sarcina extrauterina

sarcina extrauterina | Autor: denisa73

Link direct la acest mesaj

Este posibil sa ai sarcina extrauterina si sa iti vina menstruatia normal?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cami_30hu spune:

crede-ma ca nu stiu exact, sper ca celelalte fete care au trecut prin aceasta experienta sa stie.
Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cami_30hu spune:

Am uitat sa-ti spun Bine ai Venit pe forum.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simiongabriela spune:

bine ai venit pe forum.
Acum, ca sa-ti raspund la intrebare, menstruatia nu iti vine "normal" daca ai sarcina extrauterina. Pt ca sangerarea care se datoreaza extrauterinei nu este acelasi lucru cu menstruatia. La mine, eu am avut sangerarea la 8 saptamani de sarcina (deci eu stiam ca sunt insarcinata dar nu stiam ca am extrauterina). Sunt si situatii in care sangerarea survine la 4 sapt. de la ultima si atunci, de multe ori, se confunda sangerarea cu menstruatia. Incearca sa iti faci un test de sarcina si atunci poti stii daca esti insarcinata sau nu. Oricum sangerarea este insotita de durere in special in partea trompei afectate, simti ca iti amorteste umarul si esti foarte palida. Daca te intereseaza mai multe ma poti intreba.

Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

gabriela..eu stiam ca atunci cand ai sarcina extrauterina nu iese la testul de sarcina,doar ecograful poate sa confirme.
si pentru fetele care stiu..cat de departe poate merge o sarcina extrauterina?banuiesc ca se produce avort spontan,daca femeia nu stie ca are extrauterina...
denisa..tu crezi ca e posibil in cazul tau?la eco ce ai vazut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simiongabriela spune:

draga mamica,

vreau sa-ti spun ca eu atunci am facut 3 teste de sarcina, primul la 2 zile de la intarzierea menstruatiei si 2 la cele 8 saptamani de sarcina, si toate trei mi-au iesit pozitive (se vedeau clar cele 2 liniute rosii). abia cand au inceput durerile am facut echo si s-a vazut ca aveam extrauterina, dar atfel nu am realizat ca am asa ceva. De aceea am ajuns pana in 8 saptamani. la sarcina extrauterina nu se produce avort spontan, sarcina se dezvolta deci creste-creste pana ce nu mai are loc in trompa si aceasta incepe sa se rupa. De aici provine sangerarea. Deci nu inseamna ca daca ai extrauterina si incepi sa sangerezi inseamna ca oul se elimina.Doamne fereste, oul nu se elimina ci trompa se sparge. Asa ca tot trebuie mers la medic sa-ti inlature oul si sa curete trompa. In nici un caz nu trebuie lasata ca se poate ajunge la ceva grav. Am o pietena care s-a operat din cauza extrauterinei la 4 saptamani ea crezand atunci ca-i venisera rushii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

La sarcina extrauterina testul de sarcina pe baza de urina iese pozitiv pentru ca organismul secreta hormonii de sarcina, respectiv HCG-ul (el este responsabil pentru inrosirea/albastrirea celei de-a doua liniute). De fapt sarcina extrauterina este o sarcina normala, dar pozitionata intr-un loc gresit.
O alta modalitate de a depista daca e o sarcina extrauterina este testul de sange repetat. In mod normal, nivelul HCG-ului din sange (care este masurat la testul de sange) nu creste sau cel putin nu creste la fel ca la o sarcina corect pozitionata. Exista niste valori intre care trebuie sa se incadreze nivelul HCG-ului in functie de varsta srcinii. In mod normal in primele 2-3 sapt. de la data cand menstruatia ar fi trebuit sa-ti vina, nivelul HCG trebuie sa se dubleze zilnic. Daca nu creste in ritmul normal, atunci sarcina este suspecta a fi extrauterina.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Draga Denisa,

Menstruatia nu iti vine normal cu certitudine in cazul unei sarcini extrauterine.
Asa cum foarte bine ti-a spus si Try, este o sarcina normala, dar pozitionata in afara uterului.
Am avut o sarcina extrauterina si atat testul de sarcina, cat si testul de sange au confirmat doar ca sunt insarcinata.
Culmea a fost ca la ecograf nu mi-au depistat sarcina extrauterina, doar faptul ca nu era nimic in uter !!!!!!!! Verdictul medicului a fost ca am pierdut sarcina !!!!!!! Dar eu aveam sarcina localizata pe trompa !
Deci nu este o certitudine ca poti depista existenta extrauterinei la ecograf !
Tin sa va precizez ca toate acestea s-au petrecut in Canada, nu in Romania asa cum multe fete ar fi tentate sa creada si sa concluzioneze ca "ai nostri sunt prosti" ! Nu, eram in Canada, la spitale dotate cu aparatura sofisticata si tot nu mi-au vazut sarcina.

"Semnul de alarma" a fost scurgerea maronie survenita la 7 saptamani si durerile cumplite de burta si in zona trompei cu pricina !

Iti doresc numai bine si sper ca nu este vorba despre asa ceva !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri,pana acum nu am reusit sa intru aici,nu stiu de ce.Am scapat cu bine testul a iesit negativ dar eu aveam dureri mari si m-am dus la doctor unde mi-a spus ca am iar un chist.Mi-a dat anticonceptionale o luna Diane 35,eu acum urmez o Procedura FIV.Se pare ca a avut efect anticonceptionalele si nu mai am nici chistul.

Mergi la inceput