are cineva rh negativ?

are cineva rh negativ? | Autor: Tecky

Link direct la acest mesaj

sunt gravida in 7 saptamani si am rh-ul negativ.Desi doctorita mea m-a asigurat ca nu vor fi probleme si am citit si multe lucruri pe net despre acest lucru sunt totusi ingrijorata.Exista vreo mamica printre voi cu rh negativ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:



cata inocenta :). Da, mai sunt mamici cu rh negativ. Nu fi ingrijorata. Sotul ce rh are? Esti la prima sarcina?

uite aici se mai discuta :
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=109161

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

sunt la prima sarcina si sotul are rh-ul pozitiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

stai linistita, in mod normal nu ai de unde sa ai anticorpi anti Rh, fiind prima sarcina. Dar, vei face dozarile in timpul sarcinii, pentru mai multa siguranta. Te va indruma medicul tau. Vei fi bine, relax. Si eu am rh negativ si totul a fost ok. Sarcina usoara!

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

multumesc Essea pt incurajari.Tu la cate saptamani ai facut prima dozare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Tecky,cauta la odisee, exista acolo 2 capitole despre Rh negativ, al 2 lea ar trebui sa fie la pagina 3-4.sunt acolo multa mamici sau viitoare mamici in aceeasi situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am RH-, sotul Rh + si avem 2 copii.

La prima sarcina nu sunt probleme (daca au fost pierderi de sarcina spontane sau provocate nu se mai considera prima sarcina). In timpul sarcinii trebuie sa faci dozari hormonale- analize de sange, la institutul hematologic. Dupa ce nasti se va stabili Rh-ul copilului si daca e - =ok, daca e + ar fi bine sa faci un vaccin care-ti va asigura o a doua sarcina fara probleme. Atentie, acest vaccin trebuie facut in primele 72 de ore de la nastere.

sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Si eu am Rh negativ si am nascut un baietel care are Rh pozitiv. Stai linistita, nu ai de ce sa-ti faci griji, doar sa spui tot timpul cand dai de medic/asistenta/moasa noua ca ai Rh negativ, ca ei sa fie constienti de asta si sa-ti faca analizele sau injectiile care trebuie.

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) [/blue][/b]

Mergi la inceput