sa-l elimin complet.
Asa ca i-am facut spalaturi nasale, i-am dat spozitoare pentru catar si aerosol. Alex acum e bine, deci parerea mea e ca ti-au dat prea multe medicamente pentru un bebe de 6 luni. Incearca sa ceri si parerea altui pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Neaparat vazut si de alt medic! Asa lista de medicamente mai gasesti la un bolnav cronic, nu la un bebe de 6 luni.
Eu din lista aia nu stiu ce sa-ti spun sa-i dai, aici pentru nas infundat se recomanda picaturi cu ser fiziologic plus pompita eventual si umidificarea aerului. Si eu asta am si facut cu bebele meu, vad ca si tu cam tot asa ai procedat.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

Eu am crezut ca citesc atatea medicamente prescrise la tripleti sau o famile cu 4 membrii in nici un caz la un copil de 6 LUNI,nu ca este mult este exagerat de mult mergi te rog la dr DR STANCIU DE LA BUDIMEX este un adevarat profesionist ,pe bune nu cred ca este cazul de atatea medicamente ,o sacosa,pt asta,sau mai consulta un alt medic neaparat,mergi la grigore alexandrescu ,la un spital sau maine la o clinica oriunde dar nu baga in micut atatea medicamente.

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum 24sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

draga mea, ca si flori, iti spun daca poti ajunge la dr stanciu...ar fi excelent. alexia este pacienta lui de cand avea 9 zile, a fost racita de doua ori, nu a luat niciodata antibiotic, iar tratamentul dumnealui face minuni de fiecare data. iti pot spune ca maine il gasesti de dimineata incepand cu ora 8 la budimex. stiu ca sta numai cateva ore. cred ca vom merge si noi tot maine cu o problemutza...

ce iti pot spune, este ca in tratamentul tau se gasesc si medicamentele prescrise de dr stanciu in raceli. si anume: sinupret, vibrocil, ambroxol...
noua la 7 luni, cu sinupret si vibrocil ne-a trecut in cateva zile.

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaraspt spune:

o lista impresionanta de medicamente. Si care incepe cu antibiotic.
mi se par cam multe si crede-ma ca sunt paralela rau la medicina. dar din ce m-am lovit pina acum am aflat ca pt tuse este ambroxol si eurespal. si ambele sunt pe lista ta. poate sunt complementare, dar tot prea multe sunt si simptomele nu par asa de grave.

asteapta pina miine si mergi la un consult pediatric la o clinica, gen medlife medsana sau cum ti-au spus si fetele la dr Stanciu la Budimex. Nu strica un alt consult, pe cind acele medicante s-ar putea.


Tamara si Matei Alexandru (20 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Kid ,in primul rand, imi pare rau ca treceti prin asa ceva!Cel mai frica mi-e mie sa nu-mi raceasca puiutul.O sa incerc sa te ajut si eu cum pot ca nu prea am experienta.Eu zic ca trebuie sa te duci neaparat sa vezi un alt pediatru.Dar tinand cont ca maine e sambata si poate nu gasesti,din lista aia,parerea mea, e sa nu te grabesti cu antibioticul.Nurofen i-am dat si eu lui Ducu cand a facut putina febra de la dinti,dar 1.5mlx3/zi ,Vibrocilul stiu ca nu e bun fiindca usuca mucoasa(asa mi-a zis dr meu),Vit C xact asa ii dau si eu,iar de restul nu stiu.Oricum,parerea mea este sa nu-i dai inca antibiotic.Cam atat pot eu sa-ti spun.Sunt sigura ca fetele cu mai multa experienta te vor sfatui si mai bine.Curaj si nu fii necajita! O sa treaca. Uite,de la Ducu pt Vladut si multa sanatate!

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

KID, nu s cadru medical si nu pot sa ti spun decat ca mama, ca lista aia e prea mare;nurofen,ambroxol si vit c a luat si fetitza mea. citeste cu atentie prospectele.sunt sigura ca o sa gasesti si un pediatru bun; si daca nu l gasesti maine cere sfatul medicului de familie. baiatul bolnavior.

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Multumesc mult de tot pentru raspunsuri!
I-am dat putin nurofen cand am ajuns acasa, 1ml, dar nu ii mai dau nimic altceva de pe lista deocamdata. Maine sper sa ajungem si la un alt medic pediatru pentru o a doua parere.
Am citit si prospectele medicamentelor si am ramas surprinsa sa vad ca unele nu sunt recomandate copiilor de 6 luni. Nu stiu de ce mi le-a prescris pediatra. Imi pare rau ca le-am si cumparat.
Noapte buna si linistita!


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut


Filme Vladut


www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

kid, e un adevarat coktail monotov....o explozie....amestec de aceleasi substante e periculos, aici de aia s-a si interzis medicamentele ptr raceala ptr bebei ca parintii dadeau supradoze la bebei, si mureau! amestecul e periculos, ptr ca sint unele cu acelasi efect, fara febra ma mir ca a dat amoxicilina(ospamox), eurespal e un sirop antiinflamator e recomandat in bronsita cronica.....nu e cazul la bebeu de 6 luni! sinupret e dat in caz de sinuzite cronice, iar nu cred ca e cazul!, vibrocil e vasoconstrictor.....la ce a dat 2 produse ptr nas....xyzal, este un antihistaminic, se da in caz de alergii, la adulti si copii dupa 6 ani!, ambroxol este tot ptr bronsite la adult numai! de multe ori copilasii asa mici tusesc de la mucii din nas, ca le cad prin git si-i deranjeaza, de aceea tusesc si fornaie. daca nu e febra, nu stiu cum de i s-a dat atit de multe medicamente, medicii or fi platiti de firma producatoare ca altfel nu-mi explic....cere clar inca una/doua pareri inainte sa-i dai ceva. multa sanatate la micut

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by kid

Multumesc mult de tot pentru raspunsuri!
I-am dat putin nurofen cand am ajuns acasa, 1ml, dar nu ii mai dau nimic altceva de pe lista deocamdata. Maine sper sa ajungem si la un alt medic pediatru pentru o a doua parere.
Am citit si prospectele medicamentelor si am ramas surprinsa sa vad ca unele nu sunt recomandate copiilor de 6 luni. Nu stiu de ce mi le-a prescris pediatra. Imi pare rau ca le-am si cumparat.
Noapte buna si linistita!


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut


Filme Vladut


www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia





Si de ce din toata lista aceea ai ales nurofen?
Sincera sa fiu (desi nu sunt pediatru) din toata lista aceea mai bine alegeai ospamox. Bebelusii risca sa se suprainfecteze foarte repede, si , totusi vorbim de o traheobronsita (diagnostic pus de un medic, si inca nu a fost infirmat).
Oricum, daca nu asculti recomandarile medicului ci pe cele de pe forum, de ce te-ai mai dus la el.

Te rog din tot sufletul, ca sa fii sigura, du-te maine la un spital de pediatrie (budimex sau grigore alexandrescu) pentru inca un consult si o opinie. pertinenta.
Riscul ca la varsta asta evolutia sa fie rapid spre complicatii grave, unele chiar mortale este imens, si nu cred ca e bine sa risti.
Daca cel care a stabilit diagnosticul si a recomandat tratamentul este pediatru, cred ca se pricepe mai bine decat noi de aici, care nu am vazut si consultat copilul insa ne permitem sa dam "sfaturi" de cum trebuie tratat.

Sanatate multa si tine-ne la curent!

A, si inca un lucru, la varsta asta, faptul ca nu a facut febra nu sugereaaza neaparat si ca boala nu e asa de serioasa. Dimpotriva


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput