Magia Craciunului

Magia Craciunului | Autor: nicolle6792

Link direct la acest mesaj

De ieri am zarit deja magazine care au etalat ornamente si decoratiuni pentru Craciun. M-a atins magia Craciunului. Zambeam si priveam spre acele splendori care vor incanta oamenii cu siguranta. Mi-e dor de Craciun, de bradul impodobit cu atata nerabdare, de mirosul cozonacilor si a sarmalutelor, de vitrinele sclipitoare, de prajiturile minunate, de mosul care ne aduce cate ceva in fiecare an, mi-e dor de aceasta minunata lume de povesti. Micutul oras in care locuiesc e superb si cand nu e sarbatoare, insa de sarbatori imi da senzatia ca sunt intr-o poveste, muntii parca ma saluta militareste, brazii sunt peste tot in oras, un orasel plin de verdeata, la poale de munte, un orasel in care Craciunul e pregatit din timp de toti cei care il iubesc. La servici deja am inceput sa facem schimb de idei de decorat casele, de praji fel de fel, si...chiar ne facem ganduri ce cadouri sa cumparam celor dragi. Voi asteptati Craciunul?Mie imi zambeste sufletelul de cate ori ma gandesc la Craciun si sper ca acest subiect sa aduca in sufletele voastre veselie si zambete.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Astazi am fost la mama si, surpriza! Toata casa era impodobita, avea si brad, instalatii peste tot, mos craciuni, lumanarele.
Era fain, dar parca nu se mai simte acea atmosfera de demult, de cand eram mici. Erau momente intr-adevar unice, parca chiar eram in povesti.
Acum totul a devenit comercial, toti isi permit, inainte doar cand desfaceam o portocala si simteam miros de Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Sofia draga, orice om care iubeste Craciunul il iubeste in primul rand pentru ce inseamna EL, RELIGIOS VORBIND, INSA NU ESTE BINE SA NE LAUDAM CU CREDINTA NOASTRA SAU CU FELUL IN CARE ADUCEM RECUNOSTINTA SFINTIILOR, asta tine de eu, de familie, bunica stia de la preoti ca nici daca ti post de exemplu, inafara de familie nu trebuie sa se stie, asa ca fiecare ne rugam cu discretie si nu povestim cate lumanari aprindem, sau cate rugaciuni spunem, cat tinem post sau ...Fi linistita ca cei care nu apreciaza aceasta sarbatoare pentru ceea ce reprezinta ea cu adevarat, nasterea Domnului, nici nu simt magia Craciunului, nu se simt invaluiti in acea vraja calda si nici nu se strofoaca la pregatit toate intr-un mod cat mai frumos cu putinta. Eu de exemplu fac ceva bun de papa si aprind lumanari si cand sunt sarbatoriti sfinti mari, Petru, Constantin, si ceilalti, chiar daca noi nu avem rude cu astfel de nume, insa asa am fost crescuta si asa simt ca e bine sa sarbatoresc acel sfant pentru tot ce a facut El. Te sarut si astept sa vi cu idei despre cum sa ne inveselim si cum sa ne coloram mai fain Craciunul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Da, vai de ei ateii, nu simt magia Craciunului pt ca nu cred in nastere......

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Probabil ca simt si ei, insa cu siguranta nu cu emotie, su sufletul deschis ca si cei care cred in nasterea Domnului, ei stiu cum il simt, oricum eu ma bucur ca ma incanta, imi inmoaie sufletul ca un balsam si as dori sa tina mai mult. Noi la servici facem podoabe din crengi de brad si le prindem pe pereti, pe geamuri, pe usa, si cateva punem pe birouri si calculatoare. Un coleg merge sus in munte de 1 decembrie in fiecare an intr-un sat mai sus, si in 2 decembrie ne aduce crengile de brad, atunci impodobim si ascultam colinde. Avem o cutie cu multe ornamente insa unele le-am facut chiar noi, colegii. As dori ca toata lumea sa fie vesela si incantata de Craciun, sa lase rautatile deoparte si sa faca daruri celor dragi. Iar acasa, sigur ca in fiecare an impodobim frumos casuta si hotaram din timp ce papa buna vom face astfel incat sa putem face cumparaturile din timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Imi pare rau ca primarii nu organizeaza asa cum se face in alte tari, precum Germania, Austria, Canada, sa aduca pe anumite alei tot felul de comercianti cu produse specifice Craciunului, la tarabe, sa simti in aer mirosul de vin si scortisoara, de vanilie, sa danseze intreg orasul in ritm de colinde, am vazut filmulete facute de cunoscuti de-ai mei care au ajuns in aceste tari in preajma Craciunului, e super, super, bravo lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Noi nu suntem credinciosi dar te asigur ca magia Craciunului e peste tot in jurul nostru.Bradul il facem dupa Ziua Recunostintei(anul asta este pe 22 noi iar bradul il voi face pe 24 noi) si toata casa e impodobita.Lumanarile cu miros de mar si scortisoara sunt aprinse peste tot in casa si colindele canta in surdina.Mama vine la noi, facem mancare buna, suntem sanatosi, totul e bine....

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Ma bucur pentru voi. Ma bucur ca asteptati Craciunul si ca El inseamna ceva frumos pentru voi. La urma urmei asta conteaza: sa te bucuri de Craciun ci nu cum te bucuri, va doresc ca si in acest an sa aveti un Craciun minunat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

da intr-adevar craciunul e ca o magie. numai cand ascult colindele ma emotienez f tare si imi trec multe aminitiri prin minte. apoi decoratiile din magazin, de pe strazi, lumini pretutindeni, o atmosfera magica.pacat ca dureaza putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

scuzati am scris decoratii in loc de decoratiuni, deja magia se vede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

analessya13, eu si acum, de cate ori desfac o portocala imi amintesc de Craciun. Parca mirosul ei trezeste ceva frumos in suflet...

Mergi la inceput