Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Pentru secretii galbene in nas trebuie antibiotic?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

ralucutza77
ralucutza77
membru junior

Romania
bucuresti
(BUCURESTI)

938 Mesaje
1 Prieten(i)

Trimis la - 07/11/2007 :  10:09:36 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui ralucutza77 Adauga semn de carte la mesaj Trimite ralucutza77 un Mesaj Privat

Pentru secretii galbene in nas trebuie antibiotic?

Fiica-mii a inceput iar sa-i curga nasucul, niste secretii cam galbui. Am sunat la pediatra, mi-a zis ca nu e in Bucuresti si ca vine peste 2 zile. Si ca secretiile galbene din nas sunt semn de infectie la sinusuri si trebuie sa ii dau antibiotic. Chiar asa o fi? Febra nu are, mai tuseste (dar de tusit tuseste de vreo 2 saptamani, a ramas cu tusea dupa viroza), chiar e cazul sa o bag pe antibiotic?

Fiecare zi are doza ei de amaraciune. Nu iti amari si mai tare ziua de azi, gandindu-te si la amaraciunea zilei de maine.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Alexa Ioana
Alexa Ioana
mamica de brotacica

Donator desprecopii.com
 Romania
2335 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2007 :  10:12:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alexa Ioana un Mesaj Privat
eu nu i'as da, sub nici o forma. eventual picaturi pt nas cu putin antibiotic (gen betabioptal, sau preparate in farmacie). daca nu are febra, nu are puroi pe amigdale sau mai stiu eu ce... de ce sa ii dai antibiotic ?????

S-au dus ai mei prieteni, s-a dus si acea clipa,
Mai zboara fiecare batand dintr-o aripa...

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

anca_vlad
...calator prin lume!

Romania, bucurestiBUCURESTI
3186 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2007 :  10:29:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luianca_vlad Adauga semn de carte la raspuns Trimite anca_vlad un Mesaj Privat
pentru astfel de secretii eu am folosit la vladut oftamezone N.
nu e cazul de antibiotic, sa sufle bine nasul si sa il cureti cu ser fizilogic sau marimer!

POZE VLADUT

"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Laura25
Lasa-ma sa moderez!

Donator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator AndreiDonator  3 sateDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, piatra-neamtNEAMT
13160 Mesaje
43 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2007 :  10:49:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLaura25 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Laura25 un Mesaj Privat
Cand pediatra noastra a vazut secretii galben-verzui la Bianca, a scris in prima faza o reteta cu niste picaturi cu antibiotic, sa-i pun in nas. Apoi a zis ca mai bine sa-i fac un exudat nazal, sa stim exact despre ce e vorba. Deci, mai bine ii faci un exudat inainte sa te grabesti cu antibioticul.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni
mirela alina
mirela alina
membru incepator

443 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2007 :  11:11:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mirela alina un Mesaj Privat
Matei a tras 3 saptamani cu mucozitati vascoase si galbene(fara temperatura) dar pediatra nici o secunda nu ne-a recomandat antibiotic in schimb ne-a spus sa curatam foarte bine nasul cu ser, cat de des se poate si apoi sa punem picaturi : olinth sau pivalone am folosit noi.A si am folosit cu succes niste picaturi oftalmice cu antibiotic Genticol.(dar puse in nas tot la recomandarea pediatrei).

Sanatate multa.

mamica lui Mateut 11.09.2003

www.prorally.ro
mariamunteanu
mariamunteanu
membru matur

Austria,
2892 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2007 :  11:34:50 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mariamunteanu un Mesaj Privat
Nu dati antibiotice pt. atata lucru. Picaturi cu sare de mare sau ser fiziologic, aspirat nasul cú pompita si va trece in cateva zile. Toti copiii fac mucishori de cateva ori pe an, e normal asa. Eventual picurati-i in apa din baie uleiuri speciale cu aerosoli.

Ai mei baieti au avut asa ceva in cateva randuri si nici vorba de infectie la sinusuri.

Maria

Darria
~

Romania, iasiIASI
4026 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2007 :  11:35:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Darria un Mesaj Privat
Pt. secretii galbene sau verzi pediatra ne-a rec. sare de mare(sarimer) si colargol(max. 4 zile) sau pivalone.
Pt. secretii transaprente: doar sare de mare.
ralucutza77
ralucutza77
membru junior

938 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2007 :  11:44:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiralucutza77 Adauga semn de carte la raspuns Trimite ralucutza77 un Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri. Banuiam eu ca nu e chiar asa. Sunt din ce in ce mai nemultumita de pediatra.

Fiecare zi are doza ei de amaraciune. Nu iti amari si mai tare ziua de azi, gandindu-te si la amaraciunea zilei de maine.
oprescuflore
oprescuflore
membru incepator

Romania
493 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2007 :  13:46:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui oprescuflore Adauga semn de carte la raspuns Trimite oprescuflore un Mesaj Privat
Nu ii da antibiotic ,la fel si mie a vrut sa imi prescrie dar am spus ca am acasa sa imi dea nurofen ,si alte picaturi ce imi trebuia oricum nu i-l dadeam,si i-am solocitat trimitere pt ex nazal,si faringian ca ea de fiecare data vede rosu in gat dar nu neaparat are asa ca nu in urma rez nu necesita antibiotic,deci nu i-am dat,dar cand i-am spus tot pediatra imi raspunde ,,fara antibiotic nu ii trece,,ei uite ca i-a trecut ,cu picaturi ,cu ambroxol pt tuse si crema pulmex baby fac impreuna cat 50 de antibiotice rec de pediatra.
Curata-i nasucul cu ser fiziologic ,sau apa de mare si batista bebelusului si o ajuti mult mai mult asa.
sanatate

Flori mami de Bianca maratonista (29.05.2006)si acum 21sapt
anya
anya
membru de baza

Donator desprecopii.comDonator  Sange
 Romania, bucuresti
5168 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2007 :  14:03:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anya un Mesaj Privat
Depinde la ce antibiotic s-a gandit pediatrul. Daca e vorba de cel "siropel" - atunci nu e cazul sa-i dai. Daca e vorba de picaturi cu antibiotic, atunci e OK. In astfel de cazuri cel mai bun rezultat l-am avut (la copiii mei) cu picaturi Garasone (contin gentamicina) puse de 3 ori/zi in nas, cam 5 zile.

Anya

anamaria
membru matur

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Romania, pitestiARGES
2895 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2007 :  14:47:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anamaria un Mesaj Privat
nici vorba sa ii dai antibiotic !

antibioticul este eficient in infectii cauzate de bacterii.
infectiile cauzate de bacterii au ca prim efect temperatura. asa reactioneaza sistemul imunitar.

cata vreme nu inregistrezi febra crescuta (plus alte analize necesare ca sa stii daca e vb de infectie de natura virala sau bacteriana) nu e cazul sa ii dai antibiotice!
eu una cred ca nici macar cele locale, sub forma de spray...
este suficient de ex sa ii dai cu apa de mare, vibrocyl, sau olinth pt copii (depinde si de varsta).

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
Pesimistul vede intr-un tunel intunericul;
Optimistul vede lumina de la capatul lui;
Realistul vede luminile trenului care vine;
Mecanicul de locomotiva vede trei idioti pe sine, gata sa-i calce trenul...
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com