CERTIFICAT DE NASTERE

CERTIFICAT DE NASTERE | Autor: yurika

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor imi puteti spune si mie in cit timp a-ti primit codul numeric .
O prietena de a mea a facut certificatul de nastere la Ambasada Romaniei in Japonia iar cind a plecat in tara ,au trimis-o la Bucuresti pt codul numeric .iar acolo i sa zis ca nu ii poate trece codul numeric in certificat pt. ca cei de la ambasada nu au trimis actele copilului .
In cit timp se poate primi acest cod cum ati procedat
Va rog frumos daca imi puteti spune
Va multumesc!

Yurika&Mark

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Intreb si eu: la ce trebuie acest cod? Nici fata mea nu are codul numeric trecut dar are certificat de nastere atat romanesc cat si international, pasaport, permis de sedere....
Mai trebuie codul?

Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yurika spune:

Nu stiu ce sa zic dar cred ca acel cod numeric are si el un rol nu ?
Acel nr arata (cred) ca copilul este inscris,asa te cauta dupa codul numeric
e@persoana are acel cod numeric
Toate cele bune!

Yurika&Mark

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Draga Yurika,eu i-am scos Amirei certificatul de nastere in decembrie 2001,iar in aprilie cand am plecat acasa Amira avea facut numai doua vaccinuri,BCG si un DPT,iar la 4-5 zile dupa ce am ajuns in Ro trebuia sa-i fac al doilea DPT asa ca am mers la circa sa ma interesez daca mi-l pot face.In primul rand mi-au cerut certificatul de nastere dar cand au vazut ca nu are trecut cod numeric personal m-au trimis la starea civila unde se inregistreaza la noi nou nascutii sa mi-l treaca.M-au plimbat putin pe drumuri din comoditatea lor (vezi nu se putea deranja functionara de acolo sa dea un tel la BUC sa intrebe de cod) si ar fi vrut sa ma trimita pe mine resonal sa-l iau.I-am zis ,stai cucoana ca nu e chiar asa usor,eu am un copil de alaptat crezi ca ma urc in tren sa plec cu el la Bucuresti?Pana la urma a fost simplu,cu un tel s-a rezolvat,actele erau deja trimise de ambasada noastra,dar trecuse ceva timp de cand scosesem eu certificatul.Au si ei perioadele lor,cand trimit valiza diplomatica in tara.De aceea nu stiu exact cat dureaza pana ajung,cel mai bine intreaba-l pe consul ce sanse ai avea prin septembrie??
Te pup,Nicole&Amira

Mergi la inceput