plita vitroceramica electrica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Nu am, stiu ca e si pe 3 intervale, dar oricum era o gluma....ca doar nu sta sa gateasca noaptea

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

si eu am insa nu am platit curentul pana acum (din alte motive). Il voi plati de acum incolo.. (din pacate). Chiar azi am discutat cu cineva la care am vazut plita vitroceramica si mi-a spus ca tocmai i-a venit facura de regularizare de la electrica ( cea care vine o data la 3 luni, pe baza curentului efectiv consumat, nu estimat) si mi-a zis ca a fost in jur de 4 milioane si ceva...
Ca si termen de comparatie, nu trebuie luat PC-ul ci fierul de calcat. Daca te uiti pe o specificatie tehnica, un ochi are intre 1400W si 1700W , cam cat un fier de calcat mai slab. Eu am stiut din prima ca va fi mai scump dar asta am vrut.
off topic - cireasa pe tort: am uitat odata ceva pe foc, apa din ibric s-a evaporat si smaltul ibricului (nu era de inox) a ramas pe plita !! Functioneaza plita dar are o mica pata ... nu mai este impecabila ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Eu am plita vitroceramica si cuptor electric din 2004. Mie mi se pare mult mai usor de intretinut decat aragazul pe gaz, sau chiar cel electric, cu plite. Pentru curatare se poate folosi produsul acela cu ceva abraziv in el. Da luciu frumos plitei. Exista si un fel de dispozitiv de curatat in caz de arsuri, ceva dotat cu o lama. Se poate folosi si orice alt produs degresant.

Cuptorul meu este dotat cu piroliza (nu sunt sigura de termenul folosit) dar cert e ca am scapat de corvoada curatirii lui. Programez pe curatare si dupa ce se termina programul dau cu buretele umed...

Modelul meu este destul de vechi, avand in vedere cate au iesit acum pe piata. Dar nu este chiar limitat... Iar de consum este clasa A, deci iar nu stiu cam cat ar consuma. Cred ca depinde de fiecare model. Trebuie vazut din timp. Cert e ca la noi totul este electric si gatesc la 2 zile, spal de 2 ori pe sapt, plus incalzirea la 3 camere, apa calda... si ne duce iarna (deci in perioada de folosire max a mai tuturor electricelor) cam la max 200 E pe luna. Vara avem si facturi de 50-80...

Asadar, eu sunt multumita de folosirea plitei si chiar o recomand, numai sa fie aleasa cu cap.

Numai bine!


Mitza cu bb2 si Miron Radu (06 oct. 2004)

Nazdravanii de sept-oct 2004 la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

lorena, multumim pt. sfaturi... ce insemna "sa fie aleasa cu cap"? sunt ceva caracteristici de care sa tinem cont?
Cineva mi-a mai "bagat un cui" zielle trecute; ce ne facem cu penele de curent, care din pacate sunt dedstul de dese in Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Nu are nimeni "aragaz" electric?... In caz ca da, cum este cuptorul? Sunt si cuptoare pe gaz cu autocuratare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Chiar nu inteleg intrebarea prima?Cum e cuptorul electric?De cuptor pe gaz cu autocuratare eu n-am auzit,insa fetele de afara ma pot contrazice,ca sunt multe firme pe care nu le cunosc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

EU am vazut de curand plita vitroceramica pe gaz.
Exista asa ceva sau a fost doar o gresala?
Si cum se comporta sticla, nu se zgarie mai usor decat inoxul?

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Plita vitroceramica de la Zepter este mobila (o pui unde vrei), e prin inductie si consuma intre 600w si 1,5 kw/ora sau cam asa ceva (am uitat, dar cred ca gasiti pe site-ul lor); daca gatesti in vase Zepter, timpul consumat nu e cu mult mai mare decat flacara unui aragaz, dar nu produce caldura.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

quote:
Originally posted by ali

EU am vazut de curand plita vitroceramica pe gaz.
Exista asa ceva sau a fost doar o gresala?
Si cum se comporta sticla, nu se zgarie mai usor decat inoxul?

ali



Eu spun un DA hotarat pentru plita vitroceramica pe gaz si cuptor electric. Plita este tare sensibila, eu chiar nu stiam la inceput cum sa o curat. Se curata mai greu, trebuie sa fie mereu impecabila, lucioasa, fara pata. De zgariat nu se zgarie, daca stii cum sa o cureti si binenteles daca o intretii. Eu am curata-o chiar si cu burete care nu zgarie si nu a patit nimic. Am folosit doar produse de curatat speciale pentru vitroceramica. Pe mine m-a incantat tare mult, faptul ca e si digitala si pot selecta timpul de ardere pentru fiecare ochi in parte. Poti pleca linistit , fara grija ca ceva se va intampla.
Cat despre cuptorul electric...o minunatie. Nu mi-as mai dori vreodata cuptor pe gaz.Pentru ca sunt o pasionata a gatitului si nu credeam in calitatile cuptorului electric, m-am lasat cu greu convinsa. Va pot spune doar ca preparatele sunt cu totul si cu totul altele, gustul este deosebit. Are multe functii si programe prestabilite, autocuratare, intr-un cuvant totul este super usor.

Oricum, factura de gaz si cea de curent nu au fost niciodata uriase, chiar si in lunile in care gateam (pentru ca de regula eram tare ocupata si nu apucam sa stau pe acasa).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

constul energiei pt un oki folosit la putere maxima la o plita cu inductie clasa A pentru o per x de timp reprezinta 45% din costul utilizarii la ac parametrii ai unui oki de la o plita pe gaz - asa scrie in pliantul furnizorului nostru de energie la lectia de "economii".
ii cred ca ceva de genul asta ne-a spus si nenea de la magazin cand am cumparat-o, dar nu mai tineam minte cifrele.
nu stiu cum e cu vitroceramica, dar cu inductia ai mai multe trepte si intr-un min iti clocoteste apa in oala, iar cand vezi ca se revarsa continutul ai apasat pe un buton si se linisteste instant ...
singurul - : nu toate oalele se pot folosi la plita de genul asta.
eu votez cu ambele maini "pentru"

ana si alexandre (17.02.2006)

Mergi la inceput