gravide care fac clexane

gravide care fac clexane | Autor: monalac

Link direct la acest mesaj

sunt insarcinata in 9 saptamani si am fost depistata la coltea cu lupus anticoagulant,drept pt care tb sa fac clexane de 0,2 ml.eu mai am un baietel de 2 ani si 10 luni si am facut trat si la sarcina cu el...mi ar placea,daca mai e vreo graviduta cu acelasi tratament,sa schimbam impresii.

Mami de Cris

Poze Cris

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Mona , cine stie , poate in curand o sa am si eu noroc si vine bb si la mine . Eu cum o sa am test pozitiv o sa intru imediat pe clexane , asta e nu am ce face.
Zi mi tu ai invatat sa ti le faci singura ?
Ce faci cu dr , mai mergi la dr Tutu sau ramai la dr Pacu ?
Iti mai spun inca o data , m am bucurat enorm de tare cand am auzit ca bb e bine , este intradevar un mare luptator si Dzeu va iubeste mult
Tinem legatura , te pup

http://tt.lilypie.com/0fu5p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

marynic,iti tin pumnii sa se intample cat mai repede!eu la sarcina cu cris am avut asistent care venea acasa in fiecare seara,dar acum am ajuns la concluzia ca nu imi mai permit sa l platesc,asa ca,asta seara,mi a facut sotul injectia si n a facut o prea rau!o sa raman la dr pacu,desi nu stiu cat se pricepe la acest sindrom,insa dr tutunaru nu are tp de o gravida cu probl serioase,iar eu am nevoie de cineva care sa mi raspunda la tel si care sa mi raspunda la intrebari.
tu stii cumva,cand vei ramane gravida vei face clexane si vei lua in paralel si aspenter?ca mie dr urleteanu mi a spus sa le iau pe amandoua,insa dr pacu mi a spus sa fac doar clexane.de 0,2 deocamdata,desi dr urleteanu m a pus sa fac de la inceput de 0,4.nu stiu ce sa mai cred...

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Mona , in mod normal dr mi a zis ca trebuie sa iau si aspenter , chiar si acum preconceptional ar fi trebuit sa iau , dar nu pot pt ca eu fac alergie la aspirina ,deci nu voi lua
Mi a spus ca in situatia asta , voi intra direct pe clexane 0,4 , acum nu stiu...intai sa ramai eu gravi si apoi voi vedea sigur ce fac
Te pup

http://tt.lilypie.com/0fu5p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

marynik,tu la ce dr ginecolog mergi?si la cat tp mergi la fundeni?tu la cate sapt ai pierdut sarcina?

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Eu am pierdut 2 sarcini , ambele la 5 sapt si cateva zile
La fundeni am fost de vreo 5 ori pana acum , de fiecare data LA a iesit pozitiv , ultima oara am fost in sept , si mi a zis sa nu ma mai duc pana in ianuarie , asta in cazul in care nu raman pana atunci , cum raman mi a zis sa ma duc imediat ce mi a iesit testul pozitiv si o sa intru direct pe clexane
Pe timpul sarcinii mi a zis ca o sa merg des sa mi faca dozarile
Oricum , acolo sunt ff multe gravide care vin si din cate am observat eu le cheama ca o data pe luna
Dar dr Avram nu ti a spus nimik de tratament , nu ti a zis sa mai te duci pe timpul sarcinii la dozari ? Adica tu cum vei stii daca doza de 0,2 e corecta ? Mie normal mi s ar parea ca hematologul sa ti dea tratamentul , off nu stiu ...sunt si eu asa de ametita cu sindromul asta ...O sa merg si eu la coltea la sf lunii , sunt curioasa cum o sa iasa si acolo si ce o sa mi spuna dr .


http://tt.lilypie.com/0fu5p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

marynic,tu stii cat costa o doza de clexane de 0,2 ml in farmacie?ca eu am gasit pe cineva care lucreaza la un depozit farmaceutic si mi le da cu pretul de depozit,respectiv 10ron fiola.in plus,med meu de familie a sunat la o farmacie din oras si farmacista i a spus ca s ar da clexane gratuit,dar doar in nu stiu ce concentratie.si med ginecolog mi a spus ca ea stie ca se dau compensat.unde as putea sa aflu asta cu siguranta?

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Mona, cel mai bine ar trebui sa stie medicul tau de familie, pt. ca el detine listele de medicamente compensate/gratuite. din cate am vazut pe net (daca dai un search, gasesti), pe listele de pe site-ul www.casmb.ro/lista_medicamente.php" target="_blank">CASMB nu figureaza; din cate am inteles de pe nu'sh ce forum, cica au fost compensate pana anul trecut (si, intr-adevar, pe liste vechi, 2003-2004, ele apar).
pe de alta parte, stiu ca dr. hematolog recomanda atat tratamentul, cat si dozajul (inclusiv aspenter, daca el considera)...cand mi-am facut eu analizele (la fundeni), eram singura gravida sanatoasa de pe-acolo, restul (si erau f. multe) venisera sa-si repete analiza, pt. o eventuala modificare a medicatiei; hematologul recomanda, iar ginecologul isi da acordul. stiu ca se face periodic, cam la 2 luni, parca. eu am fost la inceputul lui decembrie trecut si mi s-a zis ca, daca ginecologul nu observa la eco nu stiu ce modificari pana la sfarsitul lui ianuarie, inseamna ca totul e ok si sa nu mai duc.

mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Mona , eu m am interesat la farmacie despre pret si mi a spus asa: o cutie cu 10 fiole de 0,2 costa 101.5 ron si cea de 0,4 costa 174.6 ron
Despre faptul ca ar fi compensat eu nu stiu nimik , toata lumea pe care am intrebat o mi a spus ca nu e
Daca afli ceva sa ne spui si noua

http://tt.lilypie.com/0fu5p2.png

Mergi la inceput