Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

sarcina extrauterina

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

denisa73
denisa73
membru junior

Germany
Gifhorn

1050 Mesaje
1 Prieten(i)

Trimis la - 11/07/2003 :  11:05:15 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui denisa73 Adauga semn de carte la mesaj Trimite denisa73 un Mesaj Privat

sarcina extrauterina

Este posibil sa ai sarcina extrauterina si sa iti vina menstruatia normal?
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - papadie on 24/07/2003 14:45:31
Cami_30hu
Cami_30hu
nou venit

,
36 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/07/2003 :  12:02:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cami_30hu un Mesaj Privat
crede-ma ca nu stiu exact, sper ca celelalte fete care au trecut prin aceasta experienta sa stie.
Cami
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Cami_30hu
Cami_30hu
nou venit

,
36 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/07/2003 :  12:04:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cami_30hu un Mesaj Privat
Am uitat sa-ti spun Bine ai Venit pe forum.
Pupici
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
simiongabriela
simiongabriela
nou venit

Romania, Bucuresti
73 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/07/2003 :  12:43:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite simiongabriela un Mesaj Privat
bine ai venit pe forum.
Acum, ca sa-ti raspund la intrebare, menstruatia nu iti vine "normal" daca ai sarcina extrauterina. Pt ca sangerarea care se datoreaza extrauterinei nu este acelasi lucru cu menstruatia. La mine, eu am avut sangerarea la 8 saptamani de sarcina (deci eu stiam ca sunt insarcinata dar nu stiam ca am extrauterina). Sunt si situatii in care sangerarea survine la 4 sapt. de la ultima si atunci, de multe ori, se confunda sangerarea cu menstruatia. Incearca sa iti faci un test de sarcina si atunci poti stii daca esti insarcinata sau nu. Oricum sangerarea este insotita de durere in special in partea trompei afectate, simti ca iti amorteste umarul si esti foarte palida. Daca te intereseaza mai multe ma poti intreba.

Sanatate

gabriela
mamica dulce
mamica dulce
membru de baza

Germany, Euskirchen
4417 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/07/2003 :  14:22:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mamica dulce un Mesaj Privat
gabriela..eu stiam ca atunci cand ai sarcina extrauterina nu iese la testul de sarcina,doar ecograful poate sa confirme.
si pentru fetele care stiu..cat de departe poate merge o sarcina extrauterina?banuiesc ca se produce avort spontan,daca femeia nu stie ca are extrauterina...
denisa..tu crezi ca e posibil in cazul tau?la eco ce ai vazut?
simiongabriela
simiongabriela
nou venit

Romania, Bucuresti
73 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/07/2003 :  14:40:24 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite simiongabriela un Mesaj Privat
draga mamica,

vreau sa-ti spun ca eu atunci am facut 3 teste de sarcina, primul la 2 zile de la intarzierea menstruatiei si 2 la cele 8 saptamani de sarcina, si toate trei mi-au iesit pozitive (se vedeau clar cele 2 liniute rosii). abia cand au inceput durerile am facut echo si s-a vazut ca aveam extrauterina, dar atfel nu am realizat ca am asa ceva. De aceea am ajuns pana in 8 saptamani. la sarcina extrauterina nu se produce avort spontan, sarcina se dezvolta deci creste-creste pana ce nu mai are loc in trompa si aceasta incepe sa se rupa. De aici provine sangerarea. Deci nu inseamna ca daca ai extrauterina si incepi sa sangerezi inseamna ca oul se elimina.Doamne fereste, oul nu se elimina ci trompa se sparge. Asa ca tot trebuie mers la medic sa-ti inlature oul si sa curete trompa. In nici un caz nu trebuie lasata ca se poate ajunge la ceva grav. Am o pietena care s-a operat din cauza extrauterinei la 4 saptamani ea crezand atunci ca-i venisera rushii.

gabriela
try
try
membru de baza

Donator desprecopii.com
 Canada
4946 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 11/07/2003 :  18:15:05 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite try un Mesaj Privat
La sarcina extrauterina testul de sarcina pe baza de urina iese pozitiv pentru ca organismul secreta hormonii de sarcina, respectiv HCG-ul (el este responsabil pentru inrosirea/albastrirea celei de-a doua liniute). De fapt sarcina extrauterina este o sarcina normala, dar pozitionata intr-un loc gresit.
O alta modalitate de a depista daca e o sarcina extrauterina este testul de sange repetat. In mod normal, nivelul HCG-ului din sange (care este masurat la testul de sange) nu creste sau cel putin nu creste la fel ca la o sarcina corect pozitionata. Exista niste valori intre care trebuie sa se incadreze nivelul HCG-ului in functie de varsta srcinii. In mod normal in primele 2-3 sapt. de la data cand menstruatia ar fi trebuit sa-ti vina, nivelul HCG trebuie sa se dubleze zilnic. Daca nu creste in ritmul normal, atunci sarcina este suspecta a fi extrauterina.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
dana_ene
dana_ene
Balanta (dez)echilibrata

Donator desprecopii.com
 Romania, buzauBUZAU
5395 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 15/07/2003 :  16:12:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite dana_ene un Mesaj Privat
Draga Denisa,

Menstruatia nu iti vine normal cu certitudine in cazul unei sarcini extrauterine.
Asa cum foarte bine ti-a spus si Try, este o sarcina normala, dar pozitionata in afara uterului.
Am avut o sarcina extrauterina si atat testul de sarcina, cat si testul de sange au confirmat doar ca sunt insarcinata.
Culmea a fost ca la ecograf nu mi-au depistat sarcina extrauterina, doar faptul ca nu era nimic in uter !!!!!!!! Verdictul medicului a fost ca am pierdut sarcina !!!!!!! Dar eu aveam sarcina localizata pe trompa !
Deci nu este o certitudine ca poti depista existenta extrauterinei la ecograf !
Tin sa va precizez ca toate acestea s-au petrecut in Canada, nu in Romania asa cum multe fete ar fi tentate sa creada si sa concluzioneze ca "ai nostri sunt prosti" ! Nu, eram in Canada, la spitale dotate cu aparatura sofisticata si tot nu mi-au vazut sarcina.

"Semnul de alarma" a fost scurgerea maronie survenita la 7 saptamani si durerile cumplite de burta si in zona trompei cu pricina !

Iti doresc numai bine si sper ca nu este vorba despre asa ceva !
denisa73
denisa73
membru junior

Germany, Gifhorn
1050 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 24/07/2003 :  14:38:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidenisa73 Adauga semn de carte la raspuns Trimite denisa73 un Mesaj Privat
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri,pana acum nu am reusit sa intru aici,nu stiu de ce.Am scapat cu bine testul a iesit negativ dar eu aveam dureri mari si m-am dus la doctor unde mi-a spus ca am iar un chist.Mi-a dat anticonceptionale o luna Diane 35,eu acum urmez o Procedura FIV.Se pare ca a avut efect anticonceptionalele si nu mai am nici chistul.
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com