Pentru secretii galbene in nas trebuie antibiotic?

Pentru secretii galbene in nas trebuie antibiotic? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Fiica-mii a inceput iar sa-i curga nasucul, niste secretii cam galbui. Am sunat la pediatra, mi-a zis ca nu e in Bucuresti si ca vine peste 2 zile. Si ca secretiile galbene din nas sunt semn de infectie la sinusuri si trebuie sa ii dau antibiotic. Chiar asa o fi? Febra nu are, mai tuseste (dar de tusit tuseste de vreo 2 saptamani, a ramas cu tusea dupa viroza), chiar e cazul sa o bag pe antibiotic?


Fiecare zi are doza ei de amaraciune. Nu iti amari si mai tare ziua de azi, gandindu-te si la amaraciunea zilei de maine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

eu nu i'as da, sub nici o forma. eventual picaturi pt nas cu putin antibiotic (gen betabioptal, sau preparate in farmacie). daca nu are febra, nu are puroi pe amigdale sau mai stiu eu ce... de ce sa ii dai antibiotic ?????




S-au dus ai mei prieteni, s-a dus si acea clipa,
Mai zboara fiecare batand dintr-o aripa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

pentru astfel de secretii eu am folosit la vladut oftamezone N.
nu e cazul de antibiotic, sa sufle bine nasul si sa il cureti cu ser fizilogic sau marimer!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cand pediatra noastra a vazut secretii galben-verzui la Bianca, a scris in prima faza o reteta cu niste picaturi cu antibiotic, sa-i pun in nas. Apoi a zis ca mai bine sa-i fac un exudat nazal, sa stim exact despre ce e vorba. Deci, mai bine ii faci un exudat inainte sa te grabesti cu antibioticul.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Matei a tras 3 saptamani cu mucozitati vascoase si galbene(fara temperatura) dar pediatra nici o secunda nu ne-a recomandat antibiotic in schimb ne-a spus sa curatam foarte bine nasul cu ser, cat de des se poate si apoi sa punem picaturi : olinth sau pivalone am folosit noi.A si am folosit cu succes niste picaturi oftalmice cu antibiotic Genticol.(dar puse in nas tot la recomandarea pediatrei).

Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Nu dati antibiotice pt. atata lucru. Picaturi cu sare de mare sau ser fiziologic, aspirat nasul cú pompita si va trece in cateva zile. Toti copiii fac mucishori de cateva ori pe an, e normal asa. Eventual picurati-i in apa din baie uleiuri speciale cu aerosoli.

Ai mei baieti au avut asa ceva in cateva randuri si nici vorba de infectie la sinusuri.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Pt. secretii galbene sau verzi pediatra ne-a rec. sare de mare(sarimer) si colargol(max. 4 zile) sau pivalone.
Pt. secretii transaprente: doar sare de mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Banuiam eu ca nu e chiar asa. Sunt din ce in ce mai nemultumita de pediatra.


Fiecare zi are doza ei de amaraciune. Nu iti amari si mai tare ziua de azi, gandindu-te si la amaraciunea zilei de maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

Nu ii da antibiotic ,la fel si mie a vrut sa imi prescrie dar am spus ca am acasa sa imi dea nurofen ,si alte picaturi ce imi trebuia oricum nu i-l dadeam,si i-am solocitat trimitere pt ex nazal,si faringian ca ea de fiecare data vede rosu in gat dar nu neaparat are asa ca nu in urma rez nu necesita antibiotic,deci nu i-am dat,dar cand i-am spus tot pediatra imi raspunde ,,fara antibiotic nu ii trece,,ei uite ca i-a trecut ,cu picaturi ,cu ambroxol pt tuse si crema pulmex baby fac impreuna cat 50 de antibiotice rec de pediatra.
Curata-i nasucul cu ser fiziologic ,sau apa de mare si batista bebelusului si o ajuti mult mai mult asa.
sanatate

Flori mami de Bianca maratonista (29.05.2006)si acum 21sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Depinde la ce antibiotic s-a gandit pediatrul. Daca e vorba de cel "siropel" - atunci nu e cazul sa-i dai. Daca e vorba de picaturi cu antibiotic, atunci e OK. In astfel de cazuri cel mai bun rezultat l-am avut (la copiii mei) cu picaturi Garasone (contin gentamicina) puse de 3 ori/zi in nas, cam 5 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

nici vorba sa ii dai antibiotic !

antibioticul este eficient in infectii cauzate de bacterii.
infectiile cauzate de bacterii au ca prim efect temperatura. asa reactioneaza sistemul imunitar.

cata vreme nu inregistrezi febra crescuta (plus alte analize necesare ca sa stii daca e vb de infectie de natura virala sau bacteriana) nu e cazul sa ii dai antibiotice!
eu una cred ca nici macar cele locale, sub forma de spray...
este suficient de ex sa ii dai cu apa de mare, vibrocyl, sau olinth pt copii (depinde si de varsta).

_
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Pesimistul vede intr-un tunel intunericul;
Optimistul vede lumina de la capatul lui;
Realistul vede luminile trenului care vine;
Mecanicul de locomotiva vede trei idioti pe sine, gata sa-i calce trenul...

Mergi la inceput