retete arabesti/ramadan (4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Monica,ce simpatica esti si harnicuta.spor la bucatarit si vacanta placuta in Romania.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nour spune:

Primiti o novice?!? Sunt o catastrofa in ale gatitului... pt asta imi iau toate meritele Sotul o poate confirma

Bine ca nu functioneaza la el mottoul cu: Dragostea trece prin stomac, ca nu mai vedeam decat praful lasat in urma lui. Dar sunt aici sa invat... imi dau silinta.

38s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Wellcome, Nourico, unde fusashi pina acum? Felicitari pt. sarcina, mai ai putin! Daca dincolo n-avusashi timp sa bucataresti, aici o sa gasesti si timp si retete iar Monica e chef, eu m-as face cit China daca as gati tot ce face ea
Tine aproape si nu vei regreta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Nouraaa!
Bre,ai plecat si m-ai lasat cu hint-ul "plastelina" de mi-a zis omul foarte amabil"copiii au plastelina nu?ia fa-ti o beutura!"

Eu am dat bir cu fugitii,n-avui timp de scris iar citeodata nici de bucatarit!
Nu mai scriu ce am facut zilele astea pt. ca nu-i nimic arabesc si ma fugareste Monica!
VA pe toate!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna dimineatza ,
mey iar speriati fata ca eu sunt bau-bau?
Nour bine ai venit aici la noi, sarcina usoara cat ti-a mai ramas si nastere la fel de usoara...bb sanatos si papacios, somnoros si necolicos
hannen, leao ...de ce nu zici, de ce nu zici ce ai facut? nu vrei sa ne dai idei, nu?
dodo asa crezi tu ca eu nu-s cat china...da sunt
Ortansa, le-am facut alor mei fate...au fost Super incantati...le-a placut mult.
in seara asta fac Shaworma ca am procurat tot ce-mi trebuie
norocutza ma las, ma las...dar imi place mie nebunia asta si nu ma pot abtine sa nu fac cate ceva....
sa nu va mai zic de alex cand m-a vazut ca rupeam lipiile pentru fate a sarit in sus cat casa...dar totusi putin dezamagit...aaa...am crezut ca fac mama lui Ali asa ca tre' s-o fac si pe-asta
va pe toate va las o dar din aia braziliana nu arabica
o zi minunata

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nour spune:

quote:
Originally posted by hannen

Nouraaa!
Bre,ai plecat si m-ai lasat cu hint-ul "plastelina" de mi-a zis omul foarte amabil"copiii au plastelina nu?ia fa-ti o beutura!"

Eu am dat bir cu fugitii,n-avui timp de scris iar citeodata nici de bucatarit!
Nu mai scriu ce am facut zilele astea pt. ca nu-i nimic arabesc si ma fugareste Monica!
VA pe toate!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati



HANNAN hai ca l-am intrebat acum pe socrul meu... se numeste Liban arabi sau Mura... e un fel de guma de mestecat, plastilina. Nu stiu cum sa iti spun... plastilina asta o pui in apa si o lasi peste noapte dupa care dimineata il dai pe gat E cam nasol la gust... dar buuuun.

DODO pup fata frumoasa... Ce fac prichindeii?

MONICA de as putea sa gatesc si eu ca tine... fericire. Dar promit ca stau cu caietul in fata si notez tot... asta pana nu mi-o iesi bebeika de la cuptor ca dupa sa vedem cine mai are timp

38s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

nour, lasa ca se face bbitza mare si gatiti amandoua asa fac eu cu ruxi...ea ma ajuta( a se citi incurca) fiindca imi pune ingrediente in plus de-am ajuns sa masor faina sau ce trebuie si sa o pun masurata intr-un castronel ca altfel ma trezesc cu toata punga de faina pusa si rade...se distreaza probabil cand vede "disperarea" de pe fatza mea

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

hello,hello

in sfarsit mai bag si eu nasul pe aici pt. ca am cu ce ma lauda:-D


am facut azi kabbe cu iaurt,se face destul de usor.va dau reteta si pozele maine ,probabil:

pt. kabbe
-400 gr carne(vita,oaie) tocata
-2 pahare burghul inmuiat in apa
-1 ceapa
-2 lingurite sare
-piper,un parf de scortisoara

Se amesteca toate ingredientele in robotul de bucatarie.se pune la rece pt. 15-20de minute

Se prepara umlutura:
-200-300 gr carne de miel tocata
-1 ceapa mare- 1 lingura boabe de pin
-sare,piper
Se caleste ceapa,apoi se adauga carnea si se asezoneaza,sareaza.Se calesc putin boabele de pin si se amesteca cu carnea

Se fac sferele de kabbe umplute si se prajesc usor in ulei.


O jumatate de pahar de orez se fierbe intr-un pahar de apa pana orezul e bine patruns(cca.15 min).Se adauga 1 kg 500 gr de iaurt si se mai fierbe putin.Se freaca separat 2 linguri de faina(sau amidon) cu putin apa si se amesteca in iaurt. Se adauga sferele de kabbe.Se sareaza,se adauga si 2-3 catei de usuroi pisat.Se presara menta uscata maruntita-se sareaza,pipereaza dupa gust.

Sfatul meu este sa aveti preparate sferele de kabbe cu o zi inainte si apoi sa purcedeti la gatit.ia mult mai putin timp.

pofta buna!

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Ortansa
eu azi am facut din nou fate si shakshouka
zilele astea vreau sa ajung la magazinul arabesc unde mergeam eu de obicei(de fapt o macelarie buna ) in care fac in fatza ta niste hamburgeri din oaie si vita nemaipomeniti(atunci pe loc taie din oaia atarnata in carlig, ia o bucata de vita, o da prin masina le baga la presa, condimenteaza si gata!) sa iau si file din piept de pui din acela condimentat si poate gasesc si bombitele alea de carnaciori...nu stiu exact cum se numesc...dar oricum eu cand intru in macelaria aia zau de n-as manca si carne cruda asa pofta mi se face.
trebuie sa mai exersez ca zilele astea am sa am musafiri (prietena mea si sotul ei sirian) si sa nu ma fac de ras
fug sa pun reteta Ortansei la listuta
va pe toate

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

fetelor sunt incintata de retetele voaste!
imi place sa gatesc uneori dar lectura retetelor e si mai placuta:nu ingrasa!
caci sunt grasa si incerc sa mai ma subtii nitel!retetele voastre orientale sunt sublime!eu ador menta,dar n-o prea folosesc ca altii(sotul!)sunt conservatori!asa ca acum gatesc mai fad ca sa mai dam jos ce-am acumulat dupa sarcina!am bebe mare(2ani si 2 luni_simon)!si scump!
cum sa postez oare o poza,ca habar nu am?

Mergi la inceput