Preturi montare parchet lemn masiv

Preturi montare parchet lemn masiv | Autor: Deanny

Link direct la acest mesaj

Buna!
As vrea cateva sfaturi de la cei care si-au pus parchet de lemn. Cat v-a costat si cum se comporta parchetul dupa montat? Inteleg ca trebuie sa fie foarte uscat pentru a nu se umfla dupa aceea...
O firma mi-a dat o cotatie de 1mil manopera + 2mil materiale/mp pentru montajul acestui tip de parchet. In plus ne mai costa cam 1mil parchetul efectiv, astfel incat mi se pare enorm de mult 4mil/mp parchet montat+materiale. Voi cum ati facut???
Tks,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

N-a pus nimeni parchet de lemn masiv pe-aici???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Nu stiu cat de mult te va ajuta sfatul meu, ca eu am pus parchet anul trecut si preturile s-au schimbat de atunci.
Da, parchetul trebuie sa fie foarte bine uscat. Nu e neaparat problema ca s-ar umfla, ci ca el lucreaza in continuare si vor aparea crapaturi in podea dupa. Si asa, ca e foarte bine uscat si tot lucreaza si mai apar crapaturi mici.
De preturi, mi se par foarte mari. La mp de parchet depinde foarte mult ce vrei tu, eu am luat de fag, 300/70 mm calitatea I cu 38 de lei/mp si din cate am inteles nu s-a scumpit prea tare. Probabil cel de stejar e mai scump. Pentru manopera eu am dat 20 sau 25 lei/mp acum un an (montat, raschetat, lacuit 3 straturi). Materialele le-am luat noi, ma refer la lac si adeziv si din cate tin minte nu am dat mai mult de 300-400 de lei pentru o camera de 12 mp. Bineinteles, noi nu am facut cu firma, ci cu mester, la mica intelegere.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

total de acord cu alinutza.
cam aceleasi preturi le-am platit si noi, in aceleasi conditii.
pe noi ne-a costat cam 600 lei in total, camera cred ca e ceva mai mare.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Multumesc mult fetelor! Si noi trebuie sa punem in 2 camere aprox 30 m2 in total si la 4ml/mp ne ajunge la un pret exorbitant...M-am mai linistit cu raspunsurile voastre. Vad ca nu sunteti din Bucuresti - daca a pus cineva in Bucuresti cu vreun parchetar bun si mi-l poate recomanda...Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Fetelor, se pun ceva rasini sub parchet??? Am inteles ca astea ar costa f mult...?!?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Imi pare tare rau ca n-am cum sa-ti recomand un parchetar. Poate totusi gasesti pe cineva care sa-ti recomande, noi chiar am avut noroc de mesteri foarte seriosi si au lucrat foarte bine.
Vad ca ai intrebat de rasina. Daca nu locuiesti la parter si nu sunt probleme de infiltratii, nu ai de ce sa pui parchetul cu rasina. Se foloseste adeziv pentru parchet (sunt multe feluri acum, noi am pus cu aracet pentru lemn produs de o fabrica din Gilau si n-am avut nici o problema, insa am intrebat exact mesterul cu ce lucreaza si la sfatul lui am cumparat toate materialele, adezivi si lac).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Noi am pus parchetul anul asta in iulie. Ma felicit in fiecare zi pentru alegerea facuta si chiar daca e scump merita cu varf si indesat.
Preturi:
Parchet: 120Ron/mp
Plinte: 9ron/ ml
Montat+lacuit 40Ron/mp
Montat plinte: 3ron/ml
Materiale (adeziv, rasina hipoxidica, grund si lac): aprox 9000 RON (90 de mp).
Total: aprox 275Ron/ mp
Rasina se recomanda in cazul in care sapa este umeda. Se face analiza din sapa si daca umiditatea e mai mare de 3 atunci e bine sa pui rasina. La noi rasina a fost 1800 de Ron pentru 90 de mp. In cazul in care nu e casa sau apartament nou, nici nu se pune problema de rasina, nu are rost. La noi sapa era turnata cu o luna jumate inainte si casa e la marginea padurii deci umiditate f mare.
Grund am dat pentru ca am vrut sa se pastreze nuanta naturala a lemnului (e stejar si stejarul se inchide la culoare in timp).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Anda, multumesc!
Apartamentul nu este nou, dar vrem sa-i punem sapa pt ca podeaua nu e foarte dreapta. Crezi ca trebuie rasini in acest caz? Vad ca te-au costat materialele (rasini, adeziv etc) cam 100ron/mp, oricum in final pretul/mp cu manopera si materiale ti-a iesit mai ieftin fata de 400ron cat mi-ar iesi mie cu oferta actuala....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocu spune:

Noi am pus acum 4 ani si de asemenea "ma felicit" pt alegerea facuta am folosit 3 chiar 4 categ de parchet, stejar royal scump, dar a meritat (fara noduri, dimens 5cm/50cm)parca 1 sau 1.2 mil in 2004, atunci pretul era in usd/mp, am pus si stejar rustic, ceva mai ieftin si cu cateva noduri in textura si am mai pus fag tot de 2 categorii/calitati am folosit 3 "echipe" pt ca am lucrat in etape dar una (din fericire cea care a pus parchetul scump) a lucrat impecabil, daca te intereseaza am sa caut ceva date de contact si de asemenea firmele de unde am luat parchetul, amandoua OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Deanny poate puteti pune doar o autonivelanta (din cate stiu, pentru asta nu trebuie rasini la parchet), acuma e bine oricum sa ceri parerea mesterului in legatura cu sapa.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput