Intrebare: se da ceai unui sugar de 10 zile?

Intrebare: se da ceai unui sugar de 10 zile? | Autor: AndreB

Link direct la acest mesaj

Am copil in varsta de 10 zile care se alimenteaza numai la san. Un pediatru imi spune sa-i dau noaptea intre mese(daca copilul se trezeste) si putin ceai (anticolici eventual)un altul sa-l mentin numai pe lapte matern.Voua ce vi s-a recomandat in legatura cu acest aspect?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

In primul rand, felicitari mami pentru puiut!!

Care ar fi motivul pentru care ti se recomanda sa-i dai ceai la DOAR 10 zile?? Este absolut gresit. Pana la 6 luni e de preferat exclusiv alaptare!! Laptele tau ii tine lui bb si de sete. La varsta asta bb oricum mananca putin asa ca de ce sa-i umpli stomacelul cu ceai? Chiar si cativa ml de ceai inseamna ca acesti ml sunt minus din lapticul lui. E normal ca bb sa se trezeasca noaptea, laptele matern se digera f repede. Asa ca alapteaza in continuare, fara a-i da nici un piculetz de ceai. Offff, ce ti-e si cu sfaturile unor pediatri!!

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Lapte exclusiv cel putin primele luni. In nici un caz la 10 zile.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

In niciun caz. Daca alaptezi copilului nu-i trebuie altceva decat lapte de cate ori doreste.
Mi-e greu sa cred ca are colici la 10 zile.

Roli 31+ cu si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Laptele de mama este cel mai complex aliment pentru un bebe. Nu are nevoie de altceva. In plus, dureaza 6 saptamani sa ti se stabilizeze lactatia. Daca tu ii dai ceai,atunci nu o sa mai ai laptic pentru mai tarziu.

Nu inteleg de unde incapatanarea asta la medicii romani, sa dai la nou nascut ceai si suc de morcov si de portocale.

In fine... sfatul meu e sa nu-i dai ceai puiutului, iar daca o sa inceapa colicii, e de preferat sa incerci altele, de genul, tinut pe burtica, comprese cu apa calduta, tinut mai mult la ragait...

Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Eu iti sugerez sa ii dai san, nu stiu daca ai observat dar la inceputul suptului laptele este mai transparent, ei bine laptele ala de inceput de supt este exact pt sete. Poate sa vrea lapte si de 3 ori pe noapte. Daca e greu sa te scoli, ia-l cu tine in pat si ii dai mai usor pt colici (cand vor aparea) exista mai multe produse, eu de exemplu la al meu ii picur cateva picaturi de sab simplex in gurita si apoi ii bag tzitzi, el suge si sabul ala ajunge in burtica si nu mai face gaze si nu-l mai doare.

ceai se da numai la cei alimentati mixt sau numai cu lapte praf.

Andries

Mergi la inceput