micii campioni

micii campioni | Autor: Tala

Link direct la acest mesaj

noi am avut nu una ci mai multe experiente proaste cu clubul asta. spargand gheata si trecand de mitul ca sunt fff solicitati si pretiosi, va intreb (evident pe cei care ati fost pe acolo): cum vi s-a parut? sincer...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

chiar asa, si eu sunt curioasa cum e...chiar ma gandeam sa-l dau pe fi-miu acolo.
Am si sunat prin septembrie si aveau doar un loc liber martea pe la 11...ceva de genul asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Am fost anul acesta cu copilul la acest club cand am fost in Romania si ca sa va spun drept mi-a placut. Este curat, ai loc sa-ti schimbi copilul si sa-i faci dus, este cald (poate prea cald), poti sa usuci parul copilului cu foenul daca doresti asta. Daca ai nevoie secretara iti cheama un taxi. Toti instructorii sunt destul de experimentati si am inteles ca sunt trimisi periodic la niste schimburi de experienta in Franta. Tanti Sultana patroana clubului mi s-a parut un pic isterica cand am vrut sa fac poze copilului (copilului meu pentru ca stiu foarte bine legea din Canada) si cand i-am cerut relatii despre alte cheltuieli care ar fi suplimentare. Eu ceram una ea spunea altceva si pe un ton cam ciudat. Ma rog una peste alta eu am fost multumita. Nu am fost decat de 4 ori pentru ca nu puteam sa stau mai mult in Romania dar am considerat ca dupa ce am vazut cam ce trebuie sa fac cu copilul in apa ca sa nu-i fie frica iti trebuie cam intre 4 si 8 sedinte. Copilul meu avea atunci 8 luni si cu toate ca-i dadeau dinti si era destul de marait instructorul l-a facut sa uite de toate. Invata sa se scufunde in apa fara sa-i fie frica. La o sedinta nu fac mai mult de 2-3 scufundari , asta pentru ca nu se doreste a crea o impresie negativa despre apa. In rest e joaca si i se toarna apa in cap, prinde jucarii pline cu apa iar in ultimul sfert de ora e numai joaca tocmai pentru a nu se desparti de apa ca de ceva neplacut chiar daca la o scufundare mai ia ceva apa la bord. O sedinta tine cam 45 de min in functie de disponibilitatea copilului, poate sa tina si 1 ora dar in general am vazut ca dupa 45 de min nu mai e dispus.
Eu am fost destul de multumita numai ca ora la care ma duceam era cam pe muchie de cutit cu ora de somn a copilului(ora 12). Sunt foarte aglomerati si abonamentele pe timp de vara se fac inca din aprilie-mai.

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

pentru cei care vreti sa dati cu banii de-azvarlita, cum am facut noi, hai sa va spun: poti sa ai norocul sa dai peste un instructor experimentat sau un incepator. poti sa ai ghinionul sa-ti scape copilul in apa (la propriu). poti sa ai ghinionul si mai mare sa te astepte in miezul iernii cu usile deschise la sala de piscina asta in timp ce iesi cu copilul ud din vestiar (si sa-ti raceasca 2 saptamani apoi). pot sa-ti mai dispara si lucruri din vestiar...Concluzia: copilului meu i-a placut de mii de ori mai mult la mare decat la piscina, iubeste apa oricum, dar conteaza si ca instructorii sa mai aiba chef de munca si eventual sa ai o fatza mai de vip...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Daca tu numesti a fi in shlapi, short si tricou ca ai fata de vip...asa o fi. Nu mi-a disparut nimic cat am fost acolo. Am vrut sa le dau niste atentii in ultima zi si cu mari insistente au vrut sa primeasca. Erau niste chestii indiene native care se agata la gat din metal ordinar dar foarte frumoase. Oricum nu trebuie sa te sperii ca copilul ia ceva apa in gura sau se scufunda ceva mai mult decat o faci tu cu el la baie. De aia e centru de inot ca sa invete. Mie mi s-a parut prea cald acolo poate si pentru ca am fost prin iulie august acolo si erau caldurile alea nbune dar nici ei nu deschideau piscina. Eu pe Tudor l-am obisnuit sa doarma si la -20 grade pe balcon cand era mic. Il infasuram in paturica si ii lasam fetzisoara afara si dormea de nu se poate. Nu mi-a racit decat cand am ajuns in Romania de la aerul conditionat. In rest nu am avut niciodata probleme cu el.

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

"Mister" are 2,4 ani si mergem acolo de patru luni. Este ok. "Mister" nu mai urla cand ii facem baie la cap :D. Instructorii sunt unii mai profi altii mai putin. Pe unii ii place, pe altii asha shi asha (adica urla toata ora: cand intra in apa, cand sta in apa si cand pleaca din apa - de ce pleaca :D). Momentan noi suntem f multumiti. "Mister" este diagnosticat cu retard psihic si motor. Acum:

se tine mai bine pe picioare,
are nishte muschiuletzi de toata frumusetea,
parca nu mai are ditamai groapa in coshul pieptului,
face bicicleta,
isi coordoneaza mishcarile maini-picioare,
nu mai schioapata asha de evident de piciorushul drept (doctorii neurologi spun ca este displazie de sold si nu are legatura cu pareza pe care o are pe partea dreapta, doctorii ortopezi spun ca este de la pareza pe care o are),
tine bila in manutza f bine acum,
arunca bila chiar si cu mana dreapta,
si-a imbogatzit "vocabularul" (unu-doi-tei shiiiii!!! aca-bila-susu de la "arunca bila sus"),
nu mai trebuie sa se bage si sotul cu el in apa; acum shtie ca noi il ashteptam in ante-camera si el trebuie sa se joace in apa cu instructorul,
sunt curati (sper sa nu ia ceva de pe acolo)

Ca parte mai rea: Cand il scufunda mai ia apa la bord, tati si instructorul ii spun bravo! (ca a intrat cu capul in apa si nu a plans). El a priceput ca e foooarte bine sa bea apa cu gura direct din apa din cada in care se spala, si mai si inghite!

Conditiile sunt cele descrise mai sus de MI-RO. La inceput am acceptat ora de la 14:00-15:00 - fix in mijlocul somnului si dupa 3-4 sedintze de urlete ne-au propus o ora mai rezonabila: de la 10:00 - 11:00.

La acest moment sunt multumita si ma tzin cu dintzii sa platesc in fiecare luna si sa mergem la sedintze. Desi multa lume spune ca aruncam banii pe fereastra si ca exercitiile se pot face si acasa in cada, ei bine nu este adevarat. Pentru noi este un pas inainte, este o placere sa vedem cum descopera si alta lume si se mai deshteapta (ca d-ul Goe ce sa facem :.

Mergi la inceput