sac embrionar

sac embrionar | Autor: maitreyi

Link direct la acest mesaj

buna seara la toate burticile.
avem si noi o problema...sunt insarcinata in cca 6 saptamani de la conceptie (de amenoree ar fi f multe asa ca dr au zis sa nu calculam dupa amenoree). pana acum la echo s-a vazut doar sacul embrionar...in 4 saptamani avea 4.4 mm, la 4 zile dupa avea 8.2mm si dupa alte 4 zile avea 1.3 cm. aseara am inceput sa sangerez si la echo s-a vazut sacul embrionar 2,5 cm cu vezicula embrionara opaca si fara embrion. dr a zis ca e posibil oprit in evolutie si resorbit. dr mea din iasi a spus sa mai asteptam ca sarcina e mica si de asta nu se vede embrionul inca.
intrebarea mea este:
ce inseamna vezicula embrionara opaca?
poate intr-adevar sa apara embrionul?

multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Vezicula embrionara opaca= adica membrana care inveleste embrionul e mata. Asta cred ca inseamna! Fii optimista atata timp cat ti s-a spus ca sunt sanse!

Alina-Mirela cu DAVID 27.06.2007
David
Cum a aparut Printul!

Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

multumesc pt promptitudine :*
totusi, faptul ca e mata nu inseamna oare ca nu mai hraneste bebelusul? dr n-a exprimat asa ceva dar parca asa a lasat sa se inteleaga...of

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Asa am avut si eu la una din sarcini, iar la 9 sapt. cand trebuiau sa se vada bataile inimii , la mine nu erau , pt. ca sacul embrionar era gol. Asa ca mi-a dat dr. niste pastilute si am eliminat si sacul, fara chiuretaj. Dar BHCG nu ti-au facut ? Pt. ca daca e ceva in neregula acolo se vede cel mai bine. Pt. ca nu creste ca intr-o sarcina cu embrion.
Eu sper sa fie bine pana la urma.

www.flickr.com/photos/10675576@N07/sets/" target="_blank">Noi 2 singurei

Cum creste motanica nostra

31+ bb PATRICIA ALEXIA

AMR 9 SAPTAMANI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

am facut la inceputul sarcinii beta hcg-ul la distanta de 2 zile si a crescut, s-a dublat, etc. acum cica nu prea as avea de ce sa il fac pt ca trofoblastul oricum da drmul in circulatie hormonului si fara embrion in sac. de asta mi-e frica...ca s-ar putea sa nu mai fie embrion in sac...asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Eu la 9 sapt am facut prima eco si sarcina avea 2,5 cm si se vedea bine si embrionul, chiar se vedea cum se misca si avea activitate cardiaca. Posibil sa ai o sarcina mai mica, nu te ingrijora. Nu la toate fetele e la fel.

16 cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

la noi sacul are 2,5 da' nu se vede decat vezicula embrionara...pana saptamana trecuta nici vezicula nu se vedea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucasS spune:

eu zic sa mai astepti, sa mai mergi si la un alt ecograf, pt ca acum depinde si de cat de performant este ecograful ca sa se vada sarcina ta, iar daca ti-a facut eco abdominala sigur nu avea ce sa vada, iti trebuie neaparat eco transvaginala

21+ Lucas


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

mai asteptam oricum...cu speranta ca bebe va creste sa-l vedem si noi :) ultima echo am facut-o la pantelimon ca numai acolo erau de garda...si a fost transvaginala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Eu prima ecografie am facut-o la 8 saptamani,ecografie abdominala,am vazut embrionu' si inimioara lui batand.
Poate nu e calculat bine de la conceptie
Vezicula embrionara opaca inseamna ca nu poti vedea.
Nu lua nici o decizie deocamdata,mai asteapta...
Iti doresc sa fie bine.
De sangerari ce ti-a spus doctorul?

Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien(a crescut Sebastien)
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
varsta Sebastien
botez Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

e calculat bine...e corelat echo cu beta-hcg-ul si amandoua aratau pe 26 octombrie ca eram in 4 saptamani si 1 zi. azi ar fi fix 6 saptamani si 1 zi. cand am sangerat am mers la medic la echo la pantelimon si au zis de vezicula opaca (cea de la care a inceput topic-ul de fata :) ) si a mai zis ca e decolat sacul putin inferior.vb cu medicul meu din iasi constant prin telefon si la recomandarea lui am bagat 6 utrogestan intravaginal pe zi si no-spa injectabil la nevoie. de alaltaieri insa n-am mai avu contractii iar de ieri nici sangerari. dr meu din iasi n-a zis nimic de vezicula opaca...a zis si el ca e mic si sa mai asteptam 2 saptamani...dar daca eu sunt in 6 saptamani de la conceptie nu inseamna la o menstruatie normala 8 saptamani? bine...la mine ultima menstruatie a fost pe 1 septembrie deci clar nu se pune...dar sa zicem ca ar fi 8...ar trebui sa apara inimioara...asteptam echo urmatoarea sa ne lamurim.

Mergi la inceput