plita vitroceramica electrica

plita vitroceramica electrica | Autor: manumanu

Link direct la acest mesaj

feteloooor, ajutati-ma si pe mine cu un sfat! Imi plac foarte mult plitele vitroceramice electrice si tare as vrea sa imi instalez una... am intrebat in stanga si in dreapta si am primit tot felul de pareri, insa neavizate (nimeni nu avusese asa ceva): ca ar consuma foarte mult curent, ca ar trebui un circuit electric separat etc!

Una peste alta, as vrea sa stiu daca renteaza sa-mi pun o astfel de plita (acum am un aragaz clasic pe gaz) si daca da, ce marca sau ce caracteristici ar trebui sa aiba (mai ales consumul, dar si eficienta) si ce cuptor s-ar potrivi (cineva m-a sfatuit sa pun plita electrica, dar cuptorul sa il las pe gaz). Ce ziceti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu am, dar le prefer pe cele pe gaz.
Eu te-as sfatui invers, cuptor electric si plita pe gaz.
Nu stiu cit consuma...
Se curata relativ usor, oricum mai usor decit cel pe gaz.
A mea are hota incorporata. Daca mai vrei detalii caut cartea tehnica si-ti spun ce mai scrie pe acolo.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Eu am plita electrica de 4 luni si sunt tare multumita de ea. Nu iti pot spune cat consuma sau care e gradul de rentabilitate vis a vis de cea pe gaz ca nu am facut niciodata calcule de genul asta. Mie mi se pare ca se curata tare usor (cu detergent special pentru suprafete vitroceramice si cu ceva ustensila pe care o primesti cu plita). Eu mi-am luat Bosch ca era in aceeasi gama cu cuptorul.
Stiu ca electricianul a proiectat de la inceput sistemul cu circuit separat pentru plita (am stiut mereu ca asa vreau). Si mai stiu ca circuitul electric de la noi din casa e de 25 de Amperi si ca nu sunt probleme (plita, cuptor electric, uscator de haine, masina de spalat si tot felul de alte aparate electrice).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Nu ne-ai spus de care vitroceramica vrei:cu inductie sau electrica?
Cele cu inductie sunt tot timpul reci,in contact cu metalul oalei se produce inductia si se incalzeste continutul..Consuma cam 7.8kw/h pe toate zonele de gatit la maxim.
Cele electtice sunt cele la care se inroseste zona de gatit.Acestea consuma cam 6.6kw/h pe toate zonele de gatit la maxim.
Tu stii casa,stii cat de mult gatesti.
Iti propun ca si varianta plitele pe gaz,dar cu suprafata de cuart(sticla).Au si cei de la Bosch,si cei de la Ariston,si gasesti destule variante de culoare incat sa se potriveasca cu bucataria ta.
Stiu ca este descurajant consumul,insa cati din noi folosim cele patru zone de gatit in acelesi timp,la maxim?Un ochi electric,folosit o ora,consuma cat consuma un calculator cu un monitor clasic intr-o ora(nu vb de monitoarele LCD).....eu ti-am dat un exemplu,decizia iti apartine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

noi avem plitä si cuptor electric.firma bauknecht.instalatie separatä nu avem,stäm la bloc,despre consum stiu cä sunt clasa energeticä A si despre utilitate pot sä-ti spun cä sunt super.si eram reticentä cä de,invätatä cu aragazul .... dar acum sunt foaaarte multumitä.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

quote:
Originally posted by ni-na

Iti propun ca si varianta plitele pe gaz,dar cu suprafata de cuart(sticla).Au si cei de la Bosch,si cei de la Ariston,si gasesti destule variante de culoare incat sa se potriveasca cu bucataria ta.



Am vazut si eu acele variante... nu stiu insa daca se curata la fel de usor ca si cele cu suprafata complet plana. In plus, aspectul estetic este cu totul altul la cele electrice (cele pe gaz au ochiurile foarte mari, cu gratare metalice destul de "badarane"). Sau cel putin ce am vazut eu.

Multumesc pentru detaliile privind consumul, nu prea stiu ce inseamna in comparatie cu gazul, sa intreb pe cineva care se pricepe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Sunt de acord cu Ramona in legatura cu cuptorul electric.In legatura cu plita,ai vazut modelul TD641 de la Ariston?Nu au gratare intregi,ci pe ochi.Oricum,cele electrice sunt superbe,am facut pe avocatul vorbind de cele pe gaz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

Am plita electrica Electrolux, de aia la care se inrosesc ochiurile si e perfect plana. Nu ii trebuie circuit separat, doar impamintare tre' sa aiba priza. Consumul e ok, adica nu am cascat ochii mari la factura [la cite alte dracii electrice avem in casa, e chiar de mirare]. Curatarea, evident, e super-usoara. Iar mincarea se face repede, nu cred ca e vreo diferenta de timp fata de aragaz. A, si are si un buton de "incuiere", ca sa nu ii vina idei copilului [daca aveti] sau pisicii [eu am]...

Una peste alta, sint foarte multumita de plita electrica. De cuptor nush' ce sa zic, ca n-am deloc [si regret acu'].

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Am si o noutate, cel putin din cate stiu eu despre piata romaneasca: am vazut acum un catalog nou Quelle cu electrocasnice si sunt acolo niste "aragazuri" (impropriu spus) cu plita vitroceramica si cuptor electric... AEG/Electrolux, faine-faine si muuuult mai ieftine decat plita+cuptor+mobila de incorporare... poate fetele din strainatate sa ma ajute cu un sfat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Recomand plita vitroceramica. Aam si aragaz clasic, pe gaz, dar vara era cumplit sa faci porumb fiert Ce ar fi in pluus la fact de energie electrica fata de cea de gaz se regaseste in economia de la aerul conditionat. Costuri mari ar fi daca ai avea restaurant acasa., Dar si asa ..iti poti schimba tipul de abonament la electrica, cu unul diferentiat pe intervale orare

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Tu ai un astfel de abonament ?
Nu stiu cat e de convenabil, trebuie sa ai cel mai mare consum noaptea (in cazul abonamentului diferentiat pe doua zone orare ).

Mergi la inceput