Cadouri de Craciun - capitolul jucarii

Cadouri de Craciun - capitolul jucarii | Autor: Witchie

Link direct la acest mesaj

Ieri am ajuns intr-unul din marile hypermarket-uri din Bucuresti si m-am trezit intr-o mare de jucarii. De parca ar fi explodat o bomba care a lasat in urma munti intregi de cutii colorate, cu jucarii pentru toate varstele si pentru toate buzunarele. M-am plimbat pe aleile dintre rafturile incarcate si le-am privit de-aproape, incercand sa imi dau seama ce as cumpara pentru fetita mea. Am fost absolut coplesita. Nu numai ca am gasit o intreaga posibila zestre – cu aparate electrocasnice – copii fidele miniaturizate ale tuturor celor pe care le cumperi cand incepi o viata noua: masini de spalat, aragazuri, aspiratoare, filtre, cuptoare cu microunde, mopuri si carucioare dar si masute de toaleta cu farduri de jucarie si accesorii pentru infrumusetare, o garderoba cu tot ce-i trebuie unui bebe de plastic, cadita, patut, carucior, biberoane… Ma uitam la culorile pastelate care sclipeau in lumina de neon si simteam o uriasa presiune din toate partile, le-as fi cumparat pe toate, daca as fi putut, desi stiu ca le-as fi cumparat mai mult pentru mine, decat pentru ea. Acasa in camera fetitei nu prea mai incape fetita din cauza jucariilor. Orice jucarie noua e interesanta cam 20 de minute, dupa care zace uitata intr-un colt. Dar vin sarbatorile, desi nu e decat jumatatea lui noiembrie, Craciunul e peste tot prin magazine. Asta e si rau e si bine. Pe de o parte, daca nu ai chef de aglomeratia din decembrie, cumperi de-acum cadourile si le ascunzi pe undeva. Pe de alta parte, prezenta indelungata a decoratiunilor si a brazilor si a ofertelor speciale de Craciun in magazine, in reclame, pe strada, preseaza.
Am deschis aceasta discutie pentru ca vreau sa aflu daca si alte mame simt acelasi lucru ca si mine: ca ar duce acasa toate jucariile din lume, tot timpul, nu doar de Craciun. Si as mai vrea sa incercam sa facem o scurta lista cu jucariile cu adevarat potrivite pentru varstele copiilor, sa nu aruncam banii pe ce ni se pare noua ca sclipeste mai frumos. Pentru ca realitatea este ca toate jucariile astea frumoase pe care le-am lua cu noi acasa, sunt scumpe. Majoritatea pleaca de la 30 de RON. Asadar, ajutati-ma sa concep o strategie. Cate jucarii cumparam de Craciun? Si mai exact, ce li se potriveste la un an, la doi ani, la trei ani, samd?
Astept sugestiile voastre.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Al meu baiat ( aproape 4 ani ) nu e interesat aproape deloc de jucarii. Tot ce am cumparat a fost ptr. ca mi-au placut mie mai mult decat lui. Jucariile lui preferate sunt lego, plastelina , bilele si acuarelele. Ceva care sa creeze, sa construiasca. Aaa, si ii mai plac jucariile de razboi , gen tancuri, avioane, elicoptere , pistoale , dar evit sa ii cumpar, ca mie nu imi plac astfel de jocuri. Asa ca eu cand merg intr-un magazin de jucarii nu prea am ce sa iau, pentru ca dupa 10 minute stiu ca va zacea intr-o cutie.

http://www.copaculdehartie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Baietelul meu e pasionat de jucarii si nu se plictiseste de ele, le redescopera tot timpul. Acum, la un an si 10 luni e pasionat de masinute, lego, jocuri de constructii, jucarii muzicale (gen animalute care canta, vorbesc, rad), tablita de desenat, jucarii de plus, jucariile de la Fisher Price - gama Little People, V-Tech- gama Smartville.
WITCHIE, si eu ca si tine, i-as cumpara toate jucariile din lume, tot timpul, nu doar de Craciun. De altfel, oricum ii cumpar destul de multe jucarii, tot timpul anului, prefer sa ii cumpar jucarii bune, chiar daca sunt mai scumpe, pentru ca stiu ca nu se strica, deci le va avea mai multa vreme.
Cate jucarii cumparam de Craciun? Nu stiu, eu deja i-am cumparat un cal mare, de plus, arca lui Noe, un avion si probabil ca sigur ii voi mai cumpara, nu mi-am fixat un anumit numar de jucarii, dar am inceput sa fac o lista cu ce ar fi cel mai potrivit, dupa parerea mea, pentru varsta lui.


Anda si Mark (16.01.2006)
www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Nepoata mea are 8 ani. Vreau sa-i cumpar un glob pamantesc....si un set foarte fain de chimie........adica e pentru copii dar in care se fac diferite experimente......usoare, fara pericole............sunt sigura ca va fi bucuroasa.





mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magh spune:

Si pentru mine e o problema alegerea jucariilor. Baietelul meu de 1 an si 7 luni prefera jucariilor cablurile, telecomenzile si cotrobaitul prin toate dulapurile. Deci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu ador sa-i cumpar jucarii !
Pana acum, pt Craciun, i-am cumparat un joc cu pinguini super fain, o orga, o papusa bb cu accesorii (tarc, scoica auto, carucior) si mai tre` sa-i cumpar ceva fain
Neaparat carti cu povesti !
Giulia la 3,3 ani se joaca cu papusi, le dezbraca, hraneste, plimba cu caruciorul, plusuri, picteaza, modeleaza plastilina, se maimutareste la oglinda si se echipeaza in printesa



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Am trecut si eu prin sentimentele descrise de tine in weekend . Si m-am bucurat ca avem de unde alege si intentionez sa le cumpar din timp, pentru ca mai incolo nu se vor mai gasi.

Eu cred ca in alegerea unei jucarii pentru copil mai mare (peste 4 ani, sa zicem) trebuie sa te gandesti in primul rand ce i-ar place copilului. Stiu ca ei isi schimba des parerile, dar poate totusi intreband de mai multe ori, facand eventual un ritual cu o scrisoare catre Mos Craciun, ii poti cumpara chiar ce isi doreste.

Si oricum fiecare parinte stie cam ce jucarii prefera copilul lui. Asa ca oricat de tare as fi eu indragostita de puzzle-uri , avand in vedere ca fi-mea nu e deloc interesata, nu il voi cumpara pe al nshpe-lea.

Acum concret la lista ta.

Pentru fetita mea de 4 1/2 ani am luat (sau intentionez sa iau)
- un set de facut margele/bratari, pentru ca este foarte cocheta si are rabdare la activitati manuale si este ceva ce putem face impreuna
- un joc cu pirati, pentru ca a devenit deja ritual ca in fiecare seara sa ii spuna tatal ei povesti cu pirati (care sunt o combinatie intre Robinson Crusoe/Piratii din Caraibe/Toate panzele sus )
- doua carti cu povesti romanesti frumos ilustrate, am descoperit Harap Alb si ii place mult. Am cautat sa fie variantele originale si lungi ale povestilor, deja are rabdare la detalii si consider ca ii dezvolta atentia sa asculte si descrieri detaliate

Pentru fetita de 1 1/2 ani am luat:
- un set de cuburi de lemn de constructie frumos colorate, cu diverse forme (de la IKEA)
- si mai vreau sa iau un joc tot cu forme geometrice magnetice care se lipesc pe o tablita si poti crea modele (l-am vazut pe un site online si cred ca ii va place si fetei mari)
As fi luat si altele, dar are multe de la sora-sa.

Ce stiu sigur ca NU voi cumpara sunt papusi. Au tone, nici nu le mai stiu numarul sau numele, si la toate petrecerile de Craciun de pe la firme sau gradinite oricum asta primesc , parca nu mai au oamenii fantezie...

Eh, si mai am eu pe lista niste extinderi la trenul Thomas dar deja se mareste prea tare bugetul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Si eu am acelasi sentiment cand intru intr-un supermarket, i-as cumpara tot raionul de jucarii daca as putea Totusi de Craciun intentionez sa-i iau ceva potrivit varstei ei (1 si 3 luni in perioada Sarbatorilor) si m-am gandit ca i-ar placea un calut-balansoar potrivit de la varsta de 1 an (am vazut unul de la Little Tikes care e tocmai bun) si i-am mai comandat de la Quelle o casuta cu forme geometrice pe care trebuie sa le puna la locul potrivit, si cu bile care aluneca pe niste spirale. E o casuta multifunctionala, are mai multe jocuri potrivite pentru varsta ei De Mos Nicolae i-am luat tot de la Quelle un puzzle de lemn cu animale care, atunci cand le pui la locul lor, scot sunetul specific acelui animal. Mi se pare o jucarie deosebit de educativa.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Eu am o alta strategie: incerc sa-i imprim fetitei mele dorinta mea. Ilinca era 4 ani jumate si se joaca cu orice prostie. Nu face diferenta intre jucariile scumpe si frumoase si cele vechi si ieftine, asa ca eu fac eforturi sa o invat sa aprecieze ce apreciez si eu adica o jucarie de firma si de calitate. De Craciun e singura ocazie din an in care ii daruiesc o jucarie de firma, nu conteaza pretul, numai sa fie ceva ce nu are si cu multe resurse de a oferi multe clipe minunate copilului.
Anul trecut a primit cel mai frumos si mare bebe interactiv cu portbebe, hainute de schimb, biberon si suzeta. S-a jucat ce s-a jucat cu el dar nu l-a apreciat atat cat merita, cu toate astea inca trece drept o jucarie buna si sta totusi la loc de cinste in casa, nu la fundul unui cos, da asta numai pentru ca am eu grija de el.
Anul asta pusesem ochii pe un My Little Ponny si am dus-o sa i-l arat si sa o incant cu el. Stiu ca ii plac poneii dar ea e multumita si cei mici de plastic care se vand la taraba. Bineinteles ca i-a placut ce i-am propus sa-i cerem Mosului, dar nu sunt convinsa ca asta ar fi ales ea, cine stie ce prostioara ar fi ales.
Apoi m-am mai gandit si aproape m-am razgandit de asta caut acum ajutorul vostru: m-am gandit ca un laptop pentru +4 ani ar fi mai instructiv si educativ si poate si mai usor de depozitat si oricum ceva diferit de tot ce are deja. Acum... noi avem un calculator in casa si avem si jocuri, nu am vazut-o foarte interesata de jocuri electronice sau chestii de genul asta.
Nu stiu, ma mai gandesc dar nu mult ca vreau sa-l cumpar din timp nu sa las pe ultimele saptamani si sa nu mai gasesc decat ce nu au cumparat altii.
Deci va rog sa-mi dati sfaturi cele care aveti My Little Ponny interactiv si cele care aveti laptop din acesta pt copii mai mari, cum se joaca copiii cu ele? ce au invatat de la ele? Ce stiu sa faca jucariile astea?

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

Bun subiect,

chiar azi am aflat ca va veni mosul si la gradi; am intrebat ce si cum si doamna nu era prea incantata, pt ca parintii exagereaza mereu, zice ea. Anul trecut unii parinti au venit cu jucarii ffff scumpe, mari si "lucioase", iar altii le-au pus acolo mere, pere...dulciuri! In clasa la Razva, in acest an sunt cativa copii cu probleme sociale, ajutati de diferite fundatii, iar doamna educatoare normal, se "temea" pt ei, ca vor iesi suparati; dar nu are dece, eu nu-mi duc acolo zestrea si cum duc pentru copilul meu duc si pt ei o masinuta, un joc..si atat!...Dar este adevarat: Exageream...eu de ex, nu stiu ce mai pot cumapara copilului...m-am uitat, m-am sucit, el are de toate, iar ce nu are, este pt ca nu-l intereseaza. Ce vrea si ii scrie de zor li MOSU, sunt acelelasi lucruri: masini, avioane, parcari@@@@@ asa ca pt 5 ani, el astea vrea, nu-i plac robotii, pustile, pistoalele...spidermenii, si ma bucur!

Acum cat a fost bolnav am facut curat la jucarii si voi duce la gradi, un sac! nu mai cumpar decat ce-i este absolut necesar, mai ales ca nu-i genul sa tipe dupa jucarii...cred ca-i vremea pt jocuri si carti...prea multe jucari! cu toate ca ne plac si cred ca saptamanal cumparam masini, o sa ne abtinem!

cu stima,

omul cu... banca la cap! www.bankingjobs.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Exact acelasi sentiment l-am avut si eu duminica intr-un hypermarket (poate acelasi ).

Si eu as vrea sa ii cumpar toate jucariile din lume si, sincera sa fiu, de cele mai multe ori nu ma pot abtine sa nu ii iau tot ce imi place.

Pana acum, la fiecare aniversare sau sarbatoare a primit o sumedenie de jucarii. Pe majoritatea nu le baga in seama, de regula ii place un singur cadou.

Asa ca am hotarat ca anul asta va primi doar un cadou, cel mult doua, dar unul care sa fiu sigura ca ii va placea. Insa cum sa-l aleg pe acela din noianul de jucarii de pe rafturile magazinelor? Cum, cand sunt sigura ca i-ar placea si o masina de spalat si o casa de marcat si un cuptor si casuta mare a printeleselor si, desigur, zecile de printese, ponei si bebelusi cu accesoriile aferente?

Ca si tine, avem deja casa plina de jucarii, nici nu mai putem calca prin sufragerie de muntele de patuturi, bucatarii, scaune de masina si altele asemenea.

Ioana mea, de cand a inceput sa se joace a aratat o pasiune nebuna pentru bebelusi, apoi pentru papusi de toate felurile. Acum, la 3 ani, le face mancare, le culca, le spala, le organizeaza gradinita, le spala rufele, le piaptana, asa ca cele mai potrivite cadouri pentru ea sunt diferite accesorii pentru papusi sau obiecte casnice.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra
casatoria civila, burtica si Dodolina piticuta pana la 8 luni, poze noi
poze si mai noi
nanusha la 2 ani
3 ani!
nunta si luna de miere
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput