Cand incepe travaliul??????

Cand incepe travaliul?????? | Autor: gio

Link direct la acest mesaj

Ieri am fost la dr si mi-a spus ca pot naste oricand: col sters, dilatatie 1 cm, bb cu capul jos de tot.... In timpul sarcinii am tot avut contractii si am luat muuuulte medicamente, pe care de ieri nu le mai iau (Gynipral, No-spa). Ideea e ca dr mi-a spus s-o sun la orice semn de nastere, numai ca eu nu-mi dau seama daca se intampla ceva sau nu. Dureri am ca si pana acum (jos, ca acelea de ligamente). Asta nu s-a schimbat fata de acum 2 luni, de cand tot "nasc prematur". Contractiile sunt mai dese, dar neregulate: 10 min, 5 min, 20 min, 40 min. In schimb, simt de vreo saptamana niste intepaturi pe unde banuiesc ca ar fi colul care intr-adevar s-au intetit. Dar nu am dureri ca la ciclu, nu am dureri de spate. In afara de situatia in care mi s-ar rupe apa, altfel nu cred ca-mi voi da seama.
La voi cum a fost (mai ales daca ati avut colul scurtat si contractii in timpul sarcinii)? Ajutati-ma sa "ma luminez" ca tare mult n-as vrea sa nasc acasa!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loremari2000 spune:

Buna, poate reusesc sa te luminez putin.....n-a trecut asa mult timp de cand am nascut(4 luni) Spre sfarsitul sarcinii si eu am avut contractii ca tot timpul ma gandeam...a venit sorocul...Dupa ce am fost la doctor si mi-a spus ca am colul deschis 3 cm, au mai trecut vreo 2 saptamani pana am nascut.Contractiile sunt dureri regulate, mai intai la intervale mari 20-30min, care te pot lasa si sa dormi, apoi incep sa fie mai puternice si mai dese.Daca esti la prima nastere nu alerga la spital imediat.Mai dureaza pana nasti.Oricum travaliul are durerile sale specifice pe care nu ai cum sa le confunzi, mai ales ca sunt foarte regulate.Ai grija de tine si nastere usoara si mai ales nu-ti fie frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Eu n-am avut contractii in timpul sarcinii, dar de cand mi-a zis doctorul ca s-a scurtat colul si copilul e foarte coborat si pot sa nasc oricand, au mai trecut cam doua saptamani pana am nascut. Si eu imi faceam probleme ca n-o sa-mi dau seama cand incepe travaliul si toata lumea imi spunea ca nu se poate. Oricum, mi-am dat seama ca e ceva mai deosebit cand am avut prima contractie suficient de dureroasa ca sa ma trezeasca (si eu nu ma trezesc cu una, cu doua).

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moto spune:

Nici eu nu am avut contractii dureroase la inceput ..pe parcurs ce treceau orele sintem dureri ca la ciclu ,nici apa nu s-a rupt nici prin cap nu mi-a trecut ca o sa nasc ma gandeam ca mi-a tras curent la spate si mi-am pus ceva cald la spate mai aveam 3 sapt pana sa nas si uite am nascut dupa 14 ore de contractii suportabile... spun eu 10 ore dar apoi putin mai dureroase ...daca incepi sa sangerezi si sa cada dopul gelatinos poti sa nasti intr-o zi sau cel mult 1 sapt ...depinde... si ce mai poti face tu, poti sa iei o oglinda si uita-te singura sa vezi cat de dilatata esti ..mie nu mi-a trecut prin cap sa ma uit si am ajuns la spital aproape in ultimul moment.....Nastere usoara Delia si bb-ul Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Draga Gio,

Iata ce spune teoria: http://www.bioport.ro/Bioport/Nasterea.html

Sau:

SEMNE CARE ANUNTA DEMARAREA TRAVALIULUI
- Durerea de spate, asemanatoare cu durerea de menstruatie
- Pierderea dopului gelatinos (sange in cantitate redusa amestecat cu mucus)
- Diaree sau constipatie
- Senzatie sau stare de voma
- Presiune pelvina
- Fisurarea sau ruperea membranelor
- Contractii uterine, care apar initial ca o senzatie de disconfort, rare si neregulate, si care pot sa devina dese, regulate si mai puternice

CE FACEM DACA OBSERVAM ACESTE SEMNE?
- Daca s-au rupt membranele, plecam imediat spre spital
- Daca apar contractii dureroase, asteptam pana cand devin regulate, la 15 minute, avand timp suficient sa ne facem bagajul de internare
- In caz de sangerare moderata, plecam imediat spre spital
- Daca nu mai simtim miscarile fetale foarte active, solicitam Salvarea spre spital

ACTELE SI CELE NECESARE PENTRU INTERNARE
- Buletin de identitate
- Adeverinta de salariat
- Cartea gravidei cu toate analizele efectuate in timpul sarcinii
- Lucruri personale: pijama, halat, papuci, obiecte pentru toaleta, prosoape, lucruri intime, tampoane, vata, lichide energizante, hrana usoara, etc.
- Orice obiect personal care v-ar face confortabila sederea in spital (walk-man, casti, fotografii de familie, amulete, etc.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Travaliul poate sa inceapa cand te astepti mai putin. Eu stiam ca mai am aproape 2 sapt. pana la nastere, cand am fost ultima oara, intr-o vineri, la ginecolog. Marti dimineata, medicul de familie imi spune ca, capul bebelusului este in jos, dar nu a intrat inca, in canal. Dupa-masa, incep sa simt niste dureri in partea inferioara a abdomenului. Ma gandeam ca am racit. Dureri de sale, cum auzisem ca te iau cand incepe travaliul, nu aveam. Noaptea, simteam durerile astea mai pronuntate din cand in cand. A 2-a zi, miercuri, tot asa....dureri in abdomenul inferior, mai ales cand ma asezam pe ceva. Ma simteam mai bine daca ma plimbam. Asa ca, dupa-masa am iesit cu sotul, sa facem ultimele cumparaturi pt. bb. Noaptea durerile au inceput sa fie mai dese, dar la intervale neregulate de timp. Cand la 30 de min., cand la 15, cand la 20 si tot asa. Deja, cronometram, ma gandeam ca, pana la urma, durerile astea sunt contractii. Desi, abia fusesem la medic si nu mi se spusese ca s-ar putea sa nasc mai repede. Si abia intram in saptamana 39 de sarcina. Cand am fost la baie am vazut ca sangeram un pic. Ei, atunci am zis, la spital cu mine. As fi vrut sa mai aman pana dimineata, era abia 2 noaptea, dar sangerarea aceea l-a speriat pe sot, care nu a vrut sa mai asteptam nici un pic. Degeaba am incercat sa mai trag, eu, de timp.
La spital mi s-a zis ca am colul deschis de 2 cm si ca voi naste peste vreo 12 ore. Deci, incepuse travaliul, iar eu credeam ca am racit.
Nastere usoara iti doresc !

Nina & Nina-Cristina (1 an si 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Multumesc mult pt raspunsuri si pt incurajari, si sper si eu, ca si voi, ca-mi voi dea seama cand se va intampla. Tineti-mi pumnii.
Gio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

gio mama hai sa-ti zic...
eu in timpul travaliului cautam pe net definitia la contractii ...hihi...tot asteptam sa se contracte ceva. m-au apucat neshte dureri cumplite pe la doo dimineata (exact ca durerile de ciclu) si m-am gindit ca poate ar trebui sa inceapa...asa ca m-am dus la baie sa ma "gatesc". eu credeam ca-i ca la carte...pina nasc dureaza doishpe ore. in timp ce faceam dus s-a rupt si apa (dar eu nu m-am prins) si dupa douazeci de minute fugeam pe scari in jos la masina cu viteza vintului si cu celularu la urechi urland la doctor. in 3 ore am nascut (si a fost prima nastere!!)
cind te apuca o sa stii cu siguranta :))
bafta mare.

anda & bb edi
http://users.pcnet.ro/scpcnet/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chanty spune:

Moto, am si eu o intrebare! Cum poti sa vezi daca esti dilatata, cu oglinda sau nu, ca doar colul e dilatat.....sa nu ma sperii si sa imi zici ca si vagina se dilata 2-3 cm cu 2 sapt inainte de nastere! O fi o intrebare stupida, dar sint pietrificata incercindu-mi sa-mi imaginez astea! Tks! Sint la prima sarcina, asta explica ignoranta cred.

Si mai vreau sa va intreb ceva! O prietena de-a mea mi-a spus ca in urma cu ani de zile in Romania li se punea femeilor un sac cu nisip pe burtica imediat dupa ce au nascut sa le ajute sa se retraga uterul, stiti cumva de aceasta practica? Si daca e adevarat cam cite kg sa fi cintarit saculetul ala?

Va pupika!
Chanty si bobocel de 26 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Nu stiu, mai Gio, pt ca si eu le astept !!! Noroc ca ai postat tu mesajul asta...mai aflam si noi la ce sa ne asteptam...Le multumesc si eu fetelor care ne raspund. Ma gandeam ca poate ai si nascut deja!!! Daca nu, o lasam pe maine??? Mi-a zis cineva ca 13 le poarta noroc racusorilor...Asa sa fie oare?

Ce am inteles eu si de la soacra-mea(stii ca e dr) e faptul ca atunci cand incep contractiile este imposibil sa nu-ti dai seama...Doare al naibii...Dar mi-o fi zis asa ca sa ma "incurajeze" ...
Iar miercuri cand am fost la spital-dr mea era de garda-am vazut o graviduta care nu mai putea de durere, nu putea nici macar sa stea jos, dar e drept ca ea avea deja dilatatie 7 asa ca nu se pune...noi ne intrebam de fapt cum incepe totul. Eu una de-abia astept sa experimentez...ca sa treaca si sa-mi tin mai repede printisorul in brate.

Te pupic,

ALINA

PS- Si - CURAJ - ca mult a fost, putin a ramas...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

draga mea, eu am nascut acum 4 saptamni dupa ce trei luni am luat la greu antispastice.fetitza e o dulce si e f bine(doar ca nu prea papa:)))in ciuda tonelor de medicamente care imi era frica sa n-o afecteze.
la mine s-a declasat cu caderea dopului, o chestie gelatinoasa si urata si crede-ma ca e imposibil sa nu-ti dai seama care sunt contractiile adevarate.
iti doresc nastere usoara si sanatate tie si la bb
va pupam

cristiana si bb Theodora Alexia

Mergi la inceput